Rastlinné teráriá

rastlinné terárium

Vhodné rastliny a starostlivosť o rastlinné terárium

Terárium môžeme považovať za staro-nový módny trend medzi pestovateľmi i nepestovateľmi. Zrejme zato môže ich estetičnost a jednoduchosť údržby. V obchodoch sa môžete stretnúť s menšími i väčšími teráriami, s otvorenými a uzavretými, s visiacimi alebo položenými, s kockatými, hranatými, kruhovými, obdĺžnikovým, skrátka všetkým čo vám môže napadnúť. Ale čo to vlastne je? Terárium je v podstate mini skleník, kde si rastlina vytvára svoj vlastný ekosysém. Vo vnútri terária viete takmer dokonale napodobniť jej prirodzené prostredie a je menšia šanca, že vám rastliny napadne nejaký škodca, nakoľko sú od sveta (aj prachu) chránené sklom. Nižšie vám predstavím aké rastliny sú vhodné do terária, ako sa o ne starať, ale aj akým chybám terária nevystavovať. 

Rozdiel medzi uzavretým teráriom a otvoreným je ten, že otvorené vyžaduje väčšiu starostlivosť. Kryté si udržuje samé vlhkosť a otvoriť a postriekať ho vodou stačí naozaj len raz za čas. Zväčša až keď vidíte, že vlhkosť zmizla a terárium preschlo. Otvorené terárium je potrebné sledovať, nakoľko sa voda odparuje otvorom, je náchylnejšie na prach a rôzne živočíchy od ostatných rastlín. Pokiaľ sa stane, že rastlinku napadne nejaký škodca, z terária ju odoberte aby nepoškodila aj svoje “spolubývajúce.”

uzavreté rastlínné terárium
otvorené rastlinné terrium

Rastliny vhodné do terária

Fitónia / Fittonia albivenis

Žilnatá alebo mozaiková rastlina. Môžete si vybrať z viacerých farebných variantov tmavo zelenú, bledo zelenú, červenú, ružovú, lososovú, dokonca aj žilky na listoch majú viacero farieb.

Svetlo: nepriame slnko, polotieň

Voda: častá zálievka, rosenie listov

fittónia v črepníku

Macodes Petola

Nezvyčajná Orchidea, pochádzajúca z ázijských dažďových pralesov. Rozdiel oproti klasických Orchideám je, že Macodes je pestovaná pre pestré listy, nie kvôli kvetom. Rastlinka je citlivá na hnilobu koreňov, ktorú môže zapríčiniť preliatie, ale zároveň si vyžaduje veľmi vysokú vlhkosť, čo ju činí za perfektnú kandidátku práve do terária. 

Svetlo: jasné, nepriame slnko, polotieň

Voda: vysoká vlhkosť, priepustný substrát

macodes petola

Hypoestes / Hypoestes phyllostachya

Rovnako ako Fitóniu aj túto rastlinku môžete nájsť v rôznych farebných odrodách. Vyznačuje sa farebnými bodkami alebo škvrnami na listoch. Pokiaľ rastlina začne rásť moc do výšky, môžete ju odštipnúť, zredukovať korene alebo kúsok z nej odsadiť.

Svetlo: jasné, nepriame slnko

Voda: vlhký substrát, rosenie

hypoestes rastlina do terária

Tradeskancia / Tradescantia

Nenáročná na pestovanie, ale narozdiel od ostatných terárkových rastlín, Tradescantia má radšej svetlejšie stanovisko. Jej životnosť listov je taktiež nižšia ako u ostatných rastlín, ale v zásade to nevadí, pretože jej množenie je rýchle a nenáročné. Najbežnejší druh je zeleno fialový, ale existujú aj iné farebné, veľmi pekné odrody.

Svetlo: priame slnko, čiastočný tieň

Voda: vlhký substrát, častá zálievka

tradescantia

Pieprovec / Peperómia / Peperomia caperata

Nenáročná, pomaly rastúca rastlina s veľmi širokým množstvom odrôd. Peperómia je vhodná pre začiatočníkov a nevyžaduje žiadnu špeciálnu alebo častú starostlivosť. Kde ju dáte, tam obsedí a sťažovať sa nebude. 🙂

Slnko: nepriame, polotieň, tieň

Voda: občasná zálievka, nemá rada premokrenie

pepermonia

Papraď / Dryopteris / Fern

Pri Papradi si predstavíme zelenú vysokú rastlinu, ktorá rastie ako burina. Z časti je to pravda, ale faktom je, že existuje mnoho farebných druhov cez zelenú, hnedú, ružovú či bielu. Taktiež je to vhodný spolubývajúci k Tradescantii, pretože ani Papradi neublíži slnečnejšie stanovisko.

Slnko: jasné, polotieň, tieň

Voda: vlhká pôda, častá zálievka, rosenie

papraď

Potosovec / Pothos / Epipremnum aureum

Rýchlo rastúca, ťahavá rastlina, ktorú by mal zvládnuť každý. Ak nie, napíšte mi a zistíme kde môže byť problém ukrytý. 🙂  Potosovce sa veľmi rýchlo rozrastajú, preto sa ju nebojte v prípade potreby zastrihávať. Vybrať si môžete z tmavozelených, bledozelených druhov, z jednofarebných alebo škvrnitých listov. V teráriu sa bude dariť aj jeho pridruženému druhu Scindapsus-u. 

Svetlo: nepriame svetlo, polotieň, tieň

Voda: nepremokrený substrát, vlhký vzduch, rosenie

potosovec potos

Maranta / Maranta leuconeura

Maranta má cez deň vzpriamené, otvorené listy, no s príchodom večera ich sklápa k sebe, čo ju robí výnimočným doplnkom, nielen do terárií. Jej najznámejšia odroda je pod názvom Fascinátor, vďaka jej pestrému prevedeniu. 

Svetlo: nepriame slnko, polotieň, tieň

Voda: vlhký substrát, rosenie

Maranta leuconeura

Načo si dať pri udržovaní terária pozor?

  • na premokrenie
  • na preschnutie
  • na prerastenie rastlín
  • na umiestnenie (nie priamo na parapete ani v blízkosti radiatora)
  • na špinavé sklo (aby mali rastlinky dostatok svetla)
  • na napadnuté rastliny v teráriu (odobrať, kým nenapadne ostatné rastlinky)

Na záver len dodám, že terárium môžete dozdobiť rôznymi suchými vetvičkami, ulitami, mini postavičkami, či farebnými kameňmi. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore