Problémy a choroby izbových rastlín

Problémy pri pestovaní izboviek

S problémami rastlín sa môžeme stretnúť počas celého roka, najčastejšie pri zmene ročného obdobia. Sú to živé organizmy a dá sa povedať, že fungujú rovnako ako ľudia. Najšťastnejší sme s príchodom jari kedy nám slnko dodá energiu. Chorí sme pri prudkých zmenách počasia a s príchodom jesene či zimy by sme najradšej zaliezli do nory, ako medvede a celé toto studené obdobie prespali. Tak ako aj u nás chrípková sezóna vrcholí s príchodom zimy, tak aj choroby rastlín sa najčastejšie vyskytujú práve počas tejto sezóny. 

Dôležité je spomenúť, že keď rastlina vyzerá nezdravo, netreba to ihneď hádzať na škodcov. Existuje pár desiatok iných dôvodov, prečo vaše rastliny opadávajú, nerastú, nekvitnú, žltnú a pod. 

problémy s izbovkami bez škodcov

Opadávanie listov

Rastlina mohla byť preliata, čím jej začali hniť korene alebo práve naopak, môže jej chýbať voda. Skontrolujte substrát a ak to nie je ani jedna z týchto dvoch možností, rastlina zrejme utrpela šok. Mohli ste ju premiestniť na miesto, ktoré jej nevyhovuje alebo v miestnosti bola prudká zmena teploty. V zime sa to môže stať ak je rastlina blízko otvoreného okna, kde má prievan alebo sa tak môže stať keď rastlinu premiestnite z vonku dnu. Zabezpečte rastline chránené miesto, pravidelnú zálievku a v zime ju dajte ďalej od okna a radiátora. Opadávanie listov sa vyskytuje aj keď rastlina “vyhodí” dcérsku rastlinku, ktorá jej berie živiny. V tom prípade ak je možné, treba malú rastlinku opatrne oddeliť a posadiť do samostatného črepníka.

Dlhé stonky s málo listami

Tento problém sa vyskytuje pri ťahavých rastlinách a nedostatku svetla. Oslabené stonky odrežte čím podporíte výživu kratších stoniek a hustejší vzhľad a rastline zabezpečte viac svetla.

Prestala kvitnúť

Častý problém pri Orchideách. Na rastline skontrolujte korene, pokiaľ vytŕčajú z črepníka, môže mať jednoducho nedostatok miesta. Pokiaľ je všetko v poriadku, druhým dôvodom je nedostatok slnečného svetla.

Zvädnuté, ovisnuté kvety

Vysoká teplota v miestnosti a nízka vlhkosť. Začnite rastlinu rosiť alebo ju postavte na kamienky s vodou, či blízko zvlhčovača.

Zvädnuté, ovisnuté listy

Pravdepodobne presušený alebo premokrený substrát. Prstom alebo paličkou skúste či je hlina mokrá, ak áno rastlinu presaďte. Pokiaľ nie, rastlinu ponorte na 10 minút do nádoby s vodou, keď ju prestane prijímať, kvetináč položte opäť na miesto a po presušení vrchnej vrstvy pôdy cca 7-14 dní, rastlinu opäť polejte.

Bledé, žltnúce listy

Primálo slnečného svetla alebo nedostatok živín. Tieto príčiny veľakrát spolu súvisia a vyskytujú sa hlavne v jesennom a zimnom období. Tieto príznaky sa môžu objaviť aj pri nadmernom hnojení, kedy rastlina nemá šancu spracovať všetky živiny. 

Hnedé škvrny na listoch

Rastlina bola pravdepodobne vystavená ostrému slnku, ktoré jej spálilo listy.

Hnedé špičky listov alebo okraje 

Suchý vzduch, najčastejšie sa s tým stretávame pri Calatheách. Rastlinu začnite rosiť, položte na kamienky s vodou alebo použite zvlhčovač. Rastlina môže tiež trpieť privysokými teplotami, pomôže presunutie ďalej od okna alebo do chladnejšej izby. (napr. východné slnko)

monstera, problem so suchým vzduchom

Skrútené listy

Následok priameho slnka alebo prievanu.

Žltnutie, sčervenanie alebo opadávanie listov

Najčastejšie prievan. Rastlinu presuňte na chránené miesto ďalej od okna a dverí, kde je prúdenie vzduchu najviac citeľné. V chladných mesiacoch ju umiestnite ďalej od radiátora

Schnutie spodných listov

Napríklad pri Dieffenbachiách. Rastlina je zrejme na mieste s nedostatkom svetla alebo má nedostatok vody

Korkovitý, škvrnitý vzhľad listov

Rastlina bola pravdepodobne premokrená. Skontrolujte korene, pokiaľ začali hniť rastlinu presaďte do suchého substrátu. Pri tomto stave vznikajú hubové ochorenia. Choré listy odstráňte a obmedzte rosenie i zálievku. 

Nakláňanie a krútenie rastlín

Vyskytuje sa pri Dieffenbachiách alebo Jukách či Dracénach. Môže ísť o príznaky nedostatku svetla. Pokiaľ je rastlina na dostatočne svetlom stanovisku, skúste ju začať pravidelne otáčať. Rastlina sa môže začať nakláňať aj pokiaľ vyhodila dcérsku rastlinku, ktorá jej berie živiny. Vytvára si tak okolo seba vlastný priestor potrebný na rast. Dcérsku rastlinku v tomto prípade stačí odsadiť do samostatného črepníka. Pokiaľ je zrastená koreňmi, čistým nožíkom ich opatrne odseknite tak, aby aj na malej odnoži ostali aspoň 1-3 korienky. 

Pri výskyte z vyššie uvedených problémov je jasné, že rastlinkám sa u vás doma niečo nepáči. Najčastejšie ide o premokrenie pôdy, zanedbanie polievania, prievan alebo zlé stanovisko. Predísť tomu môžete tak, že po kúpe alebo najlepšie ešte pred kúpou rastliny sa ubezpečte, že pre ňu máte vhodné miesto a podmienky

Okrem vyššie spomenutých problémov, rastliny môžu trpieť aj nedostatkom potrebných látok a živín ako fosfor, dusík, vápnik a iné.. O tom sa viac dočítate TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *