Tipy ako zaobstarať primerane vlhký vzduch rastlinám
Pestovanie rastlín v interiéri ovplyvňuje a zvyšuje nielen čistotu vzduchu, ale i jeho vlhkosť, čo prospieva najmä alergikom. Logicky z toho teda vyplýva, že čím viac rastlín doma máte, tým máte vzduch čistejší i vlhkejší a tým sú alergikovia šťastnejší. 😀
ALE, žiaľ to nie je úplne pravda. V podstate to funguje rovnako ako v rastlinných teráriách alebo v skleníkoch. Pokiaľ priestor uzavriete a z času na čas polejete, rastliny si dokážu vytvoriť vlastnú klímu, tak ako fungujú aj v dažďových pralesoch. Nato by ste však potrebovali nie 50 malých rastlín v izbe, ale aspoň 150 a vytvárať neustálu vlhkosť, čo by vaše múry nepotešilo a prinajlepšom by splesniveli.Väčšina pestovateľov preto musí udržiavať optimálnu vlhkosť, čo nie je úplne jednoduché, najmä ak v letnom období odídete na dovolenku a polovica rastlín umrie následkom súchého vzduchu alebo preliatia od susedky. Ideálna vlhkosť v byte by mala byť 45-55%, pre rastliny 60-65%.
Zvýšenie vlhkosti vzduchu
Najjednoduchší spôsob je zakúpenie zvlhčovača vzduchu. Tie menšie sa pohybujú od 10€, tie funkčnejšie od 25€ nahor. Ak ste začiatočník a pestujete skôr jednoduchšie rastlinky, nemusíte hneď investovať do zvlhčovača. Ja mám doma okolo 60 a viac rastlín a zvlhčovač zatiaľ nemám, i keď o ňom už chvíľu uvažujem, rastlinám sa u mňa zatiaľ darí.
Najbežnejší spôsob je vetranie. Ráno, naobed, večer, stále vetrajte. Nechávajte rastlinám na noc otvorenú ventilačku, vzduch vám bude prúdiť a prirodzene temperovať. V lete je udržovanie vlhkosti vzduchu väčší problém, najmä ak je dlhšie obdobie sucha. Rastlinám prospeje ak nebudú priamo na okne, kedy ich môže priame slnko a sucho až spáliť.
Ďalšia vec na udržanie vlhkosti je rosenie listov. V lete viac, v zime menej. Väčšina rastlín rosenie ocení, sú však také, ktoré ho nemusia ako napríklad Begónia alebo Caladium. Pozor treba dávať i pri rastlinách, ktoré rosenie zbožňujú ako Monstery, či Banánovník, pretože ak sa pri vyrastaní nového listu dostane voda dnu, môže zhniť. Pri rosení používajte dažďovú alebo odstátu vodu.
Tiež môžete rosiť záclony, ktoré udržia vlhkosť a vplyvom slnka sa bude voda postupne odparovať do miestnosti.
V zime je vzduch všeobecne suchší vďaka vykurovaniu, no vlhkosť dosiahnete napríklad položením mokrých osušiek na radiátory. Kedy si pamätám, že na rebrinovych radiátoroch bývali nádobky na vodu. Pomáha aj sušenie prádla v miestnosti, kde sú kvety.
Starým trikom je i ponechanie otvorených dverí od kúpeľne po osprchovaní, či varenie jedla v otvorenom hrnci.
Ak hovoríme o zvýšení vlhkosti pre rastliny, je možné dosiahnuť to umiestnením mokrých kamienkov alebo keramzitu pod kvetináč, resp. pod odtokové diery. Je to dobrý lifehack aj pri odchode na dovolenku. Na druhú stranu, ak je rastlinka prepolievaná a vy umiestnite pod ňu mokré kamienky, môžu vám začať hniť korene. Vtedy je dobré takéto kamienky umiestniť len do blízkosti alebo vedľa rastliny, čím dosiahnete odparovanie do miestnosti postupne.
Následky suchého vzduchu
Schnutie špičiek listov, hnednutie listov, suché škvrny na listoch až postupné zvädnutie a opadnutie (napr. avokádo, calathey). Zvíňanie listov niektorých rastlín alebo stáčanie pri prílišnom suchu (napr. mandarínka).
V suchom prostredí sa tiež nadmerne darí rôznym škodcom, ak si také niečo všimnete rastlinku poriadne osprchujte, umyte listy mydlovou alebo jarovou vodou a umiestnite ďalej od ostatných.
Ak vám napadne nejaký spôsob zvýšenia vlhkosti vzduchu, ktorý som nespomenula, tak mi určite napíšte do komentára alebo na môj Instagram greenest_plants. 🙂 Pokiaľ by ste mali nejaké otázky, kontaktujte ma taktiež, prípadne môžete aj na email greenest.sk@gmail.com