Keď sa chystáte na dovolenku, jednou z vecí, ktoré je potrebné riešiť, je, ako zabezpečiť, aby vaše rastliny zostali počas vašej neprítomnosti dobre zavlažované. Existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako sa o nich postarať, aby boli aj po vašom návrate zdravé a prosperovali.
V tomto článku vám predstavím zopár tipov a nápadov na zavlažovanie rastlín, ktoré môžete uplatniť.
Všetky nasledujúce tipy sú uplatniteľné max. na týždeň, možno týždeň a pol. Pokiaľ plánujete byť mimo domu dlhšie, najistejšie bude požiadať suseda alebo známeho či rodinu, aby vám jednoducho prišli rastliny aspoň raz za týždeň skontrolovať a poliať. Tomu sa nevyhnete ani pokiaľ máte vonkajšie rastliny alebo záhradu, pretože zatiaľ čo vo vnútri sú rastliny skryté, vonku sú priamo vystavené horúčavám, kedy sa často nemožno spoliehať na počasie, no sú so zálievkou odkázané len na vás. Od toho sa odvíja aj môj prvý tip.
Požiadajte o pomoc
Ak máte dobré vzťahy so susedmi alebo vaši priatelia, rodina či kolega býva len kúsok od vás, môžete ich požiadať, aby sa počas vašej neprítomnosti postarali o vaše rastliny. Dajte im jasné pokyny, ako často polievať a koľko vody potrebujú jednotlivé rastliny, aby sa predišlo preliatiu alebo vysušeniu. Ja to tak robím vždy a zvládol to aj úplný neznalec v oblasti pestovania. Rastliny som označila lístkami, kedy a ako často poliať, prípadne ktoré nepolievať vôbec.
Zavlažovacie guľky a kužele
Zavlažovacie guľky a kužele sú jednoduchý pomocníkovia, ktorých stačí zapichnúť do pôdy v blízkosti rastliny. Tieto guľky pomaly uvoľňujú vodu do pôdy, čím udržujú konštantnú vlhkosť. Guľky sú vyrobené zo skla alebo plastu a sú naplnené vodou. Kužele sú často keramické a umožňujú presné dávkovanie vody. Využiť môžete aj DIY a to tak, že si takéhoto pomocníka ľahko vyrobíte z plastovej fľaše. Stačí do vrchnáku spraviť malú dierku a wualá, pomocník je na svete.
Použitie špagátu
Na toto vám stačí mať špagát a nádoba s vodou. Jeden koniec špagátu ponoríte do nádoby s vodou a druhý koniec zastrčíte do substrátu v kvetináči. Voda sa cez špagát bude pomaly presúvať do pôdy, čím zabezpečí konštantnú vlhkosť pre vaše rastliny. Ideálne, ak bude nádoba s vodou umiestnená vyššie než kvetináč, aby tomu gravitácia trošku pomohla. No a pre väčšie rastliny len použite viac špagátov, aby bolo zavlažovanie rovnomerné a efektívne.
Skupinové zavlažovanie
Presuňte rastliny na jedno miesto, kde sa môžu vzájomne tieniť a udržiavať vyššiu vlhkosť. Sústredenie rastlín na jedno miesto tiež uľahčí zavlažovanie aj pre vášho pomocníka. Ja rastliny presúvam ďalej od okna a sústredím ich skôr do stredu miestnosti, aby na nich nesvietilo toľko slnka a oni tak dlhšie udržia vlhkosť a budú presychať pomalšie.
Mulčovanie
Použitie mulču je ďalší efektívny spôsob, ako udržať pôdu vlhkú. Mulčovanie znižuje odparovanie vody z pôdy a zároveň chráni korene rastlín pred nadmerným teplom. Môžete použiť organický mulč, ako je kôra, slama alebo kompost, alebo neorganický mulč, ako sú kamienky či štrk.
Samozavlažovací kvetináč
Tento tip môžete využiť ako v exteriéri tak aj v interiéri. Vo väčších záhradných potrebách zakúpite samozavlažovacie kvetináče, ktoré tvorí akoby dvojité dno. Vy cez miesto na to určené nalejete vodu po rysku a korienky si ju budú postupne ťahať. Keď voda klesne, klesne aj ryska a vy alebo návšteva tak vie, kedy rastlinu treba opäť poliať.