Jednoduché klíčenie jedlých semiačok

zdravé klíčky v šaláte

Klíčkovanie nielen ako záľúba.

Nakličovanie alebo klíčkovanie zažilo svoj boom počas covid-19, kedy sa väčšina ľudí ocitla zo dňa na deň doma a začali chtiac i nechtiac objavovať čaro voľného času. Niektorí začali viac čítať, iní športovať, ďalší zase variť, piecť či kváskovať.

No a tí čo začali klíčkovať, pre vás tu je tento článok.

 

Sama som tomuto trendu podľahla a dnes takmer nie je dňa, kedy by som nemala v kuchyni zelenajúce sa klíčky. 

 

Klíčenie jedlých semien prináša jednoznačne samé benefity, pretože obsahujú rôzne vitamíny alebo vedia efektívne doplniť chýbajúce zložky v strave ako napríklad bielkoviny, pričom ich človek nemusí ani zjesť veľké množstvo. Klíčenie je vhodné pre ľudí, ktorí by chceli začať s pestovaním vlastných byliniek, ovocia či zeleniny, takpovediac zľahka z dôvodu, že sú nenáročné na údržbu a navyše si vypestujete akékoľvek množstvo za 3 až 5 dní. Následne Vám ešte pár dní vydržia v uzavretej nádobe na chladnom mieste alebo v chladničke čerstvé.

 

Pri výbere klíčkov je dôležité, aby boli vhodné na klíčenie, pretože obyčajné semená, ktoré kúpite v akomkoľvek záhradkárstve alebo supermarkete sú väčšinou morené, čo znamená že sú chemicky ošetrované. Stretla som sa aj s tým, že obal neuvádzal žiadne chemické ošetrenie, ale semiačka boli umelo sfarbené, čo taktiež nadvedčuje moreniu. Takže sa nenechajte oklamať 🙂 

 

Čo klíčiť

Klíčiť sa dá prakticky čokoľvek, ja mám najradšej lucernu, ktorá je sladká a chuť by som prirovnala k chuti mladého hrášku. Mungo a adzuki fazuľa sú pre mňa taktiež nasladlé, ak by sa ma niekto spýtal ako chutí ročné obdobie jar, povedala by som, že ako mungo alebo adzuki fazuľka. 😀  Reďkovka, horčiča a brokolica je štipľavá, hrášok chutí ako hrášok, cícer je trošku horkastý. Existujú aj rôzne namiešané zmesy, poväčšine pikantné, tie moc neobľubujem pretože zatiaľ čo jeden druh klíčku sa v ňom len zobúdza, druhý už ide pomaly do kvetu. 

 

V čom klíčiť

Sú dva druhy klíčkov. Jeden, neodborne ho nazývam ako suchý druh, pretože vyklíči bez problému aj na vate, plytkom tanieri, či gáze, nepotrebuje špeciálne sitká alebo nakličovacie misky. Patrí sem spomínaná lucerna, mungo alebo hrach. Do druhej rady klíčkov patrí napríklad horčica. Tento typ sa pri klíčení obalí mazľavým filmom a neodporúčam ho preto klíčiť na vate alebo gáze, kde voda dobre neodteká, pretože môže rýchlo splesnivieť. Tu je lepšie ak použijete nakličovaciu misku, pohár alebo aspoň sitko.

 

Ako klíčiť

Zo začiatku zrejme neviete koľko klíčkov skonzumujete, začnite radšej menším množstvom. Pri drobných semiačkach si nasypte približne plnú veľkú lyžicu, pri väčších semiačkach ako cícer alebo hrach môžete dať aj za hrsť. Minimálne na 6-8 hodín dajte semiačka do pohára alebo menšej misky a zalejte vodou, ja ich vždy namáčam na celú noc. Je to vhodnejšie ako hľadať pri každom semiačku, koľko ktoré aký čas potrebuje. Ráno vodu zlejem a semiačka preložím do nakličovacej misky. Následne ich 2-3 krát za deň premývamm alebo kropím vodou z rozprašovača. Medzi 3-5 dňom sú semiačka pripravené na konzumáciu. Najlepší spôsob je semiačka počas klíčenia ochutnávať, aby ste dosiahli čo najlepšiu chuť pre Vás. 

 

Pokiaľ klíčky nezkonzumujete za jeden deň nič sa nedeje, preložte ich do uzatvárateľnej nádobky, opäť pokropte vodou a odložte do chladničky. Vydržia tak pár dní čerstvé.

 

tanier s klíčkami

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore