Návšteva Palmenhaus a Desert house vo Viedni

greenest.sk palmenhaus schonbrunn

Nedávno sme si doma spravili výlet do Viedne, kde bol účel cesty navštíviť Palmenhaus a Desert house pri zámku Schönbrunn. No a tak vám nižšie o ňom niečo prezradím a vy už sa sami rozhodnete, či ho navštíviť alebo nie. 

schonbrun palmenhaus

Lokalita + cesta

Ja bývam v Bratislave a Schönbrunn sa nachádza vo Viedni, čo znamená že je to naozaj blízko a po diaľnici sa tam dostanete pri dobrej premávke asi za hodinu a štvrť. No ide o celodenný alebo minimálne poldenný výlet, takže odporúčam vyraziť ešte pred obedom, aby ste mali celý deň pred sebou.

Parkovanie

Pri Schönbrunn sa nachádza podzemná garáž, kde viete bez problémov zaparkovať. No pri každej začatej hodine sa platí 3,60 €. My sme tam plánovali stráviť minimálne 4 hodiny, no ja moc nemám rada stres a pri myšlienke, že by som sa musela naháňať a strážiť si parkovanie, aby sme nakoniec nedali len za parkovanie 20 € sme sa rozhodli skúsiť šťastie a zaparkovať v okolitých uličkách. To sa nám aj podarilo, parkovanie v uličkách bolo free, len nájsť miesto bol problém. Nakoniec sme ho našli asi 10 min vzdialené peši od vstupu dnu. Pre lepšiu orientáciu, dnu sme vchádzali vstupom pod kocom a parkovanie sme našli trošku vyššie, na kopci. 

Teda ak budete aj vy parkovať v okolí, sledujte najmä či sa tam nenachádzajú tabule s označením parkovanie a pokiaľ nie, ste v suchu. 🙂 

Čo je v okolí

Náš primárny cieľ bol Palmenhaus, no v okolí sa nachádza aj veľký park, Desert house a Zoo, takže o zábavu máte postarané a pri dobrom počasí môžete park využiť aj na piknik. Ak by vás zaujímala reštaurácia, tak je tam aj tá, no dostať sa do nej viete len zo Zoo. 

Vstupné

Lístky sme si kupovali na mieste. Samostatný Palmenhaus stál 8€ na osobu, no spolu s Desert house to bolo za + 4€ / osoba. Takže dokopy lístky pre oboch nás vyšli 24 €. 

Palmenhause + Desert house

No a dostávame sa už k samotnému výletu, ktorý ak mám pravdu povedať určite stál za to a moje očakávania prekonal o 100 %. Samotný Palmenhause sa skladá z 3 rôznych klimatických zón, pričom požadovaná teplota v nich sa dosahuje pomocou parného ohrevu vody

Ako prvý uvidíte hlavný pavilón, ktorý má výšku 28 metrov. Tento pavilón má “normálnu” teplotu alebo skôr takú “temperovanú”. Nachádzajú sa v ňom rastliny, ktoré žijú v teplom alebo tropickom pásme. Uvidíte tam rastliny typické pre Afriku, Austráliu, ale aj rastliny ktoré bežne rastú aj u nás ako napríklad Tulipány. 

temperature palmenhaus

Druhý pavilón je o 3 metre nižší a prezývaný je ako Coldhaus, teda studený dom. Nájdete tam skôr dreviny, Paprade, Ruže. 

palmenhaus coldhaus

No a tretí pavilón, pre mňa najkrajší dosahuje rovnakú výšku ako Coldhaus a prezývaný je Warmhaus. Nachádzajú sa v ňom všetky tropické rastliny, ktoré by ste očakávali od Alocasií, Fikusov, Potosov, Dieffenbachií, Begónií alebo aj Oryza Sativa, čo je rastlina produkujúca ryžu. No a samozrejme mnoho iných rastlín.  

warmhaus_schonbrunn palmhaus
palmenhaus warmhaus
oryza sativa

Veľké plus dávam tomu, že vo všetkých častiach skleníku sa nachádza pomerne dosť lavičiek, kde si oddýchnete, na chvíľu sa zastavíte a obriete všetkú tú krásu. To je vec, ktorá napríklad u nás v Bratislavskej botanickej záhrade chýba. V celom areáli boli napodobnené zvuky prírody, tj. cvrčkovia, opice, čo počas celú dobu dotváralo príjemnú tropickú atmosféru. 

schonbrunn

Taká zaujímavosť je, že Palmenhaus Schönbrunn je posledným a najväčším svojho druhu na európskom kontinente. (Skleník v rovnakom štýle no o trošku väčší sa nachádza napríklad v Anglicku – Kew Gardens). 

Počas 2. svetovej vojny bol skleník takmer úplne zničený a znovu otvorený bol až neskôr v roku 1953. O 23 rokov neskôr bol skleník uzatvorený kvôli zlému stavu a podľa všetkého sa s opätovnou obnovou začalo až o 10 rokov neskôr, kedy bol skleník nanovo zrekonštruovaný, čo trvalo 4 roky pokiaľ bol znovu otvorený. No a odvtedy je skleník viac menej rovnaký a prebiehala len 1 pamiatkovo-technická rekonštrukcia. 

Desert house

Deset house vznikol na mieste bývalého domu slnečných hodín. Po vstupe prechádzate jaskynnou časťou, pričom idete okolo zvierat a rastlín, ktoré ste možno nikdy predtým nevideli. No a po vstupe do hlavnej časti sa môžete pokochať pohľadom na púštnu krajinu, ktorá vás prevedie zo Strednej Ameriky na Madagaskar. Prejdete okolo najrôznejších sukulentov, kaktusov ale aj zopár živočíchov. 

desert house schonbrunn_
desert house schonbrunn

Tak a to je všetko, Palmenhaus a Desert house určite odporúčam všetkými desiatimi, pričom ak ho navštívite v letnejších mesiacoch môžete sa pokochať aj krásne rozkvitnútým parkom, vinicou alebo Oranžériou. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore