Hnojenie a výživa rastlín

hnojenie izbových rastlín

Hnojenie rastlín v prírode nie je potrebné. Rastliny dostávajú živiny z pôdy, okolia a z celého živého ekosystému. Rastliny vo vašej záhrade však je potrebné sem tam prihnojiť, pretože orná pôda taktiež stráca živiny každoročným opracovávaním a vyživovaním ovocia či zeleniny. No a čo sa týka rastlín v kvetináčoch u nás doma, tak tie je potrebné hnojiť pravidelne

Prečo je potrebné izbové rastliny hnojiť?

Rastliny v kvetináči majú vyčerpatelný prísun živín. V prírode sa počas rastu korene naťahujú za novými živinami, no v kvetináči túto možnosť nemajú. Väčšina zakúpených substrátov v obchode obsahuje hnojivo na prvých pár týždňov, no potom sa rastliny musia spoľahnúť na to, že im živiny potrebné k rastu dodáte vy. 

Kedy rastliny hnojiť a kedy rastiny nehnojiť?

Hnojte počas vegetačného obdobia, teda počas toho, kedy rastlina neodpočíva a tieto dodané živiny plnohodnotne využije k novému rastu. Toto obdobie je od cca od marca do konca septembra alebo októbra, podľa počasia. 

Nehnojte počas vegetačného kľudu. Rastliny v tomto období odpočívajú a kvôli nedostatku svetla nedokážu živiny poriadne využiť. Aj priveľa živín dokáže rastline ublížiť. Obdobie kľudu je od októbra do februára. 

Prečo rastliny nehnojiť počas vegetačného kľudu?

Rastliny počas zimného obdobia nie je potrebné hnojiť, pretože rastline tým dodáte živiny (vitamíny a minerály), ktoré potrebuje k fotosyntéze (premena svetelnej energie na chemickú energiu) a rastu.

Pokiaľ rastlinu pohnojíte počas zimy, dodáte jej podporné látky, ktoré nemá do čoho vložiť, pretože v zime nie je veľa slnka a rastliny prechádzajú prirodzene do odpočinkovej fázy. To znamená napríklad aj to, že pred zimou pustia staré listy a energiu vložia do udržania (prežitia) celej rastliny a nových listov. 

Rastlina po prihnojení dostane živiny, ktoré nevyužije a teda dá sa povedať, že v sebe má energiu, ktorú nemá do čoho vložiť. Môžu sa stať dve veci – vôbec nič alebo tým rastline ublížite, pretože aj predávkovanie živinami jej môže ublížiť. 

Moje odporučenie je prihnojiť naposledy pred zimou niekedy začiatkom októbra a opäť sa k tomu vrátiť až s predlžujúcimi dňami, niekedy koncom februára/začiatkom marca. 

Živiny, ktoré rastliny potrebujú

Fosfor (P) – dôležitý je pre všetky rastliny pri tvorbe koreňov, pri vývine a raste a to obzvlášť pri mladých výhonkoch. Znak nedostatku môže byť spomalený rast alebo oneskorené kvitnutie. 

Dusík (N) – podporuje rast a tvorbu listov, ktoré živia celú rastlinu. Jeho nedostatok spôsobuje najmä žltnúce listy.

Draslík (K) – reguluje absorpciu vody a správny priebeh fotosyntézy. Nevyhnutný je pre prospech kvetov. Pri jeho nedostatku môže nastať oneskorené kvitnutie alebo vädnutie listov. 

Tipy hnojív

Organické (bio) hnojivá – majú rastlinný alebo živočíšny pôvod. Patrí sem kompost, hnoj..

Minerálne hnojivá – sú vyrobené priemyselne s presným zložením. Majú dlhšiu životnosť a rýchle pôsobenie.

NPK hnojivá – zdroj dusíka, fosforu a draslíka

DAP hnojivá – zdroj dusíka a fosforu

Hnojenie počas roka

Jar – vyšší obsah dusíka
Leto – vyšší obsah fosforu a draslíka
Jeseň – nižší obsah dusíka a vyšší draslíka

Druhy hnojív

Tekuté/Kvapalné hnojivo – exustujú rôzne druhy na Citrusy, Palmy, Izbové rastliny, Sukulenty alebo Univerzálne hnojivo. Aplikujú sa pravidelne, väčšinou 1x za 14 dní, vždy na mokrý substrát v podobe zálievky.

tekuté hnojivá

Granulované hnojivo – ideálne je pre stromy, kríky alebo trvalky kvôli jeho postupnému uvoľnovaniu do pôdy. Aplikuje sa 1x za rok. 

Kryštalické hnojivo – rospustné vo vode, funguje na rovnakom princípe ako tekuté hnojivo. Jeho aplikácia je väčšinou 1x týždenne. 

kryštalické hnojivo

Špeciálne hnojivo s aplikátorom – používa sa na Orchidey, kaktusy a mäsožravé rastliny. Predávajú sa v malých fľaštičkách, ktoré sa následne zapichnú do substrátu a postupne uvoľňujú.

Listový kondicionér – slúži na zvlhčenie listov a pekný vzhľad listov. Rastliny čistí, posilňuje a zamedzuje zachytávaniu prachu a tvorbe vápnitých škvŕn od vody. Rastliny výrazne nepodporuje, skôr pôsobí na estetickú stránku. Na rastline vytvára akoby lesklý povrch, je teda diskutabilné, či listy skôr neupcháva.

listový kondicionér na zelené rastliny

Existujú aj hnojivá, ktoré rastline dodajú len jednu látku ako železo, fosfor, horčík a pod., no pre izbové rastliny vám postačí už hotové hnojivo na izbovky, sukulenty a podobne. 🙂 

železo na rastliny

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore