Čo je to Perlit, Hydropónia (Keramzit, Vermikulit), Rašelinník

čo je to keramzit, perlit, rašelinník

Čo je to, aké majú vlastnosti, aké je ich využitie a kde ich nájdete

Všetko sú to pojmy s ktorými ste sa pri pestovaní rastlín pravdepodobne nie raz stretli. Ak vám však boli doteraz pojmy perlit, keramzit, vermikulit, rašelinník a hydropónia nie úplne jasné, čítaním ďalej sa to zmení. 🙂

Perlit

V balení Perlitu nájdete drobné biele útvary nepravidelného tvaru. Používaný je na množenie a výsev.

Čo je to? 

Prírodný kryštál, sopečná, tepelne spracovaná hornina, obsahuje 5% vody vďaka čomu sa pri vyšších teplotách rozpína. Nie je obohatený o živiny, no predlžuje účinok hnojív. 

Vlastnosti

Pórovitý zadržuje vodu čím v substráte zabezpečuje vzdušnosť a tiež rovnomerné rozloženie zálievky. Využívaný je i v stavebníctve.

Kde ho nájdete?

Použitie

perlit vyuzitie v rastlinách

Hydropónia

Hydropónia je pestovanie bez prítomnosti substrátu, v guličkách označovaných ako LECA. 

Čo je to?

Ide o pestovanie v živnom roztoku (voda + hnojivo), teda v minerálnom substráte LECA (Light Expanded Clay Aggregate), ako náhrada je využívaný aj Keramzit alebo Vermikulit.

Vlastnosti

Guličky držia dlho vlhkosť a obsahujú podiel hnojiva. Pestované rastliny v hydroponii nie je nutné každoročne presádzať. Pri pestovaní v Hydropónii sú rastliny menej náchylné na napadnutie škodcom, pretože mnoho škodcov sa skrýva a žije práve v substráte. 

Kde ho nájdete?

Keramzit a Vermikulit kúpite vo väčšine záhradných potrieb. Lecu zoženiete v špecializovaných rastlinných obchodoch. 

Pestovanie

Rastlinu alebo odrezok vložte do nádobky a opatrne zasypne guličkami. Pri Hydropónii nie je nutné používať nádobu s odtokovými otvormi na vodu. Vodu, ktorú guličky nevypijú môžete nechať na dne nádobky ideálne tak, aby sa nedotýkala koreňov alebo ju vyliať. Vodu dolejte opäť až po čiastočnom preschnutí. 

Použitie

keramzit a vyuzitie v rastlinach

Rašelinník

Rašelinník patrí do rodu Sphagnales. 

Čo je to?

Vzácny druh mokrade, hydrofilný mach. Vzniká prítomnosťou vody, odumretých rastlín a nedostatku kyslíka.

Vlastnosti

Drží vlhkosť a veľké množstvo vody, nie je potrebné takmer žiadna starostlivosť čo z neho robí ideálneho kandidáta na pestovanie a množenie náročnejších rastlín. 

Kde ho nájdete?

Predáva sa i pod názvom Sphagnum Moss. Najčastejšie ho dostať v sušenej a stlačenej podobe vďaka čomu je skladnejší. Zakúpite ho v zvieracích potrebách alebo špecializovaných rastlinných obchodoch. 

Použitie

Rašelinník je vzácny, jeho “vytvorenie” trvá dlhú dobu a rastie len na určitých miestach. Preto nim netreba plytvať, ale naopak ho rozumne využívať. 

raselinnik vyuzitie

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore