Avokádo či Hruškovec Americký?
Ovocie pochádzajúce z čias Aztékov, symbol plodnosti a lásky. Tvarom pripomínajúce mužské semenníky a využívané aj ako afrodiziakum. Jeho originálny názov bola hruška aligátora alebo Aligátorové hrušky, pretože obalom pripomína kožu aligátora. Neskôr bol pomenovaný ako Ahuacatl, čo má v preklade význam semenníky. Tiež som sa stretla aj s názvom Adamove avokádo, hmm, aspoň že ho konzumujeme bez jeho obalu. 🙂
Pôvodom pochádza z Južnej alebo Strednej Ameriky, medzi ľuďmi sa stalo známe a pestované až v 20.tom storočí. Dnes tento strom poznáme ako Persea americana alebo hruškovec americký. Na trhu existuje okolo 15 druhov, ale na našich pultoch sa môžeme stretnúť najmä s dvomi odrodami Fuerte a Hass.
Fuerte – svetlo zelená farba počas nezrelosti, aj zrelosti, má hladkú šupku a zrelosť poznáme miernou mäkkosťou celého plodu.
Hass – kožou je hrubšie, drsnejšie, viac pripomína spomínanú kožu aligátora. Zrelé hass avokádo poznáme taktiež podľa mäkkosti ale aj, keď naberá tmavšiu, až čiernu farbu. Pokiaľ naň natrafíte v obchode v zľave, s čiernou až čierno fialovou farbou a na dotyk je veľmi mäkké, pravdepodobne je prezreté a radšej ho na tom pulte ponechajte iným neznalcom.
Vitamíny
Obsahuje vysoký podiel zdravého tuku, draslíka a na ovocie má slušný podiel bielkovín. Znižuje cholesterol a má dobrý vplyv na srdce. Okrem viac ako 10 rôznych vitamínov (A, C, B…) obsahuje aj podiel kyseliny listovej, vápniku, horčíku, železa či zinku.
Pestovanie
Avokádo má rado svetlo, ale nie priame slnečné žiarenie, to by mu mohlo spáliť listy. Je spokojné vo vlhkom prostredí s dostatkom vlahy, ale nie s premokrenými koreňmi. Pri pestovaní doma v črepníku je dôležitá dobrá drenáž, kvalitná pôda s dostatkom živín. Ak substrát kupujete, zvoľte na zelené rastliny. Počas vegetačného obdobia sa poďakuje za prihnojenie alebo občasné postrekovanie vodou.
Po nasadení vie rýchlo vyrásť do cca polmetrovej výšky. Ak nechcete doma len vysoký a tenký pahýľ, je dobré ho z vrchnej časti zastrihávať alebo prestrihávať listy, čím budete nie len tvarovať korunku, ale Avokádo začne postupne odspodu hrubnúť a drevnatieť.
Plody
V našich podmienkach nie je úplne jednoduché dopestovať plody, najmä preto, že avokádo nie je samoopelivé. Síce má mužské aj ženské orgány, ale nedozrievajú v rovnaký čas. Jeden zo spôsobu dopestovania plodov je mať 2 rastlinky posadené pár metrov od seba, jednu zo skupiny A (napr. Hass) a jednu zo skupiny B. (napr. Fuerte).
Choroby
Vädnutie rastlinky môže naznačovať preschnutosť alebo zlé nasadenie v črepníku. Hnednutie listov môže znamenať, že bola rastlinka na priamom slnku, ktoré mu spálilo listy. Naopak ak listy žltnú, môže ísť o premokrenie, ak je aj hlina vo vnútri mokrá skúste rastlinu 1-2 týždne nepolievať alebo opatrne presadiť do suchého substrátu.
Ako vypestovať avokádo z kôstky
- Prekrojte plod a vyberte kôstku.
- Z kôstky odstráňte hnedú šupku, pokiaľ sa vám to nepodarí, nevadí, postupne táto šupka uschne a sama sa začne zlupovať.
- Kôstku napichnite na 2 alebo 3 špáradlá a ponorte čiastočne do vody, tak aby polovica kôstky špicom nahor nebola ponorená. Vodu meňte približne každý týždeň a dbajte nato, aby jej bolo stále dostatok.
- Keď budú mať korene aspoň 5 cm, môžete presadiť do hliny, znovu tak, aby aspoň polovica kôstky nebola v substráte, ale nad ním.
Avokádo je moderné, fotogenické a obľúbené ovocie. V ďalšom článku sa dozviete recepty, ktoré mi s ním chutia najviac. 🙂