Zimovanie izbových rastlín

Ako sa starať o izbové rastliny v zime?

Žltnutie či hnednutie listov, opadávanie, uvädanie, zastavený rast, puklice, roztoče, svilušky, strapky, depresia, nervy v kýbli. To všetko sú prejavy pribúdajúceho chladného počasia a ubúdajúceho slniečka u rastlín, ale aj u ich majiteľov.Izbové rastlinky sú všeobecne náchylnejšie na chladné počasie, najmä tie, ktoré pochádzajú zo všetkých možných kútov sveta, len nie z toho nášho. V zime nás dokážu pekne potrápiť, no verte, že pre tie rastliny je to mnohokrát boj o ich zadok, alebo teda o ich črepník?  

Každá rastlinka dokáže zimu prečkať trochu inak. Niektoré to žiaľ neprežijú, iné tie menej dramatické a viac snaživé trošku povädnú, zastavia rast, prípadne sa stiahnu do hliny a na jar nás opäť potešia ich prítomnosťou. No a najväčšia výhra sú tie, ktoré rastú práve na jeseň či zimu, (azalka, kanalchoe, kala, begónia, prvosienka, cyklamén, orchidea, zygocactus alias vianočný kaktus, vianočná ruža), ale o tých tento článok nie je. 🙂 

begonia_coleus_rastliny

Zazimovanie rastlín

Prvý krok asi u všetkých pestovateľov, ktorý majú terasu či balkón je presun rastlín do vnútra, bežne sa tak deje koncom septembra alebo ak je teplejší október, tak po Halloweene – Dušičkách. Základná indícia je, ak teplota v noci klesne dlhodobejšie pod 10 stupňov. Do tejto skupiny patria všetky tropické stromčeky (mandarínka, banán, kiwi..), kvitnúce a nekvitnúce okrasné rastlinky (coleusy, tradescantie, izbové ruže, begónie..) ale aj plodiace rastliny (chilli).

Posledná skupina sú tie, ktoré zimu prečkávajú vo všetkej sláve vonku. Napriek tomu ani na tieto rastliny nemôžete úplne zabudnúť. Tie citlivejšie sa zo záhrad presúvajú do kvetináčov a vhodné je ich aj prikryť, obaliť kvetináč či dať na vyvýšené miesto čím zamedzíte kontantu so studenou zemou, aby im nezamrzli korene. 

Obaliť ich môžete napríklad pomocou netkanej textílie, jutovej tkaniny (vrecovina), bublinkovej fólie

Prikryť ich môžete ihličím, suchými listami, senom, kôrou stromov alebo vám nato poslúži aj keramzit. 

Vyvýšené miesto nemusí byť nutne stolík, postačí kus polystyrénu na podloženie alebo akejkoľvek podložky

zazimovanie_rastlin

Sukulenty a kaktusy

Ich zimovanie nie je náročné. Dôležité je obmedziť zálievku, nakoľko pri nedostatku tepla a svetla už nie sú schopné toľkej absorbcie ako v lete. Odstráňte všetky suché, hnedé, jednoducho škaredé listy aby do nich rastlina nedávala zbytočne energiu. Umiestnenie bude ideálne v chladnejšej, ale svetlej izbe, prípadne nie priamo pri radiátore. Koncom októbra s poslednými teplými lúčmi môžete naposledy prihnojiť, potom nastáva ich vegetačný kľud.

sukulenty_kaktusy_zimovanie

Zelené izbové rastliny

Pri izbovkách to nie je také jednoduché ako pri sukulentoch. Hlavne preto, že existujú rôzne druhy, ktoré sa aj v zime správajú rôzne. Niektoré pri nedostatku svetla uhynú ako napríklad Alocasia či niektoré Philodendrony, iné najmä cibuľové rastliny sa schovajú do zeme a listy uvidíte znovu až po zime. 

Svetlo

Kratšie dni a dlhšie noci znamenajú len jedno a to neustálu tmu v byte či dome. Svetelné podmienky viete oklamať pomocou špeciálnych lámp na rastliny od malých žiaroviek, cez ledky až po obrovské lampy. Všetko čo potrebujete je zvoliť správnu farbu, pričom zväčša obsahujú širšie spektrum a vybrať si z toho nekonečného množstva čo internet ponúka. Dobré je dokúpiť i časovač, aby mali rovnaké podmienky každý deň. U nás doma sa uchytili ledkové grow lampy. 

Teplotné podmienky

V zime sú väčšie výkyvy tepla. Po otvorení okna je v zime razom 15 stupňov, po jeho zavretí sa naopak teplota veľmi rýchlo zdvihne aj o 5 stupňov, čo je v prírode neprirodzené. Vplyvom kúrenia sa taktiež vysušuje vzduch a viac víri prach. Ako zvýšiť vlhkosť vzduchu v miestnosti som už spomínala v tomto článku, ak nevlastníte zvlhčovač, odporúčam prečítať si ho. 🙂 

Ďalšia vec čo môžete spraviť, je umiestniť rastliny ďalej od okna. Prečo? Pretože od okien ide ľadový vzduch, okrem prefukovania cez ne sklá aj zamŕzajú a rastlinám tak veľmi rýchlo sčernejú listy (pokiaľ nie aj celé rastliny). Ďalšia vec, spod okien ide naopak horúci vzduch od radiátorov, čím sme sa opäť dostali k neprirodzenému striedaniu teplého a studeného vzduchu. Takej Monstere stačí naozaj chvíľa studeného vzduchu a hneď na nej uvidíte následky. 

Samostatná jednotka v tomto prípade sú obľúbené Caladia, Oxalisy či iné hľuzoviny, tie sa na zimu stiahnu do zeme a vykuknú až s prvými teplými lúčmi. Nezľaknite sa preto a nevyhadzujte hlinu, ona len potrebuje zimu prežiť vo svojej “nore”. 🙂 Na druhú stranu, ak rastline zabezpečíte vhodné podmienky, budete sa môcť tešiť jej krásnym listom po celú zimu. 

zazimovanie_rastlin

Hnojenie

Hnojenie slúži na rast, dodanie živín pôde a celkovú podporu rastu. V zime to však nemá význam, pretože rastlina potrebuje na rast aj vhodné podmienky, ktoré však v zime nemá a teda hnojenie by nemalo žiaden význam. Hnojiť môžete posledný krát cca koncom októbra a v zime doprajte rastlinám vegetačný kľud. S prihnojovaním môžete opäť s príchodom teplejších a slnečnejších dní. . (zväčša február-marec). 

hnojenie_na_jesen

Škodce 

Toto je samostatná kapitola a zároveň nočná mora rastlinkárov. Jeseň je ako stvorená pre množenie všetkých škodcov a napádanie rastlín. Nakoľko sa už ani tak často nepolieva, je vyššia šanca, že si škodcov všimnete až v pokročilom štádiu. Prvé čo môžete urobiť, je rastlinu oddeliť od ostatných aby sa vám škodce nerozmnožili. Následne ju buď osprchujte alebo aspoň poriadne vyumývajte listy, použiť môžete aj jarovú vodu. Ak sa dá, škodce manuálne odstráňte a postriekajte roztokom na zničenie. Môžete ísť buď prírodnou cestou napríklad v podobe Nimbového oleja alebo ak je rastlina veľmi napadnutá, použiť chemický postrek. Aký – závisí od druhu. Je ich naozaj veľa, “najpopulárnejšie” sú svilušky, puklice, vošky, roztoče, vlnatky alebo strapky. Chemické postreky zväčša fungujú na viacej druhov, preto šanca, že vám na niečo nezaberú nie je vysoká. 🙂 

zazimovanie_rastlin

Viem, udržať vhodné podmienky je to náročné rastlina potrebuje svetlo, takže musí byť pri okne, ale zároveň ide od okna chlad a aby toho nebolo málo, nachádza sa tu aj radiátor od ktorého sála teplo. No ale čo, ako sa vraví, silnejší jedinec prežije. 🙂

Ak by ste mali otázky ohľadom zimovania, škodcov alebo celkového pestovania, napíšte mi kľudne na email (greenest.sk@gmail.com) alebo na môj instagram a ja vám poradím, ako najlepšie viem. 🙂 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *