Do Chorvátska sme vyrazili zo Slovinska, z hlavného mesta Ľubľana, kde sme navštívili botanickú záhradu. O celom výlete v Slovinsku sa dočítate v tomto článku. Naším cieľom v Chorvátsku bola dedinka Rtina, kde sme strávili 4 dni.
Do Chorvátska sme šli oddýchnuť si, takže v tomto článku nečakajte žiadne náročné turistiky alebo návštevy múzeí. V tomto článku nájdete tipy na reštaurácie a rôzne pláže.
Dedinka Rtina – ubytovanie a okolie
Ubytovanie na celé 4 dni sme našli na Airbnb. Bol to dom asi 2 minúty od pláže, s krásnym výhľadom na more a nádherným zariadením v rustikálnom štýle. K dispozícii bol aj nádherný dvor s možnosťou grilovania.
Odkaz na ubytovanie v meste Rtina
V pešej vzdialenosti sa nachádza zopár reštaurácií, potraviny, bar a pláže. Ak zatúžite po väčšom alebo turistickejšom mieste, do pol hodiny autom sa viete dostať do mesta Zadar, kde sa môžete prejsť po historickom námestí, objaviť rôzne prímorské reštaurácie, navštíviť múzeá, miestny trh pre turistov so suvenírmi alebo sa prejsť okolo morského orgánu. Cestou z Rtiny sa nachádza aj Solana Nin Salt Museum – múzeum soli, ktoré môžete navštíviť a zakúpiť si tam pravú morskú soľ.
Potraviny
Celá Rtina je z môjho pohľadu dosť predražená. Boli sme v jedných miestnych potravinách a v supermarkete Tommy a aj za malý nákup sme tam nechali nemalé peniaze. Preto odporúčam nakúpiť potraviny v neďalekom Zadare, kde sú ceny porovnateľné ako na Slovensku, no zároveň o polovicu nižšie ako v Rtine. V Zadare sa nachádza Lidl a aj supermarket Tommy.
Reštaurácie
Ceny v reštauráciách sú v Rtine a Zadare porovnateľné, no zároveň o trošku vyššie ako u nás. Úprimne, chorvátska kuchyňa mi nepríde nijako zvlášť zaujímavá alebo chutná. V Chorvátsku som bola dvakrát, vyskúšala som miestne jedlá ako Lingje na žaru, Čevapčiči, Pljeskavicu, ryby, ale aj bežnejšie jedlá ako pizzu či cestoviny, no ani raz som nezažila “wau” efekt, ktorý by ma motivoval dať si to jedlo ešte raz. To je však môj subjektívny pohľad.
Čo sa týka reštaurácií v Rtine, pár metrov od nášho ubytovania je reštaurácia Alen terrace, kde bolo príjemné prostredie, dobré jedlo a veľmi milá majiteľka, ktorá sa s nami snažila konverzovať aj v českom jazyku.
Naopak, reštauráciu, ktorú určite neodporúčam, je Pension und restaurant Mate. Obsluha tam bola milá, no jedlo veľmi podpriemerné. V podniku nehrala žiadna hudba, nebol tam žiadny výhľad a ceny boli veľmi prehnané. Táto reštaurácia má veľmi dobré hodnotenie, prevažne od nemeckých turistov, ktorí sú zrejme zvyknutí na vyššie ceny. No za mňa reštauráciu určite neodporúčam. Okrem iného, hodnotenia v tejto reštaurácii ukazujú aj krásne výhľady, no po príchode sme zistili, že tie sú prekryté obrovskými stromami. Takže romantika sa nekonala. 😀
Pláže
Rtina je dedina, ktorá má po celej dĺžke pobrežia vytvorené pláže. Pokiaľ by vás tieto pláže omrzeli, okolie ponúka taktiež dostatočne pestrý výber. Prípadne sa viete presunúť aj na ostrov Pag, ktorý je s Rtinou prepojený mostom. Spolu sme navštívili 5 pláží, ktoré sú len kúsok od seba, no každá z nich bola iná a jedinečná. Pre Chorvátsko sú typické kamenné pláže, no na tomto mieste nájdete aj pieskovú. Jeden malý tip – ak zvažujete dovolenku v Chorvátsku, určite si zakúpte topánky do vody. Zachránia vám nohy na kamenných plážach. 😉
- Rtina promenade – táto pláž má vybudovaný vstup ako do bazéna. Príjemne tam žblnkali vlny, no nič divoké. Pláž je kamenná a breh vcelku dlhý, takže je to vhodné miesto aj pre rodiny s deťmi. Voda tam bola príjemná a celé to malo vibe, akoby som bola v jednom veľkom bazéne. Nevýhodou je, že pláž je vystavená priamemu slnku, preto návštevu odporúčam doobeda, kedy tam tieň robí zopár stromov, alebo večer na západ slnka.
- Beach bar Girica – pri tomto bare sa nachádza menší prístav a mólo, no z jednej strany aj menšia kamenná pláž. Na tejto pláži bola podstatne studenšia voda a krátky breh, kde po pár metroch bola veľmi hlboká voda. Na tomto mieste boli vlny silnejšie a nachádzalo sa tam aj viac morského života. V tesnej blízkosti sa nachádza aj spomínaný bar.
- Plaža Rtina – Táto pláž je tiež vhodná pre rodiny s deťmi. Breh do vody je dlhší, voda plytkejšia a pláž je pokrytá malými kamienkami. Výhodou tejto pláže je, že je pokrytá hustým porastom, takže počas celého dňa sa viete pred slnkom skryť do tieňa.
- Beach Ljubač – táto pláž sa nachádza v pár km vzdialenej dedine zvanej Ljubač. Ide o pieskovú pláž s možno aj kilometrovým brehom s plytkou a vyhriatou vodou. Na tejto pláži nečakajte dobrodružstvo a divoké vlny. Ide o pokojné miesto, kde si viete oddýchnuť.
- Uvala Kukinica – Pláž sa nachádza trošku ďalej v dedine Vrsi a priamo k nej sa nedostanete autom. No za mňa je to najkrajšia pláž, akú som kedy v Chorvátsku navštívila. Auto necháte na tomto mieste a odtiaľ ďalej postupujete peši asi 15 minút. Odporúčam pevnejšiu obuv, nie žabky, pretože terén je kamenistý. Pláž je veľmi malá, no vcelku populárna, preto ak ju chcete mať sami pre seba a užiť si jej čaro, navštívte ju doobeda, čím skôr tým lepšie. Nám sa pošťastilo byť tam sami. Môžete tu šnorchlovať, morský život je naozaj bohatý a voda priezračne čistá. Kto má v obľube skákanie do vody, tak toto je to pravé miesto. No nebojte sa toto miesto navštíviť ani s deťmi, najmä ak ocenia pohľad na rôzne morské živočíchy. Breh je plytký a kamenistý.
Olivový olej
Z dovolenky už dávno nenosíme ako suvenír magnetky. Na pamiatku si nosíme spotrebné veci, v tomto prípade to bol kvalitný olivový olej. V dedinke Ljubač nájdete výrobu a predajňu olivového oleja a vína. Olej tu môžete ochutnať a cena za liter oleja sa pohybuje okolo 20 €. Za mňa som lepší olej nikdy neskúšala a tá chuť je naozaj výborná.
Domáci olivový olej zakúpite tu.
Celú dovolenku v Rtine hodnotím pozitívne, splnila naše očakávania pokojnej dovolenky a naozaj sme si perfektne oddýchli.