7 tipov ako sa postarať o izbové rastliny na jar

ako sa postarať o rastliny na jar

Jar je obdobím kedy sa k životu prebúdza nielen príroda vonku za oknom, ale i tá u vás doma na okne. Dni sa predlžujú, teplota stúpa a rastliny sa pripravujú na opäť nový rastový cyklus. 

Po zime je nutné vykonať jarnú “údržbu”, ktorá zahŕňa niekoľko tipov, ktorými rastlinám pomôžete prebudiť sa a naštartovať zdravý rast. 

Odstráňte odumreté listy

Počas jesene a zimy je bežné, že niektoré časti rastlín odumrú. Rastliny púšťajú staré listy alebo niektoré listy zhnednú či zoschnú. Je to úplne normálne, rastlina sa tak zbavuje starých listov, aby mohla dať energiu do rastu tých nových. Dôležité je tieto listy odstrániť, aby nespadli do kvetináča a nezačali v substráte hniť. 

odumreté listy rastlín
Rastliny vyčistite

Doprajte svojim rastlinám jarnú očistu. Po presadení ich osprchujte alebo im len utrite listy a stonky od prachu. S čistými listami prijmú viac vlhkosti, viac svetla a priebeh fotosyntézy pre nich bude jednoduchší. Nezabudnite od prachu vyčistiť aj ich okolie. 🙂 

Kontrola rastlín

Rastliny by ste mali kontrolovať pravidelne, no pokiaľ na to zabúdate alebo len jednoducho nemáte čas, spravte to aspoň vždy na jar. Skontrolujte rastlinám korene a či nie je potrebné ich presadiť. Skontrolujte im listy a stonky či nemajú škodcov alebo iné problémy. Pravidelnou kontrolou dokážete zamedziť rozšíreniu škodcov medzi ďalšími rastlinami, ale aj dlhodobému preschnutiu či prelievaniu rastlín. 

Zvýšte zálievku
zvýšenie zálievky na jar
Primerané svetlo

Slnečné lúče sú teplejšie a pokiaľ ste rastliny počas zimy mali na parapetnej doske kvôli zabezpečeniu viac svetla, je potrebné toto umiestnenie zvážiť. Pokiaľ budú rastliny vystavené príliš ostrým lúčom, slnko im môže listy spáliť. 

Výmena starého substrátu za nový

Ak vaše rastliny prežili zimu v staršom substráte, jar je ideálny čas na ich presadenie alebo výmenu substrátu. Rastliny tak z čerstvého substrátu budú čerpať nové, potrebné živiny a v kvetináči vznikne priestor na rast nových koreňov. To, či je čas presadiť zistíte tak, že rastline budú zo spodnej časti kvetináča trčať korene. Znakom presadenia môže byť aj zastavený rast alebo žltnúce listy. 

presádzanie rastlín na jar
Začnite s hnojením

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore