Na čo si dať pozor pri starostlivosti o rastliny na jeseň? 

Počas leta rastliny prosperujú, sú husté, kvitnú a my ako ich majitelia sme šťastní. S príchodom jesene sa tieto sladké dni môžu pominúť. Rastlinám začnú žltnúť listy, musíme dať pozor na prievan od okien, pleseň na substráte a s ním premokrenie rastlín, na škodcov alebo na príliš suchý vzduch. Je tak veľa možností, prečo sa rastlinám môže prestať s odchodom teplých slnečných dní dariť, až sa mi to prestalo chcieť písať. 😀 

Poďme si ale povedať najdôležitejšie veci, ktoré si treba ustrážiť a na ktoré viac dbať s príchodom vegetačného kľudu. 

Nehnojiť

Rastliny nie je potrebné cca od októbra hnojiť. Tak ako príroda oddychuje, tak aj naše rastliny. I keď pochádzajú z iného podnebia, je potrebné aby boli prispôsobené tomu nášmu. Hnojivo dodá rastline potrebné živiny, ktoré si z pôdy v kvetináči postupne ťahá. Tieto látky jej dodávajú silu na rast, priebeh fotosyntézy a pod. V zime ale tento proces neprebieha tak dobre ako v lete, keďže je slnka nedostatok. Navyše tak ako aj z nedostatku niektorých látok ako draslík, železo, horčík môžu rastlinám opadávať listy, tak i z jeho nadbytku. 

Neprelievať

Opäť ďalšia vec, ktorá súvisí so slnečným žiarením. Na rastliny už nejde toľko tepla ani svetla, preto presychajú pomalšie. I keď budú vystavené teplému vzduchu z radiátorov, môžu byť preschnuté len na povrchu a vo vnútri mokré. Pred polievaním skúste substrát napríklad prstom. Ak bude pár cm pod povrchom suchý, môžete poliať. 

Biely povrch substrátu

Z nadmernej zálievky sa môže na povrchu substrátu vytvoriť pleseň. Nie je to nič, čo rastline ublíži, je to len estetická nedokonalosť. Vyhnete sa jej buď striedmejšiou zálievkou alebo polievaním do podmisky. 

biely povrch na rastline

Pozor na teplo

Ak ste mali rastliny ako ja, poukladané na radiátore, presuňte ich z neho na iné miesto. Teplo sálajúce z neho nie je jednoznačne pre vašu rastlinu a jej korene dobré. 

Pozor na chlad 

Rastliny poukladané na parapete budú vystavené chladu od okien a zároveň teplu od radiatora, ktorý je bežne pod oknom. Toto môže rastline taktiež uškodiť a ak máte priestor dať ich inam, urobte tak. Ak ste ako ja a máte doma milión rastlín, pre ktoré ťažko hľadáte miesto, môžete ich tam nechať. No počítajte s tým, že rastline to nemusí byť príjemné (najmä v dni, kedy je na oknách námraza).

suché listy na rastline

Pozor na prievan

Tento bod sa týka spojenia tepla a chladu. Ak máte rastlinu pri okne, ktorým vetráte, môže jej teplý a studený vzduch zároveň uškodiť. Taktiež ak je rastlina pri dverách, môže mať problém s prievanom. Na takýto problém vie v zime často upozorniť Monstera alebo Fikus. 

Škodce

Toto je samostatná kapitola pri ktorej raz zošediviem. Ešte predtým ako rastliny presuniete dnu, postriekajte ich prípravkom proti škodcom (mne sa osvedčil Mospilan). Vyhnete sa tak neželaným návštevníkom z vonku. Tiež odporúčam rastliny v chladnom období viac sledovať. Máte tak vyššiu šancu, že si škodcu všimnete pri prvých príznakoch ako sú žlté alebo zvädnuté listy, či lepkavé fľaky  alebo pavučiny na listoch. Zbavíte sa ich sprchou, jarovou vodou a vhodným postekom.

Dostatok svetla

Pokiaľ ste rastliny mali na tmavšom mieste v lete, v zime to pre nich môže byť nedostatočné svetlo. Presuňte rastliny na svetlejšie stanovisko, bližšie k oknu alebo do svetlejšej izby. Doprajte im aspoň pár hodín slnka počas slnečných dní. Tento bod sa týka len tých, ktorí svoje rastliny ako napr. citrusy, muškáty, kaktusy, nezimujú na tmavých, chladných miestach.

Usmievaj sa 

Najdôležitejší bod je škaredo na rastliny nepozerať a vždy sa pri starostlivosti o ne usmievať. Mám pocit, že našu negativitu vycítia a keď to najmenej čakáme, začnú robiť drámu a vädnúť. Takže nezabúdajte, vždy pozitívne aj keď ide o Calathey! 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *