Čo je to Rašelinník, Perlit, Keramzit, a Píniová kôra?

co je to perlit, keramzit, ppiniova kora a raselinnik

Pri pestovaní a množení rastlín je dôležité mať a poznať správne médiá,  ktoré rastlinám poskytnú potrebnú podporu, živiny a odvodnenie pre ich zdravý rast. Medzi najčastejšie prírodné alebo umelé médiá, ktoré obohatia váš substrát patria rašelinník, perlit, keramzit a píniová kôra.

Ale poďme sa pozrieť na to, čo vlastne jednotlivé médiá sú a načo sa používajú. 

Rašelinník (Spaghnum moss)

je organický substrát získavaný z druhu machu Spaghnum. Toto médium je ľahké, vzdušné, dokáže absorbovať veľké množstvo vody a má vysokú schopnosť udržiavať vlhkosť, čo ho robí ideálnym pre množstvo rastlín. Najčastejšie sa využíva pri zakoreňovaní odrezkov, ale napríklad ja osobne ho pridávam aj do substrátu pre Aroidy. 

Perlit

je minerálny substrát vyrobený z expandovanej perlitovej horniny. Jeho hlavnou výhodou je schopnosť udržiavať vlhkosť a vzduchové póry, čo zabezpečuje dobrú drenáž a koreňový rast rastlín.Tak isto ako aj Rašelinník, je Perlit vhodný na zakoreňovanie, no ešte častejšie je využívaný ako prídavok do substrátu na prevzdušnenie pôdy. Osobne ho pridávam do každého substrátu. 

Keramzit

je ľahký expandovaný kameň používaný ako drenáž na dno kvetináča, ako prídavok na prevzdušnenie substrátov alebo taktiež aj pri zakoreňovaní, či ako semi-hydroponický substrát. Jeho hlavnou výhodou je schopnosť udržiavať vlhkosť a zároveň zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu okolo koreňov rastlín.

Píniová kôra

je organické médium vyrobené z kôry borovice. Používa sa najmä ako prídavok do substrátu pri pestovaní kvetov a rastlín vo vnútri. Je to ľahké médium, ktoré dobre drží vlhkosť a zabraňuje nadmernému premokreniu pôdy.

Pozrite si aj video, kde vám priblížim konkrétne médiá ešte o trošku viac. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore