Monstera: sprievodca starostlivosťou a druhmi

monstera pestovanie

Monstera, známa svojimi ikonickými listami s charakteristickými dierami, je jednou z najpopulárnejších izbových rastlín na svete. Okrem klasického zeleného kultivaru existuje niekoľko nádherných panašovaných (variegated) verzií, ktoré si získavajú srdcia zberateľov na celom svete. V tomto článku vám predstavím rôzne druhy alebo kultivary Monstery ale aj to, ako sa o ňu najlepšie postarať.

Tvar a druhy Monstery

Monstera pochádza z tropických lesov Strednej a Južnej Ameriky, kde niektoré jej druhy môžu dosiahnuť obrovské rozmery. Jej listy sú s typickými otvormi, tzv. fenestráciou, ktorá pomáha rastline prežiť v prirodzenom prostredí tým, že umožňujú vetru a dažďu ľahšie prechádzať. Monstera je charakterizovaná aj ako liana, a to vďaka jej dlhým vzdušným koreňom, ktoré jej pomáhajú šplhať sa a prichytávať sa o stromy.

monstera deliciosa
  • Monstera deliciosa: Klasická veľkolistá monstera s typickými dierkovanými listami, ktorá je obľúbená pre svoju nenáročnosť a rýchly rast.
  • Monstera borsigiana: Kompaktnejšia a rýchlejšie rastúca verzia Monstery deliciosa, ideálna pre menšie priestory s rovnakou krásou štrbinatých listov.
  • Monstera adansonii: Popínavá rastlina s menšími, oválnymi listami s otvormi, často nazývaná „Swiss Cheese Plant“ pre svoj jedinečný vzhľad.
  • Monstera peru: Má pevné, tmavozelené listy s výraznou textúrou, ktoré sa odlišujú od tradične dierkovaných listov ostatných monster.
  • Monstera standleyana: Popínavý druh s dlhými, úzkymi listami, ktoré môžu mať biele alebo krémové pruhy, čo jej dodáva neobyčajný vzhľad.
  • Monstera rhaphidophora: Často nazývaná aj Minima, má malé, jemne štrbinaté listy a je ideálna pre milovníkov popínavých rastlín s kompaktnejším rastom.

Okrem klasickej Monstery existuje aj niekoľko panašovaných kultivarov:

  • Monstera ‚Albo‘ – Panašovaná forma s bielymi pruhmi a škvrnami.
  • Monstera ‚Aurea‘ – Žlté (zlaté) panašovanie, ktoré pridáva rastline výrazný vzhľad.
  • Monstera ‚Sport Variegation‘ – Ide o vzácnejšiu mutáciu, kde rastlina náhodne vytvorí panašované listy. Panašovanie je nestabilné, menej predvídateľné a môže sa objavovať len na niektorých listoch.
  • Monstera ‚Mint‘ – Kultivar s jemným svetlozeleným (mätovým) panašovaním.
  • Monstera deliciosa ‚Thai Constellation‘ – Má krémové škvrny rozmiestnené po listoch, ktoré pripomínajú hviezdy na nočnej oblohe.
monste raadansonii

V poslednej dobe sa však s panašovanými Monsterami roztrhlo vrece a stále pribúdajú nové kultivary. V obchodoch sa postupne môžete stretnúť aj s:

  • Monstera deliciosa ‚Yellow Marilyn‘ – Menej bežný kultivar s jemným žltým tónom.
  • Monstera Membraceana Madison: Menej známy druh monstery, ktorý sa vyznačuje jemnejšími listami so štrbinami, ktoré jej dodávajú exotický vzhľad, vhodný pre interiérové zbierky rastlín.
  • Monstera croatii: Vzácnejší druh monstery, pomenovaný po botanikovi Dr. Croatovi, s veľkými, srdcovitými listami a výraznými štrbinami, často zberateľmi vyhľadávaný pre svoju estetiku.
  • Monstera burle marx: Tento druh má menšie listy v porovnaní s inými monsterami, no stále zaujme svojimi charakteristickými štrbinami a rýchlym rastom, ideálny pre tých, ktorí chcú netradičnú monsteru.

Tieto panašované formy potrebujú špeciálnu starostlivosť, pretože ich biele alebo žlté časti obsahujú menej chlorofylu, čo ovplyvňuje fotosyntézu a rast.

Pôda

Monstera potrebuje dobre priepustnú pôdu, ktorá umožní koreňom dýchať a zároveň udrží dostatok vlhkosti. Ideálnou zmesou je vzdušný substrát pre Aroidy rastliny.

Svetlo

Monstera má rada jasné nepriame svetlo. Priame slnko môže spôsobiť spálenie listov. Obzvlášť citlivé na priame slnko sú panašované druhy. Naopak ak nemá dostatok svetla, jej rast sa spomalí a nové listy môžu strácať fenestráciu. Panašované kultivary potrebujú viac nepriameho svetla než klasické zelené monstery, pretože biele a žlté časti listov obsahujú menej chlorofylu, čo znamená že nedokážu fotosyntetizovať a pri tomto procese sa spoliehajú na zelené časti.

monstera varieg

Hnojenie

Monstera nie je náročná na hnojenie, no počas rastovej sezóny (jar a leto) jej prospieva pravidelné hnojenie tekutým hnojivom pre izbové rastliny. Hnojte ju raz mesačne. V zime, keď rastlina oddychuje, môžete hnojenie obmedziť alebo úplne vynechať. Panašované formy rastú pomalšie, preto ich netreba hnojiť tak často ako zelené verzie.

Osobne som si veľmi obľúbila hnojivá BioBizz, ktoré obsahujú všetky potrebné zložky NPK.

Zalievanie

Monstera má rada pravidelnú, ale miernu zálievku. Počas teplejších mesiacov by mala byť pôda stále mierne vlhká, ale medzi jednotlivými zalievkami nechajte vrchnú vrstvu pôdy vyschnúť. V zimných mesiacoch, keď rastlina oddychuje, môžete zálievku znížiť. Panašované druhy sú citlivejšie na prelievanie, preto je dôležité dbať na to, aby substrát nebol príliš mokrý.

Množenie

Monstera sa veľmi ľahko množí pomocou odrezkov. Stačí odrezať časť stonky s aspoň jedným listom a vzdušným koreňom. Tento odrezok môžete vložiť do vody, Perlitu alebo Rašelinníku. Po niekoľkých týždňoch by sa mali objaviť korene a rastlinu môžete zasadiť. Pri množení panašovaných druhov je dôležité, aby ste si vybrali odrezok, ktorý má panašovanie, pretože nové výhonky môžu byť zelené, ak sa neponechá dostatočne panašovaná časť.

monstera thai

Choroby

Monstera je relatívne odolná, ale môže byť náchylná na niekoľko bežných problémov:

  • Hniloba koreňov – Najčastejšie spôsobená nadmerným zalievaním alebo zlou drenážou. Zabezpečte, aby voda dobre odtekala a substrát nebol trvalo mokrý.
  • Škvrny na listoch – Spôsobené prílišným priamym slnečným svetlom alebo nadmerným zalievaním. Umiestnite rastlinu na miesto s nepriame svetlo a prispôsobte zalievanie.
  • Plesne a škodcovia – Medzi najčastejších škodcov patria červce a roztoče. Pri ich výskyte použite insekticíd alebo roztok mydlovej vody a jemne utierajte listy.
  • Prievan – V zime sa pri jej umiestnení vyhnite miestami, kde môže byť prievan. To znamená blízko dverí, alebo okien ktorými často vetráte. Znak prievanu sú vädnúce alebo žltnúce listy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore