Starostlivosť o Vianočnú ružu (Prýštec najkrajší)

vianočná ruža u nás doma

Vianočná ruža a jej pestovanie v našich podmienkach

Prýštec najkrajší, ľudovo Vianočná ruža (latinsky Euphorbia pulcherrima)  je u nás typická, ako to už z názvu vyplýva, pre Vianočné a zimné obdobie. Práve v tomto období Prýštec najkrajší kvitne a je naozaj najkrajší. V obchodoch ho preto nájdete práve od novembra do januára

Zvyčajne sa u nás pestuje sezónne, ako jednoročná rastlina, no pri správnej starostlivosti a dostatočnom svetle dokáže prežiť ako trvalkový krík a pravidelne kvitnúť. 

vianočná ruža_trvalka

Prýštec pochádza pôvodom z Mexika. Typická je pre neho červená farba kvetov, no vďaka šľachteniu ho môžeme nájsť aj v bielych, ružových, žltých či iných farebných odtieňoch. 

Pre mačky, psy aj ľudí je mierne toxická. Jej konzumácia môže spôsobiť nevoľnosť a zvracanie ako u ľudí tak aj u zvierat.

Starostlivosť o Vianočnú ružu

Pôda

Prýštec najkrajší sa predáva ako rozkvitnutá rastlina. Nikdy ho však nepresádzajte, keď kvitne, ale počkajte až kvety opadnú. Zvoľte priepustnú pôdu s prímesou rašeliny. Priepustnosť dosiahnete pomocou perlitu a keramzitu. Substrát môže byť klasický, na izbové rastliny. 

Svetlo

Prýštec umiestnite na jasné stanovisko s rozptýleným svetlo. Silné letné slnko rastline dokáže spáliť listy. Nedostatok svetla povedie k úhynu. 

Voda 

Počas kvitnutia rastline udržiavajte vlhký substrát. Po odkvitnutí rastlinu zalievajte až keď je substrát úplne preschnutý cca 1x za 10-14 dní. Vianočná ruža miluje vlhkosť a rosenie (najmä v období kvitnutia), no neznesie preliatie – znakom sú hnijúce korene a vädnúce listy. Na druhú stranu nemá rada pridlho presušenú zeminu a nedostatok vody. 

Hnojenie

Nehnojte rastlinu počas jej kvitnutia! 

S hnojením môžete začať po odkvitnutí, no ideálne až od neskorej jari. Počas roka (január-apríl) môže Prýštec stagnovať, no pri vhodnej starostlivosti by mal od mája, po oreze púšťať nové listy. 

Rozmnožovanie

Najjednoduchšia možnosť je množenie stonkovými odrezkami. Odrežte 5-15 cm dlhý konárik z nového rastu. Ideálne ak ešte nie je zdrevnatený. Odrezok môžete zasadiť do kvetináča a umiestniť na svetlé miesto. Pre spoľahlivejšie zakorenenie vložte celý kvetináč pod igelitové vrecko s dierkami kvôli prechodu vzduchu. Akonáhle začnete badať nové listy, vrecko môžete dať bokom. Ďalší spôsob je zakorenenie v rašeliníku či vo vode, no z vlastnej skúsenosti to nemám overené. 

Najlepším obdobím na množenie Vianočnej hviezdy je obdobie od mája do septembra. 

Zahustenie Vianočnej ruže

Zahustenie je možné prerezávaním. Docielite ho odštipávaním drobných konárikov z ktorých bude rastlina opätovne púšťať nové výhonky, čím docielite hustejšiu korunu. 

Ako dosiahnuť opätovné kvitnutie Vianočnej ruže?

Prinútiť Vianočnú ružu znovu kvitnúť nie je jednoduché a predchádza tomu celoročná snaha. Nie je to však nemožné a ak ste vybavení dostatočnou trpezlivosťou je to ideálny (celoročný) experiment. 

december-apríl

Rastlinu majte umiestnenú na svetlom stanovisku, ideálne čo najbližšie k oknu, no pozor na chladný vzduch a námrazu od okien. Počas kvitnutia jej doprajte pravidelnú zálievku a udržiavajte ju neustále vlhkú – nie však premočenú. 

Približne od januára, keď Vianočná ruža odkvitne začnite zálievku obmedzovať. Substrát už nie je potrebné udržiavať permanentne vlhký, práve naopak, ideálne je zalievať až po úplnom preschnutí. V tomto období môže byť rastlina presunutá na tmavšie a chladnejšie stanovisko. 

Znakom nesprávnej starostlivosti môže byť zmenšujúca sa stonka a scvrkávajúca sa rastlina. 

máj

V máji je čas na radikálny orez stoniek. Čistými kliešťami zrežte stonky približne 8-10 cm (závisí od pôvodnej veľkosti rastliny) nad zemou. Vianočná ruža má na stonke akoby očká, z ktorých púšťa nové stonky. Pred rezom sa uistite, že na časti stoniek, ktoré ponecháte takéto miesta ostali. Pokiaľ rastlinu zrežete príliš nízko, nebude mať odkiaľ pustiť nové stonky a listy. 

V tomto období je Prýštec vhodné presadiť. So zálievkou pokračujte rovnako, až po úplnom preschnutí rastliny.

jún-september

Prýštec je možné letniť na terase, no chráňte ho pred priamym slnečným žiarením. Počas letných mesiacoch môžete stonky zaštipovať, aby prišlo k rozkonáreniu a zahusteniu rastliny. Začiatkom septembra rastlinu premiestnite dnu, na svetlé stanovisko.

október

V tomto období rastlina potrebuje 10 až 14 hodín absolútnej tmy. To znamená, že akékoľvek svetlo z lampy, počítača či pouličného osvetlenia túto tmu naruší. Tieto podmienky je potrebné vytvoriť umelo, napríklad premiestňovaním rastliny do skrine či prekrytím ju škatuľou. Naopak počas dňa potrebuje dostatočne svetlé stanovisko. 

november-december

Koncom novembra môžete “terapiu” tmou ukončiť a rastlinu ponechať počas celého dňa i noci na rovnakom mieste. Postupne by sa mali objaviť prvé puky. Tiež začnite s častejšou zálievkou, resp. začnite udržiavať substrát opäť vlhký. Od januára zálievku opäť obmedzte.

Ak sa vám Vianočnú ružu nepodarí rozkvitnúť na prvý krát, určite to nevzdávajte. Mne sa to taktiež nepodarilo. 🙂 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore