Rastliny vhodné pre zvieratá č.1

rastliny vhodné pre zvieratá
Ktoré rastliny sú vhodné a ktoré naopak toxické pre zvieratá?

Svet nám ponúka až neskutočne veľa rastlín. Vďaka globalizácii je pre nás jednoduché dostať sa k nim a priniesť si ich až domov na poličku. Avšak zároveň mnoho z nás žije v bytoch spolu s domácimi zvieratami, pre ktoré je mnoho kultivarov toxických. Dá sa povedať, že s rastlinami je to podobne ako s hubami. Čím krajšia a farebnejšia, tým jedovatejšia. 

V článku vám priblížim niekoľko druhov rastlín, pri ktorých nemusíte mať obavu o žalúdky alebo zdravie vašich zvieratiek

Mačacia tráva (Cyperus zumula)

Každý kto má mačku zrejme bude túto rastlinu poznať. Mačacia tráva zvieratkám uľahčuje trávenie. Kyselina šťaveľová u mačiek spôsobuje dávenie, vďaka ktorému zo seba dostanú chlpy, ktoré počas dní zo seba vyčešú ich jazykom. Pokiaľ nemáte možnosť výbehu na dvor, mačacia tráva by u vás nemala chýbať. 

mačacia tráva

Zelenec (Chlorophytum)

Najznámejší druh je jednoznačne so zeleno bielymi listami Chlorophytum comosum alebo Bonnie, no pokiaľ vás tento kultivar ničím nezaujal, siahnuť môžete aj po Green orange, ktorý je zaujímavý stonkou sfarbenou do oranžova. 

zelenec

Slonia noha – Nolina (Beaucarnea recurvat)

Slonia noha je sukulent a tomu zodpovedajú aj podmienky, ktoré pre rast vyžaduje. Jej vzhľad pripomína mini palmu. Ak hľadáte rastlinu k mačke, Nolina bude ideálna aj vďaka jej hrubému kmeňu, ktorý mačkám pripomína kmeň stromu a len ťažko ho poškodia. 

nolina

Maranta (Maranta)

Maranta je krásna rastlina s rôznymi odrodami, pričom sa od seba líšia kresbou listu alebo ich sfarbením. Zo spomenutých rastlín je určite najpestrejšou. Miluje vlhkosť a polotieň, jej umiestnenie teda nemusí byť priamo na okne, ale vyžije aj so slabším svetlom v strede miestnosti. 

maranta

Pieprovec (Peperomia)

Opäť jedna z rastlín, ktorá ponúka rôzne farebné varianty. Líšia sa farbou, ale i veľkosťou listov. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, ktorý druh je pre vás najlepší, pokojne si doprajte viac druhov. Peperomia je cenovo dostupná a dokonca aj kompaktná rastlina, teda nemusíte sa báť, že vám prerastie cez hlavu. 

peperomnia watermelon

Pilea (Pilea peperomioides)

Tento krásny sukulent je taktiež úplne bezpečný a netoxický pre všetky domáce zvieratá. Jedinou možnou nevýhodou je tá, že pre rast potrebuje viac slnka, ako tieňa. 

pilea_greenest

Africká fialka – Senpólia (Saintpaulia)

Fialka patrí k takmer celoročne kvitnúcim rastlinám. Výborne sa jej bude dariť napríklad na okne v kuchyni. 

africká fialka

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore