Balkón alebo terasa ako z letnej dovolenky
Príchod teplých nocí a teplých dní znamená len jedno – prichádza obdobie, ktoré milujú všetci pestovatelia. Alebo minimálne ho milujú ich rastliny. Reč je o letnom období, ktoré nám ako v posledných rokoch ani tento rok neklopalo na dvere, ale rovno ich vyrazilo s 30° C.
V poslednom článku som vám predstavila rastliny, ktoré sú vhodné na priame slnečné svetlo, teda aj na slnečný balkón. Ak ste ho čítali tak viete, že sú to najmä sukulenty a kaktusy (ak ste ho doteraz nečítali, tak teraz už musíte 🙂 ). Preto tento druh rastlín dnes „skipneme“ a posvietime si na tie typické izbovky, do ktorých patria najmä veľkolisté rastliny.
Otázka teda znie, ktoré izbové rastliny sú vhodné na letnenie, ktoré vhodné naopak nie sú a kedy či za akých podmienok je to možné? Poďme sa na to pozrieť.
Čo je to letnenie a kedy sa to smie
Počas teplých jarných alebo letných dní môžeme celoročné rastliny, ktoré inak pestujeme vo vnútri, presunúť či už na terasu alebo balkón. Môžeme tak urobiť akonáhle nočná teplota stúpne nad 0 až 5° C a zmiznú prízemné mrazy. Rastliny sa tak postupne aklimatizujú a postupne sa pripravia aj na teplejšie dni. Letniť rastliny môžeme až do skorej jesene, teda keď nočné teploty nezačnú klesať pod 5° C.
Na čo si dať pri letnení pozor
Na letnenie treba rastlinky postupne pripraviť, to znamená, že ak si uprostred horúceho dňa spomeniete, že vyložíte rastlinky na balkón, tak je veľká šanca, že tým rastline pomôžete jedine k spáleniu listov. Ideálne je na to ísť postupne. Rastlinu najskôr vyložte do tieňa, polotieňa a až potom na ostré slnko. Tento proces môžete robiť postupne, kľudne aj pár dní. Rastlina si tak postupne zvykne a neprekvapí ju len tak zrazu horúci deň, ostré slnko či silný dážď, ktorý mu môže zmáčať listy.
Pozor treba dať na horúce dni alebo aj dni kedy ste mimo domu. Rastlinu vtedy položte na misku s vodou, aby si tak chladila korene. Predsa len sú posadené v črepníkoch a nie v chladnej zemi. Ďalšia dôležitá vec je, aby ste rastlinu nepolievali ani nerosili počas toho, ako na ňu svieti slnko. Namiesto toho si vytvorte polievací rituál ráno pred východom alebo večer, po západe slnka.
Posledná dôležitá vec je, že musíte poznať podmienky v ktorých sa rastline páči. Teda brať ohľad na to, na akú svetovú stranu máte priestor na letnenie orientovaný. Južná strana je veľmi slnečná, teda aj rastliny, ktoré majú radi slniečko tam môže počas horúcich dní spáliť. Riešením je čiastočné zatienenie plachtou alebo slnečníkom. Netreba ale zabúdať ani na to, že v lete je slnko najsilnejšie cca od 11tej hodiny do 17tej, teda aj rastlinky na východnej či západnej strane je nutné dostatočne zalievať (niekedy aj 2x za deň), či chrániť pred priamym slnkom.
Ktoré rastliny môžeme letniť
Ideálne na letnenie sú všetky rastliny, ktoré vidíte v dovolenkových destináciach len tak rásť na uliciach. Patria sem Svokrine jazyky, Fikusy, Palmy (Chamaedorea má radšej polotieň, zvolila by som čiastočný tieň alebo slabšie ranné slnko), Shefflery, Hoye, Peperomie. Taktiež všetky Citrusy – Mandarínkovník, Citrónovník, Banánovník, Ananás ale aj Mango či Avokádo.. Letnením nepohrdnú ani Aroidy, (Monstera, Epipremnum, Lopatkovec, Alocasia atď..) no tu treba dať zvlášť pozor na ostré slnko, pretože im vyhovuje skôr polotieň. To isté platí aj pre aj Dracénu, Yuku, Marantu a Aglaonemu.
Ktoré rastliny neodporúčam letniť
Sem patria všetky rastliny, ktoré majú radšej tienistejšie miesta ako Paprade alebo dokonca aj Calathey, ktoré sú citlivé na zmeny.
Ak sa na začiatku objavia zmáčané listy od silného dažďa alebo spálené listy, nemusí to hneď znamenať niečo zlé. Môže ísť jednoducho o príznak toho, že ste rastinku uviedli do šoku zmenou prostredia. Pokiaľ bude rastlina stále hádzať nové listy a nezačne výrazné usychať, stačí tomu dať čas.
Ako pri všetkom, tak aj pri letnení je to u každého rôzne. Hoci sú nejaké zásady ako na to, u niekoho sa môže dariť Fikusom, u niekoho nie. Preto dôveruj (mne), ale preveruj. 😀 Najlepšie sa sami učíme na vlastných chybách a preto neboj sa letniť, no choď na to opatrne a postupne. 🙂