Aký je najlepší spôsob zakoreňovania a množenia rastlín? 

Zakoreňovanie rastlín považujem za najzákladnejšiu vec pri pestovaní rastlín. Tento proces je doslova kľúčový pri rozširovaní alebo udržiavaní vašej zbierky rastlín. Práve preto som sa pre vás rozhodla zhrnúť tento proces do jednoduchého článku a videa, kde vás prevediem 5 najbežnejšími spôsobmi množenia a korenenia rastlín.

  1. voda
  2. Keramzit
  3. Perlit
  4. zemina
  5. Rašelinník

To, aký spôsob zakoreňovania zvolíte môže byť pre rastlinu osudné, pretože nie každá rastlina sa ujme pri každom spôsobe. Našťastie väčšina izbových rastlín sa dokáže zakoreniť viacerými spôsobmi, no a na tie ostatné musíte prísť už sami spôsobom pokus-omyl.

Viac sa dozviete v nasledujúcom videu.

Po pozretí videá vám možno v hlave skrsla otázka, “ale ako teda najlepšie zakoreniť konkrétne druhy rastlín”?

Ako a v čom zakoreniť jednotlivé druhy rastlín?

Za mňa väčšinu Aroidov (čeľaď Araceae) odporúčam koreniť v Perlite alebo Rašelinníku. Sem patria najmä Alocasie, , Caladia, Anthuria, Philodendrony, Aglaonemy a väčšinu panašovaných druhov Aroidov. Nenáročné Aroidy, ako sú napríklad klasické Monstery, Lopatkovec alebo Epipremumy (hovorovo Potos) sa veľmi jednoducho zakorenia aj vo vode. No taký Zamiokulkas, Dracénu, Juku alebo Fikus zakoreňujem v zemine alebo či vo vode

Pre lepšie rozdelenie vám dole priložím zoznam na základe mojich skúseností so zakoreňovaním rastlín. Ak sa vaše skúsenosti líšia je to v poriadku, každému sa môže osvedčiť niečo iné.

No a v neposlednom rade len dodám, že po vydaní videa na mojom Instagrame mi prišlo zopár pozitívnych recenzií aj na Fluval Stratum, ktorý vídavam v mnohých videách najmä zahraničných influencerov. Takže určite ho v dohľadnej dobe aj sama vyskúšam. 

Voda: Monstera, Lopatkovec, Epipremnum (Potos), Fialka, Syngonium, Hoya, Pilea, Calathea, Begonia

Perlit: Alocasia, Anthurium, Philodendron, Aglaonema, panašované odrody, Caladium, Oxalis, Homalonema

Keramzit: osobne keramzit moc nevyužívam, no je v ňom možné zakoreňovať rovnaké rastliny ako vo vode či v Perlite

Zemina: Zamiokulkas, Dracéna, Juka, Fikus, Sukulenty, Oxalis, Kroton

Rašelinník: Alocasia, Anthurium, Philodendron, Aglaonema, panašované odrody, Caladium, Hoya, Homalonema, Calathea, Begonia

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore