Po návrate z dovolenky sa môže stať, že vaše rastliny budú potrebovať trochu extra starostlivosti. Aj keď ste pred odchodom urobili všetko pre to, aby boli v dobrej kondícii, dlhšia neprítomnosť alebo horšia starostlivosť môže spôsobiť, že sa im nebude tak dobre dariť. Nasledujúce kroky vám pomôžu obnoviť ich zdravie a krásu.
1. Kontrola stavu rastlín
Po príchode domov skontrolujte stav každej rastliny. Všímajte si, či listy nevädnú, nie sú suché alebo príliš mokré, či nie sú poškodené, alebo ak nevyzerajú zdravo. Skontrolujte aj pôdu – je suchá, premokrená, alebo sa na povrchu vytvorila pleseň? Táto kontrola vám poskytne základné informácie o tom, čo vaša rastlina potrebuje.
2. Zalievanie – suchá alebo naopak premočená rastlina
Ak zistíte, že pôda je suchá, opatrne zalejte rastliny. Je lepšie zaliať ich postupne, než im naraz dať veľké množstvo vody, aby ste predišli šoku z náhleho premočenia. Ak je pôda premokrená, prebytočnú vodu vylejte a nechajte ju vyschnúť pred ďalším zalievaním. Môžete vyskúšať trik s umiestnením novín alebo tampónu do substrátu, ktorý nasaje prebytočnú vlhkosť. Ako poslednú možnosť zvážte presadenie rastliny do suchej pôdy.
3. Odstránenie poškodených častí
Zbavte sa všetkých suchých, žltých alebo hnijúcich listov a stoniek. Týmto krokom rastline pomôžete sústrediť energiu na zdravé časti a podporíte jej rast. Ak sú korene poškodené alebo hnijú, bude potrebné rastlinu presadiť do novej pôdy a odrezať poškodené korene. Poškodené listy sa už neobnovia, preto sa strihať naozaj nebojte. 🙂
Rovnako tak môžete odstrihnúť aj kvety na Aroidoch.
4. Kontrola škodcov
Dlhšia neprítomnosť môže byť príležitosťou pre škodcov, aby sa na vašich rastlinách usadili. Skontrolujte listy z oboch strán, stonky a pôdu. Ak objavíte škodcov, postupujte podľa tohto návodu.
5. Obnova hnojenia
Po dovolenke môžu rastliny potrebovať doplnenie živín. Ak je rastlina v poriadku a nezažíva šok z nedostatku alebo prebytku vody, môžete začať s bežným hnojením. Pri tom dodržujte odporúčané dávkovanie, aby ste predišli prehnojeniu. Ja som si v poslednej dobe veľmi obľúbila hnojivá BioBizz.
6. Presádzanie
Ak je to potrebné, najmä ak zistíte, že rastlina bola príliš dlhú dobu v premokrenej pôde, môžete ju presadiť do čerstvej zeminy. Pri presádzaní buďte jemní, aby ste nepoškodili korene. Nový substrát by mal byť prispôsobený potrebám konkrétnej rastliny.
Ak rastlina utrpela počas vašej neprítomnosti šok, je dôležité, aby ste ju ošetrovali s trpezlivosťou. Postupne zvyšujte zálievku, svetlo a hnojenie, aby sa rastlina opäť dostala do optimálnej kondície.
Ak budete konať pomaly a postupne, rastlina sa ľahšie zotaví.:)