Ako prinútiť Orchideu kvitnúť

Každý, kto vlastní Orchideu ju pravdepodobne kúpil vtedy, keď mala kvety. Po odkvitnutí len málokedy hneď zakvitne znovu. No stáva sa to i keď častejší prípad je ten, opačný. Rovnako sa môže stať, že Orchidea pri nedostatočných podmienkach nezakvitne ani o rok neskôr.

Takže teraz si povieme ako sa o Orchideu postarať v čase po odkvitnutí, aby nám po období kľudu zakvitla znova. 🙂 

Spokojná a zdravá Orchidea kvitne každých 8-12 mesiacov

kvitnúca orchidea

Po odkvitnutí môžete s kľudom odstrihnúť stonky na ktorých boli kvety. Urobte tak kúsok nad zemou, cca v úrovni druhého kolienka.

Orchidea má rada akurát veľký kvetináč, nie priveľký, no naopak nevadí jej ak sa v ňom trochu potlačí. Nemusíte teda presádzať vždy, keď rastlina odkvitne, ale postačí raz za pár rokov.

Skontrolujte, či nemá v kvetináči biele (staré) korene. Ak áno, môžete ich nožnicami alebo ostrým nožom odstrihnúť

Nemeňte jej stanovisko, ale umiestnice ju na také, ktoré jej bude vyhovovať. Ideálne je doobedné slnko, pretože poobedné je pre ňu príliš horúce. Rovnako ani pri slabom svetle nebude mať dostatok energie na tvorbu kvetov. 

Orchideu hnojte len počas vegetačného obdobia špeciálnym hnojivom na Orchidey alebo tyčinkovým hnojivom s postupným uvoľnovaním, prípadne s univerzálnym hnojivom na izbové rastliny. Niektoré Orchidey vyžadujú hnojivo s vyšším obsahom potaše. 

Ako tropická rastlina, má rada vlhké prostredie, preto jej prospeje každodenné rosenie. No neprežeňte to, najmä v zime jej premočené listy môžu začať hniť. 

A ako posledná dôležitá vec, ak máte doma viac druhov Orchidey, pozrite si podmienky, ktoré im vyhovujú. Niektoré Orchidey potrebujú vyššie teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Niektoré majú zasa pri kvitnutí radšej chladnejšie izby, iné teplejšie. 

Ak ťa moja tvorba baví, nezabudni ma sledovať na Instagrame. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *