Ananás a jeho pestovanie v interiéri
Chutné, šťavnaté a veľmi fotogenické ovocie pochádzajúce z Južnej Ameriky. Obľúbené do rôznych drinkov či využívané do smoothies alebo freshov. Reč je o tropickom Ananáse alebo Ananásovníku. Na svete existuje viac ako 20 druhov, cez zakrpatené, vysoké, tučné, červené, guľaté s tmavými či bledými listami. U nás je najznámejší jeden druh a to Cosmos. Ja som sa k jeho pestovaniu dostala asi pol roka dozadu a odvtedy sa veľkostne zväčšil takmer dvojnásobne, plus mám z jedného ananásu ďalších 7 ananásov, tak predpokladám, že sa mu u mňa výdatne darí. 😀
Ananásovník sa dá ľahko vypestovať “z odrezku”, avšak je to dlhší proces nakoľko toto ovocie má veľmi dlhý životný cyklus. Čo vám na to stačí, je vrchná časť z celého ananásu.
Postup – vypestovanie ananásu doma
1. Z celého ananásu odrežte vrchnú časť pod pichľavými listami – asi 2 cm pod nimi. Následne odstráňte zopár spodných lístkov čím sa vyhnete ich uhnitiu.
2. Odrežte vonkajšiu časť (“kožu”) hnedej časti ovocia – časť pod listami. Tak aby vám ostali len listy a akoby hrubá stonka pod nimi. Mali by ste vidieť časti koreňov – hnedé bodky alebo hrbolčeky na stonke.
3. Nechajte ananás zopár dní vyschnúť. 5- 7 dní.
4. Teraz máte 2 možnosti. Prvou je korenenie ananásu vo vode. Druhou je vložiť ananás priamo do priepustnej pôdy (môžete zmiešať s perlitom) a udržiavať ju vlhkú. Mne sa osvedčilo zakorenenie vo vode, ale pre vás to platiť nemusí.
5. Počkať na prvé korienky a zasadiť do pôdy.
Pestovanie ananásu
Ananás je tropická rastlina, preto má rád slnečné stanovisko a nevyžaduje veľa vody. V podstate staranie sa o ananás môžeme prirovnať k akýmkoľvek citrusom. V lete ho môžete letniť vonku, ale pri prvých chladných dňoch ho umiestnite dnu k blízkosti okna. Ak ho položíte na okno, dajte pozor aby sa mu listy nedotýkali priamo skla, pretože by mohli v zime od okna omrznúť a uschnúť.
Prvý malý plod ananásu uvidíte možno po 2 rokoch, no ak sa vám nechce čakať môžete zakúpiť už vypestovaný menší ananás v kvetináči, z ktorého budete mať časom aj menšie bábätká.
Pre mňa je ananás jednou z najvtipnejších rastlín vďaka jeho vzhľadu. Zo začiatku ho tvoria menšie korene, menší plod a obrovské listy, ktoré pretŕčajú z kvetináča po každej strane. Po oddelení malých ananásov z materskej rastliny sa začal ananás správať ako opitý a prevaľuje sa zo strany na stranu. Najhoršie je, že mu nemám ani kam pichnúť oporu a tak ho mám len opretý o stenu. 😀
Ak ste sa dočítali až sem, tak mi určite dajte na Instagrame alebo mailom na greenest.sk@gmail.com vedieť ako dopadli vaše pokusy s ananásom, prípadne pošlite fotky ako sa mu darí u vás. 🙂