Sansevieria: Starostlivosť o najodolnejšiu izbovú rastlinu

Sansevieria alebo Sanseviera, známa kvôli svojmu vzhľadu aj ako „svokrinin jazyk,“ je jednou z najpopulárnejších izbových rastlín. Patrí medzi sukulenty a vďaka svojej odolnosti, nízkej potrebe starostlivosti a schopnosti prispôsobiť sa rôznym podmienkam sa často považuje za ideálnu rastlinu pre začiatočníkov.

Druhy Sansevierie

  • Sansevieria trifasciata: Typické dlhé, zelené listy so žltým okrajom.
  • Sansevieria cylindrica: Valcovité listy s vertikálnym rastom, ktoré môžu dosahovať rôzne výšky.
  • Sansevieria ‚Moonshine‘: Bledozelené listy, ktoré dodávajú rastline elegantný vzhľad.
  • Sansevieria ‚Laurentii‘: Známa svojim pásikavým vzhľadom a žltými okrajmi.

Každý druh má svoje špecifiká, ale základná starostlivosť je pre všetky druhy podobná.

sansevieria pestovanie

Pôda

Sansevieria má rada dobre priepustnú pôdu, ktorá zabráni prelievaniu. Tu je potrebná drenáž pre dobrý odtok vody. Ak na spodok kvetináča nepoužívate drenáž, zabezpečte kaktusu alebo sukulentu dobre priepustný substrát. Ako základ môžete použiť substrát pre kaktusy a sukulenty s prímesou piesku, píniovej kôry (substrát pre orchideu), perlitu alebo keramzitu.
Dôležitá informácia pre vás je, že Sansevieria sa v kvetináči rada tlačí (rovnako ako Zamiokulkas) a tak presádzať ju stačí až keď korene natrhnú kvetináč, alebo keď jej začnú žltnúť listy. To znamená v priemere 1x za 5 rokov alebo aj menej. 🙂

Svetlo

Aj keď je Sansevieria veľmi prispôsobivá, najlepšie sa jej darí na jasnom, nepriamom svetle. Dokáže prežiť aj v tmavších častiach miestnosti, no v takom prípade jej rast môže byť pomalší. Naopak, priame slnko môže spôsobiť popáleniny na listoch.

Hnojenie

Sansevieria nie je náročná na hnojenie. Stačí ju prihnojovať raz za mesiac počas jarnej a letnej sezóny. Vhodné sú hnojivá určené pre sukulenty alebo izbové rastliny s nízkym obsahom dusíka. V zime nie je hnojenie potrebné, keďže rastlina vstupuje do pokojového obdobia.

Zalievanie

Sansevieria patrí medzi rastliny, ktoré si vystačia s minimálnym množstvom vody. Zalieva sa iba vtedy, keď je pôda úplne suchá, čo môže byť raz za dva až tri týždne. Pri nadmernom zalievaní môže dôjsť k hnitiu koreňov, preto je potrebné dávať pozor a vodu dávkovať opatrne.

Množenie

Sansevieria sa dá ľahko množiť dvoma spôsobmi:

  1. Odrezkami listov: Odrežte list (jeden list môžete podeliť na menšie časti a zasadiť tak viac kúskov), nechajte pár hodín preschnúť a vložte ho do vody alebo priamo do pôdy, kde začne zakoreňovať.
  2. Delením rastliny: Pri presádzaní môžete oddeliť časť rastliny s koreňmi a zasadiť ju do nového kvetináča.

Sansevieria korení dlhší čas a môže to trvať aj pár mesiacov.

Choroby a škodcovia

Sansevieria je odolná voči väčšine škodcov a chorôb, no môže byť ohrozená roztočmi a strapkami. Pri prelievaní alebo vlhkej pôde môže dôjsť k hnitiu koreňov, čo sa prejaví mäknutím listov. Pri výskyte škodcov je možné použiť insekticíd alebo utrieť listy vlhkou handričkou.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore