Rastliny vhodné do polotieňa alebo tmavších priestorov

zamiokulkas rastlina do tieňa

Tieň milujúce zelené oázy.

Skrývajú sa v tmavých kútoch izieb alebo v záhonoch pod vyššími rastlinami. Niekedy pomaly, inokedy rýchlo rastúce zelené oázy v ktorých si potichu rastú tieňomilné rastliny. Mnohí o nich počuli, ale len málo kto ich videl. Dobre, to nie je tak úplne pravda, väčšina z vás ich pozná a tí ostatní ich po dočítaní článku spoznajú. Rastliny, ktorým nevadia tmavé, tienisté miesta a dokážu prežiť aj v náročnejších bytových či domových podmienkach. Niektoré z nich sa na vás nenahnevajú ani keď ich pár dní či týždňov zabudnete poliať. Tak nastražte oči, prichystajte kochlíky, ideme nato.

Zamiokulkas / Zamioculcas zamiifolia / ZZ

  • jedovatá rastlina

Jej korene pochádzajú z Afriky. Nazývaný je aj ako drahokam či perla Zanzibaru, rastlina večnosti alebo aj aroidná palma. Niektoré mýty uvádzajú, že rastlina bola považovaná za tvorbu rakovinotvorných buniek, čo však nie je pravda. Pravdou ale je, že Zamio patrí k druhom, ktoré napomáhajú k čistejšiemu vzduchu v miestnosti. Rastlina nepotrebuje častú zálievku, takže si kľudne môžete odskočiť na spomínaný Zanzibar a váš Zamio si to ani nevšimne. Polievajte ho vždy až keď substrát preschne. V lete môžete rastlinu letniť vonku, ale lepšie jej bude v tieni, prípadne pod vyššími kríkmi či stromami. Po opelení sa mu môžu vytvoriť kvety, z ktorých sa následne dajú získať semená. Ak chcete zamiokulkas rozmnožiť iným spôsobom, môžete to urobiť odrezaním jedného kusu listu, ktorý vložíte do navlhčeného substrátu a počkáte. Zamio si po pár mesiacoch vytvorí hľuzu a začne rásť. Možné je to aj odrezkom stonky s listami, ktorý len vložíte do vody. Po pustení koreňov a náznaku tvorenia hľuzy, môžete rastlinku zasadiť do hliny. Tretí spôsob rozmnoženia je oddelením hľúz od ostatných, dajte ale pozor aby ste rastlinke tieto “korene” nepoškodili. Zamiokulkas rastie výšky, neuškodí jej ani ak ju povrázkom zviažete k sebe, čím si ušetríte miesto vedľa nej napríklad na ďalšie rastlinky. Stretnúť sa môžete aj s nezvyčajnými druhmi,  ako s čiernym alebo panašovaným Zamiokulkasom. 

Zamioculcas zamiifolia

Maranta / Maranta leuconeura

  • nie je jedovatá rastlina

Známa aj ako modliaca sa rastlina, pretože listy sú cez deň otvorené a pri príchode noci sa zatvoria, čím pripomínajú modliace sa ruky. Pomenovanie dostala v 16.storočí podľa botanika Bartolomea Marantu. Túto rastlinu považujem za jednu z najkrajších, bežných, teda bežne dostupných rastlín, najmä kvôli pestrosti jej listov. Taktiež sa jej darí v tieni alebo polotieni, priame slnko by jej mohlo spáliť listy. Letnenie zvládne ako aj Zamio v tieni alebo pod prístreškom. Má ráda vlhký, priepustný substrát a tiež rosenie listov. Marantu by ste na rozdiel od Zamia nemali nechať doma dlhšiu dobu bez poliatia. Rozmnožuje sa delením alebo odrezkom stonky pod “kolienkom”, teda tam, kde je list napojený na zvyšok stonky. Medzi druhy Maranty patria Kerchoveana, Kerchoveana Minima, Massangeana, Kim, Silver Feather, Fascinator, Lemon Lime. Marantu môžete zasadiť do závesného kvetináča, pretože jej listy sa budú tiahnuť dolu. Rastlina je často zamieňaná s Calatheou. 

Maranta leuconeura

Brečtan /Hedera helix/  Ivy

  • jedovatá rastlina

S Brečtanom sa stretnete takmer všade, na plotoch, stromoch, budovách, v domoch, v lese, v byte či dome. Je nenáročná na svetlo, všeobecne platí, že čím tmavšie listy má tým menej svetla vyžaduje. Nemá rád premokrenie, ale znesie i vlhkejší vzduch. Patrí k popínavým rastlinám, teda ak mu dáte operu bude sa ťahať, pokiaľ nie,  bude sa plaziť. Rozmnožiť sa dá delením s koreňmi. Ak však v lese naďabíte na zaujímavý kus tejto rastliny, z najväčšou pravdepodobnosťou vám korene pustí aj vrcholový odrezok vo vode.

Hedera helix

Papraď / Dryopteris / Fern

  • jedovatá rastlina

S Papraďami sa môžete stretnúť na vlhkých, čiastočne svetlých miestach v lese. Darí sa im napríklad v blízkosti machu. Papradi sa bude dariť na záhrade, ale i v byte. V kúpeľni prežijú aj s menším oknom, dôležité je pre nich aspoň čiastočné svetlo a dostatok vlhkosti vo vzduchu. Majú radi častú zálievku a nemajú radi úplne presušený substrát. Papraď si môžete rozmnožiť delením trsov alebo výtrusmi zo spodnej časti listov. Najbežnejší druh je Filix-mas. Medzi ďalšie spomeniem Cristata, Wallichiana, či biela odroda  Athyrium niponicum. 

Dryopteris / Papraď

Syngonium / Syngonium podophyllum

  • jedovatá

Možno niektorých prekvapí že Syngo patrí k popínavým raslinám a vo voľnej prírode rastie ako liana, pomôžete jej machovou tyčou alebo inou podperou. Páči sa jej na teplom a vlhkom mieste ako napr. skleník, ale prežije vám aj v izbe. 🙂 Má rada slnko, no prežije i v polotieni alebo na tmavšom mieste. Čím tmavšie miesto bude, tým bude menej vyfarbená. Na pôdu nie je náročná, no je dôležité aby ste jej vytvorili dobrú drenáž, nakoľko nemá rada dlhodobo mokrú hlinu. Rozmnožuje sa odrezkom celých stoniek s listom, podobne ako Monstera. Má mnoho druhov, tie najbežnejšie sú Cream allusion, Mango allusion, Roxana, Pink allusion, Neon robusta, Holly, Pink splash, White butterfly, Red arrow, Emerald Gem..

Syngonium podophyllum

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore