Rastliny vhodné do polotieňa alebo tmavších priestorov č. 2

Tieňomilné rastliny.

O rastlinách do tieňa som už v jedno článku písala (TU), ale pretože ich nie je veru málo, rozhodla som sa napísať aj pokračovanie. V tomto článku vás oboznámim s piatimi ďalšími tieň milujúcimi rastlinami. Tieto rastlinky nemajú radi priame slnečné svetlo, vhodné sú napríklad do tmavších kútov izieb, kúpeľní, či kancelárskych priestorov. Netreba ale zabúdať, že všetky rastliny tak ako i iné organizmy planéty vyžadujú k životu svetlo. Neumiestňujte preto rastliny do miestností bez okien. Jednou z možností ako nahradiť slnečné svetlo môže byť zaobstaranie led lampy určenej na podporu rastu rastlín. 

Difenbachia / Dieffenbachia

  • jedovatá rastlina

Rastlina, ktorú mnohí poznajú z obývačiek starých mám. Pochádza z dažďových pralesov a bez listov by ste si ju mohli zameniť s bambusom. Obľubuje ako tmavé tak aj svetelné stanovisko, ale nie priame slnko. Naopak nemá rada prievan a prílišnú zálievku. Difenbachia sa dá rozmnožiť vrcholovým odrezkom stonky aj s listami. Po presádzaní alebo množení si umyte čo najskôr ruky, aby sa vám rastlina nedostala do kontaktu s otvorenou rankou, alebo očami. Táto rastlinka má taktiež viacero odrôd, medzi tie známejšie patrí Camille, Camouflage, Maculata Tropical tiki, Seguine, Compacta, Snow, Tropic snow a veľa iných. 

Dieffenbachia

Špargľa / Asparagus aethiopicus / Asparagus Fern

  • jedovatá

Tento druh paprade je papraďou len názvom, pravdou je, že je skôr príbuzný s Liliaceae, čo druhy ľalií či tulipánov. Asparagusu sa darí vo vlhkom prostredí, kde sa potom dokáže veľmi rýchlo rozrásť. Ak odídete na dlhší čas z domu, môže sa stať že ho nájdete uschnutý, no po zaliati a zvlhčení mu viete dať druhú šancu. 🙂 Na jej malých konárikoch sa môžu v dobrých podmienkach objaviť kvietky a bobule, no taktiež tŕne, pri presádzaní si preto dajte pozor. Rastlinu viete rozmnožiť oddelením alebo semenami, ktoré sú ukryté v bobuliach. ODdody sú Setaceus, Densiflorus Myeri, Densiflorus Sprengeri.

Asparagus Fern

Filodendron / Philodendron

  • jedovatý

Filondendrony sú považované za ťahavé rastliny, možno vás prekvapí, že existujú aj “neťahavé” druhy, ktoré rastú skôr ako malý krík. Veľmi často si ich ľudia mýlia s Potosovcami o ktorých píšem trošku nižšie v článku. Rovnako ako Zamiokulkas patrí k rastlinám čistiace vzduch. Starostlivosť je nenáročná, takmer žiadna. Zvládne tieň, ale nič nepokazíte ani svetlejším stanoviskom. Má rád teplo, vlhkosť, rosenie listov a častú vlahu. Rozmnožiť si ich viete odreskom kusu listu aj so stonkou alebo rozdelením koreňov. Medzi najznámejšie druhy patrí Filodendron scandens(Heartleaf či Brazil), Red emerald, Micans, Lemon lime, Rojo Congo, Melanochrysum, Prince od orange, Bipinnatifidum, Hastatum (Silver Sword), Royal Queen, Domesticum a veľa, veeľa iných. 

philodendron pink princess

Potosovec / Epipremnum aureum/ Pothos 

  • jedovatý

Ako som vyššie písala, potosovce sú rastliny, ktoré si ľudia na prvý pohľad zvyknú mýliť. Avšak existujú isté rozdiely, ako ich rozlíšiť, ale to je na iný článok. Potosovce zvládajú slabé svetlo a sú odolné voči suchu, preto sú vhodné aj do kancelárskych priestorov.  Avšak chcete aby sa mal u vás ako v hoteli, doprajte mu vzdušnú vlhkosť, napríklad v kúpeľni či občasné postrekovanie vodou a priepustnú pôdu. Letniť ho môžete v tieni alebo polotieni, nie na priamom slnku. Veľmi ľahko sa množí odrezkom pod kolienkom vo vode. Po pustení korienkov ho môžete presunúť do črepníka s hlinou. Najznámejšie druhy sú Golden Queen, Marble queen, Snow queen, Happy leaf, Jade (Green queen), Pearls and Jade, Neon. Za potos sa považuje aj Scandipsus pictus (strieborný alebo saténový potos), napriek tomu že nepatrí pod druh Epipremnum ale Scandipsus, obaja patria do rodiny Araceae (Arum, Ariody). 

Epipremnum aureum, pothos

Aglaonema / Aglaonema commutatum

  • jedovatá

Pochádza z Ázie, stretnúť sa môžete aj s názvom Chinese evergreen (čínska vždy zelená). Tu platí podobne ako pri Brečtane, čím tmavšie listy, tým menej svetla vyžaduje. Umiestnite ju čo najďalej od okna, dariť sa jej bude aj v kúpeľni, pretože nemá rada teplo ani prievan, obľubuje vlhké miesta aj pôdu. Rastlina sa rozmnožuje oddelením rastliniek alebo odrezkami celých stoniek vo vode. Táto rastlina patrí k mojím obľúbeným, pretože je odolná, nenáročná a má mnoho, tým myslím fakt mnoho rôznofarebných odrôd. Názvy jej druhov nie sú (až tak) komplikované ako u iných rastlín: Prestige, Creta, Prosperity, Red Valentine, Pictum Tricolor, Silver Bay, Chocolate, Green papaya, Harlequin, Super white..

aglaonema

Pokiaľ budete mať nejaké otázky alebo si nebudete istí, či vaša rastlinka zvládne aj horšie svetelné podmienky, napíšte mi na email greenest.sk@gmail.com alebo na môj instagram a pokiaľ to bude v mojich silách, rada odpoviem! 🙂 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *