Ako vybrať grow lampu pre rastliny?

lampy na rast rastlín_led

Ako nájsť vhodné svietidlá pre vaše rastliny (grow light) ?

Najmä v zime je svetlo v našom podnebí pre tropické rastliny nedostatočné a rastliny sú náchylnejšie k úhynu alebo rôznym problémom. Navyše pri starších oknách je lepšie dať rastliny preč z parapiet, aby neomrzli pri námraze na oknách, čo však môže mať taktiež za následok menej svetla dopadajúceho na rastliny. 

Riešením je v tomto prípade zaobstarať si grow lampy, no pre väčšinu z nás je to ťažká voľba, ktorú sa vám v tomto článku postažím uľahčiť. Najskôr vás prevediem teóriou svetla a potom si povieme niečo o samotných rastových svetlách

Fotosyntéza a Fotomorfogenéza

Rastliny potrebujú svetlo na priebeh fotosyntézy a fotomorfogenézy.

Fotosyntéza, ako mnohí viete je proces, ktorým rastliny premieňajú svetelnú energiu na chemickú energiu. Svetlo, ktoré rastliny využívajú k fotosyntéze sa označuje ako PAR, pohybuje sa od 400 do 700 nm (nanometrov) a zahŕňa červený, modrý a zelený svetelný rozsah

Fotomorfogenéza sa týka toho, ako rastliny reagujú a menia sa s vplyvom svetelného spektra. (napr. otáčanie rastlín za svetlom, klíčenie či kvitnutie). Tento proces prebieha cca od 260 do 780 nm a zahŕňa UV a tmavo červené svetlo (far-red light, nachádza sa na konci nášho viditeľného spektra, tesne pred infračerveným spektrom). 

Farebné spektrum svetla

Biele svetlo je rozkladateľné a tvorí ho spektrum rôznych farieb, pričom každé ovplyvňuje rastliny iným spôsobom. Pri lampách na rastliny sa môžete stretnúť so spektrom modrého svetla, červeného svetla alebo plno farebného spektra

UV svetlo 100-400 nm – je stále skúmané, na rastliny pôsobí podobne ako u ľudí, menšie množstvo im môže prospieť, no vysoké množstvo ich môže spáliť. Výsledky ukazujú vplyv na kvalitu, farbu, chuť, vôňu či odolnosť voči škodcom

Modré svetlo 400-500 nm – pôsobí na reakcie rastlín, rast, kvitnutie a kvalitu

Zelené svetlo 500-600 nm – je stále skúmané a donedávna bolo považované za bezvýznamné, pretože ho rastlina nedokáže spracovať a taktiež ho získava dostatok zo slnka. Dôležité je pre nich, ak je slnečného svetla nedostatok a nové štúdie zistili, že je taktiež dôležité pre výživu spodných listov na rastline. 

Červené svetlo 600-700 nm – využíva ho k fotosyntéze a podporuje rast do výšky

Ďaleko červená 700-850nm – podporuje rast, kvitnutie a hrúbku či veľkosť listov a taktiež skracuje fázu od rastliny ku kvetu
zdroj https://www.lumigrow.com/learning-center/blogs/the-definitive-guide-to-grow-light-spectrum/

viditeľné spektrum
zdroj https://bioslighting.com/grow-light-spectrum-led-plants/grow-lighting/

Svetelná účinnosť

V minulosti sme osvetlenie vyberali na základe wattov, teda príkonu a platilo, že čím viac wattov, tým viac svetla. Dnes môžu mať svietidlá rôznu svetelnú účinnosť a počet wattov neprezrádza množstvo svetla. Pri výbere svetla sa treba zamerať na svetelný tok – lúmen. Čím vyšší je lúmen, tým je svetlo jasnejšie

watt – elektrina, ktorú spotrebuje žiarovka pri svietení
lúmen – intenzita svetla (označenie lm)

Vyššie číslo lúmenu na watt znamená vyššiu účinnosť, počíta sa počet lúmenov : počet wattov. Výsledok je účinnosť žiarovky, teda laicky povedané cena (elektriny) vs. výkon. Príklad, ak má vaša žiarovka 40W a 450 lm, účinnosť je 11,25. No ak má žiarovka 40W a vyžaruje 500 lm, účinnosť je 12,5. Teda žiarovka s vyšším počtom lúmenov je účinnejšia a energicky menej náročnejšia.

Približná svietivosť (môže sa líšiť žiarovka od žiarovky):

  • 40 wattová štandard žiarovka = 450 lumenov 
  • 60 wattová štandard žiarovka = 800 lumenov
  • 75 wattová štandard žiarovka = 1100 lumenov
  • 100 wattová štandard žiarovka = 1600 lumenov

zdroj https://www.energy.gov/energysaver/lumens-and-lighting-facts-label

watt vs lumen
zdroj https://www.buco.sk/o-nas/aktuality/novinka/watt-vs-lumen-mate-v-tom-hokej

Ťažšiu časť teórie máme za sebou. Poďme teda na prax.

Typy svetiel

Svetlo by malo byť umiestnená vždy zhora, inak sa rastliny môžu otáčať za svetlom do strany. 

Žiarovka

Je to najlacnejšia, no zároveň najmenej energeticky úsporná možnosť. Väčšinou produkujú veľa tepla, čo znamená, že príliš blízke umiestnenie môže rastlinu spáliť. Žiarovky sú využívané viac pri osvetlení akvárií, práve kvôli produkcii tepla. 

Výbojky

Metal-halogenidov – rastové výbojky – vyžarujú čisto modré spektrum pre čo najlepší rast rastlín, najmä sadeníc. Nevýhoda je možnosť výbuchu pri vysokom napätí. 

High Preaseure Sodium- kvetové výbojky – vyžarujú prevažne červené spektrum pre čo najlepší kvet. Nevýhoda je vyžarovanie veľkého tepla a lákanie hmyzu. 

DUAL výbojky – vyžarujú červené svetlo z cca 80% a modré z cca 20%. Tieto výbojky môžu byť použité pre fázu rastu aj pre fázu kvitnutia. 

LED

Úsporné a efektívne. Majú nízky tepelný výkon, teda rastlinu nespália a môžu byť umiestnené aj bližšie. Existujú vo forme:

žiarovka – vhodná na osvetlenie 1 alebo viac rastlín na jednom mieste, do rozlohy cca 0,5m

štvorec (panel) – pokrýva väčšiu rozlohu, použitý môže byť aj ako jediný zdroj svetla, využívaný je na profesionálne osvetlenie rastlín

podlhovasté (lineárne) – výhodné pri osvetlení stolov a viac rastlín umiestnených vedľa seba

pásiky – výhoda je nastrihanie, čím si môžete oblepiť napr. poličku, no polep zhora na dol bez “vrstvenia” nemá moc zmysel 

led pásiky_plne spektrum

Ako dlho rastliny prisvecovať

Rastliny spravidla potrebujú 8-10 hodín svetla. Pokiaľ máte rastliny na tmavom mieste, prisvecuje tak, aby sa to vyrovnalo dĺžke bežného dňa. Pokiaľ rastlinám chcete len dopomôcť napr. v zime, postačí 4-5h. Ideálne je svietiť každý deň v rovnakom čase, teda vytvoriť rastlinám čo najprirodzenejšie podmienky. Pre uľahčenie si zakúpte k svetlám časovač do zásuvky. 

Farebné vs. biele svetlá

Opäť záleží od svetelnej účinnosti a taktiež od citlivosti vašich očí. Niektorým ľuďom prekážajú farebné svetlo a preto radšej siahnu po bielom svetle. Nemusíte sa toho báť, biele svetlo môže byť dokonca účinnejšie ako modré či červené. Rozdiel je v tom, že biele svetlo pokrýva širší rozsah viditeľného spektra svetla. 

Klasické svetlo vs. pestovateľské svetlo

Pestovateľské svetlá pokrývajú špecifické rozsahy, potrebné pre rast rastlín, pričom účel bežných svetiel je len osvetlenie miestnosti a teda neposkytnú všetko to, čo rastliny potrebujú. 

Ako si teda vybrať správne svetlo?

Zamerajte sa na parametre, watt, lumen, farebné spektrum a vaše umiestnenie rastlín. Mnoho predajcov ani neuvádza hodnotu lm, ale len W, čo môže byť zavádzajúce. Pre domáce pestovanie vám postačia aj lacnejšie varianty LED svetiel. Pri LED svetlách sa môžete rozhodovať aj podľa počtu čipov. 

Viem, po dočítaní môžete byť ešte zmätenejší ako predtým, ale verím, že vám článok aspoň trochu objasnil, ako fungujú lampy na rast rastlín. 

Napríklad na tejto stránke je veľmi prehľadne spracovaný popis a dokonca uvádzajú aj lm. Do hľadáčika si zadajte svetlo pre rastliny.

Tu zasa nájdete veľmi pekné stojany na rastliny, spolu s lampou. Stačí ak zadáte do vyhľadávania slovo rast.

Ak zvažujete biele svetlo, môžete siahnúť po Sansi LED grow žiarovkách. Hoc sú drahšie, na rôznych weboch nájdete všetky potrebné parametre.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore