Izbové rastliny pre začiatočníkov

rastliny pre začiatočníkov

Rastliny, ktoré nevyžadujú priveľa starostlivosti a zvládne ich aj úplný začiatočník

Pestovanie izbových rastlín robí váš domov krajší, útulnejší a okrem toho prospešne vplýva aj na vaše zdravie tým, že rastliny zo vzduchu odstraňujú škodlivé látky. No nielen pre toto by ste mali mať doma rastliny. Pestovanie izboviek sa môže stať skvelou zábavou a vašim novým hobby. Pestovanie nie je len o zasadení a čakaní až to vyrastie (i keď vo väčšine času len čakáte). Je to aj o experimentovaní pri množení, objavovaní nových druhov, kombinovaní jednotlivých druhov…

Pre mnohých začiatočníkov v tejto záhradkárskej činnosti môže byť ťažké nájsť rastliny, ktoré sú jednoduché na pestovanie a nevyžadujú veľa starostlivosti. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko druhov izbových rastlín, ktoré zvládne ľavou zadnou každý nováčik. 

Kaktusy a sukulenty

Kaktusy a sukulenty sú vhodné naozaj pre každého. Sú odolné voči suchu, nepotrebujú pravidelnú zálievku a často si vystačia aj na stanovisku s menším množstvom svetla. V súčasnosti záhradný trh ponúka všelijaké druhy najrôznejších tvarov a veľkostí, takže vybrať si dokáže aj náročné oko. 🙂 

kaktus
Sansevieria (Sanseviera)

Sansevieria, tiež známa ako Svokrin jazyk. Patrí medzi klasiky medzi izbovými rastlinami a mnohí z nás si ju pamätajú z priestorov škôl alebo z obývačiek našich starých mám. Svokrin jazyk je sukulent, teda platí pre nich všetko z odstavca vyššie. Ich veľkou výhodou je, že dokážu rásť aj v tieňoch. V obchodoch sú dostupné klasické zelené druhy, no aj rôzne iné s tmavšími či bledšími listami. 

sanseviera, svokrinjazyk
Fikus (Figovník)

Fikus je rastlina, ktorá má veľa rôznych odrôd a je vhodná aj pre začiatočníkov. Väčšina odrôd vyžaduje svetlé až polotienisté stanovisko, no krátkodobo znesú aj priame slnko a v lete ho môžete dokonca letniť na terase či balkóne. Jediné čo neznesie je prievan. Doprajte mu pravidelnú zálievku, občasný strih pre rozvetvenie a udržanie tvaru, a on sa vám odvďačí vytrvalým rastom a krásnym dozdobením interiéru. 

fikus
Epipremnum aureum (Pothos)

Epipremnum, tiež známy ako Potos, Pothos alebo Divý Jano, je ďalšou jednoduchou rastlinou pre začiatočníkov. Táto rastlina má veľa odrôd, ktoré sa môžu líšiť vo farbe a tvare listov. Epipremnum je schopný rásť v rôznych podmienkach svetla, vrátane polotieňa a svetlých miest s priamym slnkom. Je odolný voči preschnutiu a menej pravidelnej zálievke, no zároveň miluje vlhký vzduch a znesie i vlhkejší substrát. 

Pestovaný môže byť ako závesná rastlina s listami spustenými dolu alebo mu môžete dopriať oporu a on sa po nej bude s radosťou ťahať do výšky. Jeho čarovná schopnosť je rýchly rast čo z neho robí ideálnu rastlinu pre rýchle dosiahnutie zeleného priestoru. 

epipremnum  neon
Maranta (Maranta)

Maranta známa aj ako modliaca rastlina alebo Prayer Plant. Rastlina je vhodná pre začiatočníkov, no pri pestovaní musíte dať pozor pretože pri prievane alebo nedostatočnej vlhkosti svoje listy skrúti. Vyhovovať jej bude stanovisko ďalej od okna alebo aj kúpeľňa s oknom. Rastlina existuje v rôznych prevedeniach s menej ale i viac farebnými listami. Jej listy sa s príchodom večera zatvárajú a pozornejšiemu oku tak neunikne ich jemné šuchotanie. Pri optimálnych podmienkach kvitne drobnými kvietkami. 

Starostlivosť o Marantu zahŕňajú pravidelné zálievky, hnojenie a udržiavanie vlhkosti pôdy. Je tiež dôležité vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu, pretože môže spôsobiť spálenie listov. 

maranta
Pilea Peperomioides (Pilea)

Pilea Peperomioides je tiež známa ako peňažná rastlina alebo Chinese money plant. Pilea patrí k sukulentom, i keď narozdiel od nich má radšej vlhký substrát. Má krásne zelené okrúhle listy a množí sa pomocou detských odnoží alebo odrezkami vo vode. Vďaka jednoduchému množeniu je považovaná za rastlinu priateľstva, pretože si ju predávali rodiny či priatelia medzi sebou. Vyžaduje menej svetla ako iné izbové rastliny, no pri jeho nedostatku sa za ním bude ťahať. Toleruje menej pravidelnú zálievku, no ako som už spomenula, ak sa jej chcete odvďačiť tak jej substrát bude potrebné udržiavať vlhký. 

pilea

Toto je len zopár príkladov z množstva druhov izbových rastlín, ktoré sú jednoduché na pestovanie a vhodné i pre začiatočníkov. Je dôležité myslieť na to, že každá rastlina má svoje špecifiká a môže vyžadovať odlišnú starostlivosť. Všetko záleží od podmienok doma, od umiestnenia aj od starostlivosti, ktorú rastline poskytujete. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore