Ktoré izbové rastliny sú najvhodnejšie pre rôzne priestory a kde ich umiestniť?
Zelené izbové rastliny sú nielen nádherným doplnkom interiéru, ale majú aj pozitívny vplyv pre naše zdravie. Okrem toho, že sú zdrojom kyslíka a pomáhajú čistiť vzduch, taktiež vytvárajú príjemné prostredie na trávenie času.
Pre správny výber izbovej rastliny do priestoru závisí najmä od veľkosti danej miestnosti a v druhom rade od veľkosti samotnej rastliny. Aby ste našli vhodnú rastlinu musíte zvážiť jej potreby pre rast (svetlo, vlhkosť, teplo) a fakt, že rastlina sa bude zväčšovať a rásť do priestoru. Ak sa vám podarí nájsť kompromis, dosiahnete nielen estetický efekt, ale aj lepšiu kvalitu vzduchu (i keď len malom množstve).
Obývacia izba: Zamioculcas zamiifolia, Dracaena, Juka pre tmavé miestnosti, Strelitzia, Fikus a Monstera pre slnečný priestor
Ak hľadáte rastlinu pre svoju obývaciu izbu, Zamioculcas zamiifolia, Dracaena či Juka, môže byť skvelou voľbou. Zamioculcas má tmavozelené, kožovité lístky, ktoré pripomínajú malé palmové listy. Je odolná voči škodcom, zálievka jej postačí 1 x mesačne a dokáže prežiť aj v menej osvetlených miestnostiach. Pre niekoho výhoda, pre iného nevýhoda môže byť to, že rastlina rastie veľmi pomaly.
Draceny a Juky sú vzhľadovo podobné, existujú druhy s úzkymi listami, ale aj so širšími. Pri starostlivosti čo sa týka zálievky sú o trošku náročnejšie ako Zamioculcas. Pod Draceny sa radia dokonca aj niektoré Sanseviery.
Fikus a Monstera sú ďalšími ideálnymi rastlinami pre interiér. Okrem toho, že sú obe krásne, dokážu čistiť vzduch od toxických látok a znižujú hladinu stresu. Fikus aj Monstera môžu byť umiestnené pri okne, alebo kdekoľvek v miestnosti, kde je dostatok svetla. Jediné čo ani jedna z nich neznesie je prievan.
Strelitzia je krásna, veľká rastlina a pri umiestnení v priestore sa jednoznačne stane jeho dominantou. Vyžaduje jasné stanovisko bez dlhodobého priameho slnečného svetla.
Spálňa: Sansevieria, Orchidea
Sansevieria, známa aj ako Svokrin jazyk, spolu s Orchideou sú dokonalými rastlinami pre spálňu, pretože produkujú kyslík počas noci, zatiaľ čo bežné rastliny pracujú cez deň a v noci kyslik sami spotrebúvajú.
Sanseviera má úzke, zamatovo zelené lístky a dokáže rásť na priamom slnku ale aj na tmavom mieste s minimom slnečného svetla.
Orchidei sa bude najviac dariť na východnom parapete. Pokiaľ sa o ňu dostatočne postaráte, odmení sa za to bohatým kvitnutím.
Kúpeľňa: Philodendron, Epipremnum (Potos), Maranta, Papraď
Philodendron spolu s Epipremnom (Potosom) majú krásne, lesklé lístky a dokážu prežiť v podmienkach s vysokou vlhkosťou. Celkovo sa tieto rastliny veľmi podobajú, pri Philodendrone najmä ťahavé druhy s menšími listami. Obe tieto rastliny dokážu rásť ako popínavé, no i vysiace rastliny.
Maranta a Papraď sú pri ideálnych podmienkach husto zarastené rastliny. Pestovať ich môžete na parapete pri okne, v závesnom kvetináči alebo voľne položené na skrinke. Obe milujú vysokú vlhkosť a znesú aj slabšie osvetlený priestor.
Kuchyňa: Kaktusy a Bylinky
Kaktusy sa dokážu prispôsobiť rôznym teplotám, nevadia im ani prudké výkyvy. Ďalšou výhodou je, že nepotrebujú častú zálievku. V obchodoch alebo rôznych eshopoch dokážete dohnať kaktusy v mnohých zaujímavých tvaroch a farbách.
Zatiaľ čo kaktusy je možné pestovať celoročne, bylinky sú skôr sezónna záležitosť. V kuchyni sa bude páčiť Bazalke, Tymianu alebo Pažítke.
Detská izba: Areca Dypsis lutescens
Areca, známa aj ako palmová rastlina, je ideálnou rastlinou pre detskú izbu. Táto rastlina má krásne, jemné lístky a dokáže prečistiť vzduch od škodlivých látok, ako sú napríklad formaldehyd a benzén. Areca má rozprestreté lístky, ktoré pôsobia prirodzene. Umiestnená môže pri pri okne za žalúziou či závesom, aby na ňu dopadalo nepriame slnečné svetlo alebo ďalej od okna v polotieni.