Banánovník alebo Musa je jednou z najobľúbenejších a najrozšírenejších ovocných rastlín na svete. Jeho exotické ovocie je lahodné, výživné a bohaté na vitamíny i minerály. Ak si chcete vypestovať vlastný banánovník, je dôležité mať informácie o možnostiach pestovania, plodnosti, množení, hnojení a správnom stanovisku.
Pôvod banánovníka
Banánovník je pôvodom z tropických oblastí juhovýchodnej Ázie, najmä z oblasti dnešnej Malajzie, Indonézie a Filipín. V súčasnosti sa však pestuje na mnohých miestach po celom svete, najmä v tropických a subtropických oblastiach, ako napríklad Cyprus.
Pôda
Banánovník uprednostňuje priepustnú pôdu v ktorej nestojí voda, no zároveň udržuje vlhkosť, preto je dôležité zabezpečiť dobré odvodnenie, aby sa predišlo hnilobe koreňov. Ideálne je napodobniť pôdu v prirodzených podmienkach, teda napríklad s prímesou kamienkov, piesku alebo keramzitu. No najmä nezabudnite ani na Perlit, ktorý výborne drží vlhkosť. pH by malo byť neutrálne 5,5 – 7,5.
Svetlo
Banánovník pre zdravý rast a plodnosť potrebuje dostatok slnečného svetla. Ideálne stanovisko pre banánovník je miesto, kde je mu zabezpečené minimálne 6 až 8 hodín slnečného svetla denne.
Letnie banánovníka
Počas letnenia je možné banánovník presunúť von, na miesto s čiastočným tieňom. Vyhnite sa celodennému slnku. Pokiaľ listy banánovníka začnú priveľmi červenať, môže ich neskôr spáliť. Naopak pokiaľ sú listy zelené ba až žlté, svetla má nedostatok. Taktiež ho môžete počas letných mesiacov zasadiť do záhrady s tým, že ho v zime opäť vykopete a presuniete dnu.
Ak chcete mať listy pekné a vcelku, vyhnite sa veternému stanovisku, no pokiaľ vám táto estetická nedokonalosť nevadí, vietor mu nijako neublíži.
Zimovanie banánovníka
Banánovník je teplomilná rastlina a vyžaduje teplotu okolo 16 až 30 °C pre optimálny rast a plodnosť. Avšak niektoré odrody banánovníkov, ako napríklad „Musa basjoo,“ sú mrazuvzdorné a môžu prežiť aj v mierne chladných oblastiach. Zimovať ju môžete pri izbovej teplote v byte či dome, na svetlom mieste avšak ďalej od radiátora.
Zalievanie
Musa uprednostňuje vlhký vzduch, využitie zvlhčovača je preto vítané. Pri zálievke je dôležité predísť zbytočnému prelievaniu, preto sa pred ďalšou zálievkou uistite, že vrch substrátu, cca 2 – 3 cm sú suché. Pokiaľ si nie ste istí či už je čas, prečítajte si článok Ako zistiť, kedy rastlinu opäť poliať.
Zálievku vykonávajte v lete 1x týždenne, v zime 1x za 7- 14 dní podľa potreby. Pri letnení je potrebné stav substrátu sledovať a zálievku vykonávať každé 1 – 2 dni, podľa aktuálnej teploty vonku.
Plodnosť banánovníka
Banánovníky sú viacročné rastliny a začínajú produkovať plody po 9 až 12 mesiacoch od výsadby. Po prvotnej úrode rastlina zomiera, ale predtým vyraší nový výhonok, dcérsku rastlinu, ktorá sa stane novým banánovníkom a začne produkovať plody. Frekvencia plodnosti sa líši medzi jednotlivými odrodami.
Hnojenie banánovníka
Banánovník je rastlinou, ktorá vyžaduje dostatok živín pre zdravý rast a plodenie. Hnojiť môžete počas vegetačného obdobia každé 2 týždne od marca do konca októbra. Použiť môžete klasické hnojivo na izbové alebo zelené rastliny. Alternatívou je používať organické hnojivá, ktoré postupne uvoľňujú živiny do pôdy. Môžete použiť kompost alebo hnoj.
Hnojenie by malo byť vykonávané pravidelne, najlepšie každé 6 až 8 týždňov počas vegetačného obdobia. Je dôležité neprehnať to s hnojením, pretože nadmerné množstvo živín môže spôsobiť spálenie koreňov a iné problémy.
Množenie banánovníka
Banánovníky sa zväčša množia vegetatívne, čo znamená, že nové rastliny sa nepestujú zo semien, ale z nových výhonkov materskej rastliny, ktoré vyrastajú z podzemných rizómov. Novú odnož je možné oddeliť od materskej rastliny, keď dosiahne výšku cca 10 – 20 cm. Odnož môžete nechať zakoreniť vo vode alebo ak má dostatočne dlhé korene, tak ihneď zasadiť do samostatného črepníka. Týmto spôsobom sa zachovávajú genetické vlastnosti pôvodnej rastliny, teda pokiaľ máte panašovanú Musu, dcérska rastlina bude rovnako panašovaná.
Choroby banánovníka
Musu môžu napadnúť rovnaký škodcovia ako aj iné rastliny. Viac o škodcoch sa dočítate TU. Tiež sa vyhnite pričastej zálievke, ktorá môže viesť k hnilobe koreňov a tiež k premnoženiu Smútiviek.
Banánovník zvykne postupne púšťať staré listy, no netrhajte ich silou, ale počkajte až samé klesnú a pôjdu ľahko odobrať. Pri násilnom odobratí vznikne naspodu listu rana, kde sa môžu usídliť neželané baktérie.