4 dôvody, prečo sa vášmu Fikusu (Ficus) nedarí

pestovanie fikusu

Fikus alebo Figovník pochádza z Indie a Juhovýchodnej Ázie, kde sa v prirodzených podmienkach vyskytuje ako strom. U nás ho pestujeme ako izbovú rastlinu v kvetináči a pri dobrej starostlivosti dokáže vyrásť až do výšky 2-och metrov.

Známych je viac druhov, od tých, ktoré majú drobné zelené listy až po tie, ktoré majú listy väčšie ako dlaň a sú sýtočervenej farby. Niektoré je možné pestovať ako bonsaj (Ficus ginseng), iné ako husto zarastený strom (Ficus benjamin).

Najznámejšie druhy:

  • Ficus elastica Robusta
  • Ficus elastica Tineke
  • Ficus elastica Belize
  • Ficus elastica Burgundy
  • Ficus elastica Ruby
  • Ficus benjamin
  • Ficus ginseng
  • Ficus lyrata

I keď sa Ficus môže javiť ako statný strom, oproti iným rastlinám je náchylnejší na zmeny teplôt, umiestnenie a vlhkosť. Svoju nespokojnosť dá najavo hnedými listami alebo opadávaním

Aby sme neboli voči Ficusu úplne kritický, má aj svoje svetlé stránky. Vďaka jeho hrubým akoby povoskovaným listom je odolnejší voči škodcom, ktorý ho len tak ľahko nevycucajú. V lete mu “imunitu” posilníte letnením na terase.

Premokrenie a prelievanie substrátu

Nadmerné zalievanie vedie k hnednutiu listov alebo hnilobe koreňov. Medzi jednotlivými zálievkami nechajte substrát poriadne preschnúť. Ak si nie ste istí, skúste substrát najskôr prstom – pokiaľ bude 3-5 cm pod povrchom suchý, môžete zalievať. Druhá možnosť a v tomto prípade ešte lepšia, je skúsiť substrát paličkou. Paličku ponechajte zopár sekúnd zapichnutú v substráte, pokiaľ bude po vybratí suchá, môžete polievať. 

Prelievaniu môžete predísť aj dobrou drenážou, vďaka ktorej nadbytočná voda z kvetináča jednoducho odtečie. Na drenáž môžete využiť keramzit, kamienky alebo staré črepy. 

Pokiaľ je substrát dlhodobo premáčaný, odporúčam Figovník presadiť. 

Preschnutie substrátu a nedostatok vlahy

Figovník pochádza z pásma, kde je bežná vysoká vlhkosť, preto za ňu bude vďačný aj u vás doma. Rovnako ako pri preliatí, nemá rád ani preschnutie a prejavom sú hnedé, schnúce alebo opadávajúce listy. 

V lete, keď je vzduch suchší mu môžete dopomôcť zvlhčovačom alebo pravidelným rosením. Nezabudnite na pravidelnú zálievku. 

Prievan a náhle zmeny teplôt v miestnosti

Ficus i keď sa na prvý pohľad zdá ako odolná rastlina, je náchylný na zmeny teplôt. V zime by Ficus nemal byť umiestnený príliš blízko okna ani dverí, teda miest, kde môže prievan vzniknúť. Prejavom je opadávanie listov. Na prievan je obzvlášť náchylný Ficus benjamin. 

Nedostatok svetla a zlé stanovisko

Prejavom nedostatku svetla sú žltnúce alebo hnednúce listy alebo aj opadávanie spodných listov na rastline. Ficus skôr znesie nabytok svetla, ako jeho nedostatok. Ak máte tento stromček umiestnený v rohu v miestnosti, je veľmi pravdepodobné, že sa to na ňom časom negatívne prejaví. 

Ficus potrebuje svetlé stanovisko s nepriamym slnečným svetlom. Môže byť umiestnený na východnom okne alebo kúsok ďalej od západného okna. Dlhodobé vystavenie priamemu slnku mu môže spáliť listy. V lete je možné ho letniť na terase či balkóne, no opäť sa vyhnite celodennému slnku a zvoľte čiastočný tieň. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore