Kráľovná pralesov a dominanta medzi izbovými rastlinami.
Vždy zelená rastlina nazývaná podľa vzhľadu aj swiss cheese plant, po slovensky syrová rastlina alebo chlebovník. Monstera je stále viac obľúbenou rastlinou, nielen v domoch alebo bytoch, ale aj v rôznych dizajnovo zariadených predajniach.
Pochádza z dažďových pralesov, jej výskyt je pripisovaný Strednej Amerike a Mexiku. Tvoria ju celé, plné, ale i dieravé listy čím sa táto rastlina vlastne chráni pred tým aby bola zničená mohutnými dažďami alebo silným vetrom.
Existuje viac ako 50 druhov, ale osobne nepoznám nikoho, kto by ich všetky vedel vymenovať. 🙂 Najznámejšia je určite Monstera deliciosa, ktorá má hneď niekoľko odnoží monstera deliciosa borsigiana, deliciosa variegata, deliciosa albovariegata. Medzi ďalšie druhy patrí Monstera adasonii alebo monkey mask, Monstera obliqua, Monstera pinnatipartita, Monstera standleyana, Monstera cobra,Monstera borsigiana, Monstera danubia, Monstera subpinnata, Monstera rhaphidophora tetrasperma (minima) a mnoho iných. Všetky majú spoločnú črtu a to veľmi špecificky tvarované alebo vzorované listy.
Rozmnožovanie
Monstery je možné jednoducho rozmnožovať, pomocou vrcholového odrezku, ktorý ponoríte do vody. Po pár dňoch, by ste mali vidieť tvoriace sa nové korene. V chladnejšom období to môže trvať dlhšie, približne po týždni vodu vymeňte za čistú. Keď bude mať odrezok aspoň dva dlhšie korene, môžete ho posadiť do kvetináča, pre istotu opakujem, s odtokovou dierou. 🙂 Monsteru je taktiež možné sadiť semenami, ktoré však nie je vôbec ľahké dostať a už vôbec nie ľahké vypestovať.
Pestovanie
Monstera deliciosa
V priestore dokáže dorásť do výšky 9 metrov, vo voľnej prírode sa nehanbí vyšplhať aj do 50 metrov. Monstery všeobecne patria k popínavým rastlinám, preto jej aj u vás doma pomôže niečo, po čom sa môže šplhať. Obľubuje svetlé stanoviská, no pozor, nie priame slnko, skôr polotieň. Má rada vlhko, v lete časejšiu zálievku a rosenie.Z času na čas jej padne vhod vlažná sprcha, no zároveň pozor na časté premokrenie. Pri sadení určite nepoužívajte nádobu bez odtokových dier. Tiež sa vyhnite prievanu.Prežije v substráte na zelené rastliny, prípadne si do neho primiešajte kokosovú kôru, perlit, keramzit alebo kamienky na prevzdušnenie pôdy. Pokiaľ máte pre ňu vhodné podmienky, dokáže prejsť do kvetu a plodu, ktorý je po dozretí jedlý a chuťou pripomína ananás. Pokiaľ máte domáce zvieratko, vyberte si menší druh monstery, na miesto, kde sa k nemu zvieratko nedostane, nakoľko sú listy jedovaté. Jej unikátnosť oproti iným monsterám je v jej ohybe alebo spoji medzi listom a stonkou, (anglicky geniculum) kde je vlnená.
Monstera adansonii
Ak máte radi popínavé rastliny a zároveň nemáte v byte dostatok miesta na obrovskú deliciosu, odporúčam monsteru adansonii. V princípe je starostlivosť rovnaká, líši sa najmä veľkosťou a tvarom listov. Zatiaľ čo deliciosa má listy vykrajované, adansonii má okraje listov celé a diery sa vyskytujú vo vnútri. Pokiaľ máte v byte dobré podmienky, rastlina sa vie veľmi rýchlo rozrásť, ak nechcete aby sa plazila kade tade, dajte jej podperu, napríklad machovú tyč.
Monstera obligua
Jedna z najvzácnejších druhov monster, len ťažko ju kúpite v obyčajnom obchodnom reťazci. Vzhľadom sa nápadne podobá adansonii, rozdiel môžete vidieť na rosrastenej rastline v listoch, zatiaľ čo adansonii ich má plnšie, obligua ich má viac dierované a spájané sú len malými časťami listových vlákien. Predajcovia sa často pokúšajú zameniť tieto dva druhy v domnení, že si to zákazník nevšimne, čo je mnoho krát aj pravda. Rozdiel je taktiež v cene. Fotku vám sem nedám, avšak Google ich poskytuje dostatok. 🙂
Monstera variegata
Panašované druhy rôznych odrôd monstery zažívajú medzi pestovateľmi a zberateľmi rastlín obrovský boom. Tento druh patrí jednoznačne k najdrahším rastlinám sveta, cena celých rastlín sa pohybuje v stovkách eur. Pokiaľ túto rastlinu zoženiete pomocou odrezku, dajte si pozor, pretože týmto spôsobom rozmnožovania vedia svoju panašovanosť, teda to čím je zvláštna stratiť.