Pestovanie Orchidey v izbových podmienkach

orchidea v interiéri

Ak sa povie Philodendron, väčšina ľudí si predstaví neurčitú zelenú rastlinu. Ak sa povie Orchidea, väčšina ľudí bude presne vedieť o akú rastlinu sa jedná. Orchidey sú typické rastliny v našich interiéroch. Jej krásnym kvetom sa pestovatelia tešia už dlhé generácie a vidieť ich môžeme u starých mám, u našich rodičov, no a napokon i v našich obývačkách a rovnako sa im budú tešiť aj naše deti.

Za ich populárnosť môže nenáročnosť pri pestovaní a najmä krásne farebné, exotické kvety. V obchodoch sa často stáva, že kúpite napríklad atramentovo modrú Orchideu, no bohužiaľ takáto rastlina bola umelo dofarbená a po znovu zakvinutí budú jej listy klasické, biele. Popravde tomuto “trendu” nerozumiem, veď prečo majú ľudia potrebu len kvôli tomu, že je to “umelo pekné”, dofarbovať niečo tak prirodzené krásne. Ale hádam, že ľuďom sa len ťažko vysvetlí nelogickosť a zbytočnosť tohto počinu, takže sa posuňme ďalej.

Pestovanie Orchideí

Orchidey patria k Epifom, čo znamená, že rastú vo vzduchu na iných objektoch a prichytávajú sa o kôru stromov alebo kameňov. Živiny berú zo vzduchu – ich  korene nasávajú vzdušnú vlhkosť

Ich kvety sú hrubšie ako kvety bežných rastlín a pôsobia akoby povoskované. Je to tak kvôli tomu, aby sa zabránilo prebytočnému odparovaniu a strate vody. 

Zvyčajné sú posadené v plastových, priesvitných nádobách. Priesvitná nádoba je ideálna, pretože vidíte či korene nesedia vo vode alebo naopak nepotrebujú poliať a tiež aj či sa im darí v raste. Korene Orchidey potrebujú k prežitiu vzduch, preto sa v nádobách na pestovanie nachádza len kôra bez zeminy. Taktiež sú náchylné na premáčanie a hnilobu. Priestovný kvetináč nie je podmienka, no je to určite výhoda. 

Svetlo

Majú radi veľa svetla. Najlepšia strana pre ne je východný parapet alebo doobedné slnko. Poobedné slnko je pre nich prisilné. 

Pôda

Orchidey žijú bez zeminy. V obchodoch kúpite špeciálnu zmes na Orchidey, môžete do nej primiešať rašelinník na udržanie vlhkosti alebo vermikulit na prevzdušnenie. 

Zálievka

Orchidey nepotrebujú veľa vody, no potrebujú pravidelné obdobia sucha striedané s obdobím vlahy. Počas teplých, letných mesiacov ju môžete pravidelne týždenne zalievať. Môžete celé korene ponoriť do vody, nechať nasať a prebytočnú vodu vyliať. V zime postačí zálievka cca 1x za mesiac. Orchidey taktiež milujú rosenie. 

Presádzanie

Nikdy nepresádzajte pokiaľ kvitne, ale až po odkvitnutí. V rovnakom črepníku vydrží aj pár rokov, takže nie je nutné presádzať ju každý rok. 

Hnojenie

Počas obdobia od marca do októbra 1x mesačne tekutým hnojivom alebo môže byť použité tyčinkové hnojivo s postupným uvoľnovaním.

Rozmnožovanie

Rastlinu je možné množiť oddelením koreňov s rastlinkami. Korene je potrebné opatrne oddeliť alebo prerezať.

Druhy Orchidey

  • Brassia
  • Cymbidium
  • Dendrobium
  • Miltonia
  • Oncidium
  • Oncidopsus Nelly Isler gx
  • Paphiodepedilum 
  • Phalaenopsis
  • a iné

Zaujímavosť

Podľa Feng Schui je Orchidea ženská rastlina a mužom môže odsávať auru. Taktiež by podľa toho rastlina nemala byť v miestnosti kde spíme, pretože odsáva energiu mužom a chorým. Teda každopádne mi z toho vyplýva, že ak ste žena, tak je to okej. 😀 

A teraz niečo vedecky podložené, Orchidea sa výborne hodí do spálne, pretože pochádza zo suchých oblastí, čo ju odlišuje tým, že na rozdiel od ostatných rastlín pracuje v noci, aby cez deň neuschla na horúcom slnku. Teda cez deň si kyslík šetrí a spotrebúva ho a v noci ho naopak vyrába. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top