Alocasia – pestovanie, tipy a starostlivosť

Alocasia je rod exotických rastlín z čeľade Aroidov (Araceae), ktorý zahŕňa viac ako 70 druhov. Tieto rastliny sú pôvodom z rôznych častí sveta, vrátane Ázie, Austrálie a Polynézie, čo vytvára značnú rôznorodosť v ich vzhľade a nárokoch na pestovanie. Známe sú svojimi výraznými listami, ktoré majú často jedinečné vzory a tvary, a to ich robí obľúbenými nielen medzi záhradkármi a milovníkmi rastlín. Kvôli tvarom ich listov sú niektoré druhy známe aj pod názvom Slonie uši. 

V poslednom roku narástli na popularite aj najmä vďaka ich panašovaným (variegata) verziám.

alocasia variegata
Tvar a vzor listov

Alocasie majú širokú škálu tvarov a vzorov listov. Niektoré druhy majú listy vo forme srdca, iné majú zvislé, zvlnené alebo dokonca šípovité listy. Ich povrch môže byť hladký, matný alebo lesklý.

Vzory na listoch sú tiež veľmi nápadité, vrátane pruhov, škvŕn a farebných odtieňov. Tieto vzory môžu byť rôznych farieb a prispievajú k atraktivite týchto rastlín.

Druhy Alocasií

Ako som už spomenula vyššie, je známych viac ako 70 druhov Alocasií. Tu sú niektoré z nich:

Alocasia Amazonica: Tento druh je známy svojimi tmavozelenými listami s bielymi žilami, pripomínajúcimi mapu Amazónie. 

Alocasia Polly: Tento menší druh má jasné zelené listy s bielymi až žltozelenými žilami. Častokrát je zamieňaná práve s Alocasiou Amazonica, no napriek podobnostiam ide o 2 rozdielne rastliny. Polly je klasifikovaná ako poddruh Alocasie Amazonica. Rozdiel je vo veľkosti rastlín, či sfarbení listov najmä zo spodnej strany. Taktiež majú aj mierne odlišnú štruktúru listov. Polly je ideálna pre menšie priestory.

Alocasia Zebrina: Charakteristickým znakom tohto druhu sú zvislé, zebrovité vzory na stonkách. 

Alocasia Melo: Tento druh má oválnejšie listy. Farba jeho listov je tmavozelená, no jeho odtiene sa ponášajú do modra, vďaka čomu má akoby umelý vzhľad. 

Alocasia micholitziana frydek: Táto Alocasia má špicatejšie listy zelenej farby s bielymi žilami. Na pohľad vyzerajú zamatovo.
Alocasia cuprea: Tento druh má najzložitejšiu a najneobvyklejšiu farebnú schému zo všetkých odrôd Alocasia. Môže mať ohnivo oranžové farby a červené alebo fialové podtóny sýto zelených listov. Listy môžu byť také tmavé, že sú takmer čierne s oranžovými a červenými tónmi. 

Alocasia Jacklyn: Od klasických Alocasií sa odlišuje výraznými, tmavozelenými listami ostrého, šípového tvaru. Jacklyn patril donedávna k zberateľským a stále patrí k raritnejším kúskom.

alocasia_pestovanie
Pôda

Alocasie majú radi dobre priepustnú pôdu, ktorá udržiava vlhkosť, ale zároveň nezadržiava nadmernú vodu. Ideálna bude zmes na Aroidy, ktorú si viete sami namiešať. Pôda by mala mať kyslé až neutrálne pH.

Svetlo

Väčšina Alocasií preferuje svetlé, nepriame osvetlenie. Priame slnečné lúče môže spôsobiť popáleniny na listoch. Umiestnite svoju rastlinu bližšie k oknu, kde je filtrované svetlo závesmi alebo žalúziou.

Letnenie

Počas leta by ste mali udržiavať stálu vlhkosť pôdy. Alocasie majú radi vyššiu vlhkosť vzduchu, takže môžete kvetináč umiestniť na mokré kamienky/keramzit alebo použiť zvlhčovač vzduchu. Alocasie môžu byť letnené v polotieni, vyhnite sa však ostrému slnku počas obedných alebo poobedných horúčav. 

Zimovanie

V zime, keď rastlina rastie menej – menej zalievajte a tiež minimalizujte hnojenie. Uistite sa, že je v dostatočne teplom prostredí a chráňte ju pred prievanom a studeným vzduchom z vonku. Niektoré Alocasie sa pri nedostatku svetla v zime vedia schovať do hľuzy, no nie je to nič zlé. Na jar s pribúdajúcim svetlom opäť vykuknú. V prípade ak sa rastlina rozhodne zájsť do hľuzy obmedzte zálievku, postačí jej 1x mesačne, aby úplne nevyschla. 

Zalievanie

Dôležité je udržiavať stredne vlhkú pôdu. Pred zalievaním sa vždy uistite, že vrchná vrstva pôdy je trochu suchšia. Vyskúšať môžete test paličkou alebo prstom, o ktorom sa dočítate VIAC TU. Rastlinu zalievajte v pravidelných intervaloch približne každých 7 – 14 dní, podľa sezóny.

Hnojenie

Alocasie potrebujú hnojenie počas vegetačného obdobia, čo zahŕňa jarné a letné mesiace, približne najneskôr do konca októbra. Použiť môžete univerzálne hnojivo na izbové rastliny v tekutej alebo inej forme. 

alocasia dragon scale
Množenie

Alocasie je možné množiť pomocou stonkových odrezkov s uzlom. Najlepšie zakorení v rašelinníku alebo perlite. Pri zakoreňovaní vám výborne poslúži igelitové vrecko, ktorým môžete prekryť celú nádobu s rastlinou, ktorá si tam vytvorí vlastnú mikroklímu. Nezabudnite do vrecka spraviť mini dierky, aby sa dnu dostal vzduch vďaka ktorému predídete tvorbe plesní. 

Igelitové vrecko môžete použiť aj po presadení či prinesení rastliny domov, aby sa lepšie aklimatizovala. 

Druhým spôsobom množenia alebo zakorenenia je prostredníctvom hľúz. Hľuzy viete kúpiť samostatne, no častokrát sa nachádzajú aj ukryté v substráte. Zakoreniť ju môžete v rašelinníku, perlite alebo inom médiu podľa preferencie. Osobne uprednostňujem rašelinník, kvôli jeho vlastnostiam. Vezmete si menšiu nádobku alebo plastový pohárik a naplníte ho zvoleným médiom (rašelinník, perlit, vermikulit, keramzit…). Potom doň len jednoducho vložíte hľuzu tak, aby miesto odkiaľ vykukne stonka bolo otočené smerom nahor. Toto miesto pripomína akoby šípku alebo malú striešku. Naopak smerom nadol bude otočený malý, podlhovastý výrastok (podzemok). Nádobku môžete prekryť igelitovým vreckom s dierkami, aby dnu prúdil vzduch alebo ju môžete nechať otvorenú. Dôležité je udržiavať v okolí hľuzy stálu vlhkosť.

alocasia hluza
Choroby

Najčastejšie problémy spojené s alocasiami sú prebytočná vlhkosť, ktorá môže spôsobiť hnilobu koreňov, a škodcovia, ako sú Roztočce a Strapky. Pravidelná starostlivosť, kontrola listov a zachovanie primeranej vlhkosti pôdy môžu pomôcť predchádzať týmto problémom. Na prevenciu vám poslúži Nimbový olej, no pokiaľ vašu rastlinu už napadli škodce, prečítajte si článok TU, kde píšem ako proti nim bojovať. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *