8 tipov ako mať zdravé izbové rastliny

pestovanie izbovych rastlin greenest

Ako pestovať doma krásne izbovky

V minulom článku sme si povedali, že pokiaľ majú rastliny problém, nemusí to ihneď znamenať, že sú napadnuté škodcami. No a dnes si povieme, ako sa o rastlinky postarať tak, aby sme žiadne rastlinné problémy riešiť nemuseli. Tak poďme na to.

 

1. Zistite aké podmienky pre život vaše rastliny potrebujú, zíde sa vám to. Ak viete, že rastlinke tieto podmienky zabezpečiť neviete, rastlinu nekupujte. Ak je už neskoro a rastlina je na poličke, vždy si viete pomôcť zakúpením potrebných vecí pre rast ako sú lampy, zvlhčovač a pod.. (prípadne som tu ja a rastlinu mi môžete podarovať 😀 )

 

2. Rastliny vysádzajte do kvetináčov s otvormi. Pokiaľ tak neurobíte, pri nesprávnej zálievke jej odhnijú korene. Znak sú slabé, zvädnuté alebo hnednúce listy. Rastliny tiež majú radšej polievanie do podmisky ako zhora, čo v črepníku bez drenážnych otvorov nebude možné. Pokiaľ ale máte presvedčenie, že nádoba bez dier je tá správna voľba, poukladajte na dno aspoň 1-3 cm vrstvu kamienkov alebo keramzitu. Každopádne, druhú možnosť neodporúčam. 

 

3. Doprajte rastline také svetlo, aké potrebuje. Každá rastlina vyžaduje niečo iné, taký Asparagus alebo Papraď obľubujú tienisté miesta bez ostrého slnka. Monstera, Pothos, Philodendron, Hypoestes alebo Tradescantia majú radi svetlé miesta, no niektoré zvládnu aj polotieň. Aglaonema, Dieffenbachia, Zamioculcas alebo aj Dracéna prežijú aj v tieni, hoc majú radšej polotieň alebo rozptýlené svetlo. Priame slnko milujú najmä kaktusy a sukulenty (aj svokrine jazyky) či rôzne druhy mäsožravých rastlín.

podmienky pre rast rastlín

4. Udržujte správnu vlhkosť. Bežná vlhkosť v byte je 30-50%. Izbové, najmä tropické rastliny sú zvyknuté a aj obľubujú 50% a viac. Pravidelne ich roste vodou, majte pri nich umiestnené misky s vodou, prípadne črepník položte na vlhké kamienky alebo im doprajte zvlhčovač. Dajte si ale pozor, múry moc vlhkosť nemajú radi. Riešením je aj izbový skleník alebo fóliovník. V zime dajte rastliny preč od tepelných zdrojov, okien a vyhnite sa prievanu.

zalievanie izbových rastlín greenest.sk

5. Kontrolujte svoje rastliny. Včas sa tak vyhnete škodcom alebo iným problémom ako premokreniu, hnilobe, plesni substrátu či úplnému vyschnutiu…

 

6. Odstraňujte poškodené časti rastliny. Ak uvidíte suchý, hnedý alebo žltý list, ktorému už nebude pomoci, čistými nožom alebo nožnicami ich odstráňte. Rastliny tak nebudú dávať zbytočnú energiu do poškodených listov a môžu ju vložiť do rastu nových. Navyše opadané listy alebo kvety v pôde hnijú, plesnivejú a prispievajú k vzniku Smútiviek alebo k hubovým ochoreniam. 

 

7. Pri náznaku škodcov rastlinu ihneď umyte, použite postrek a dajte ju ďalej od ostatných rastlín. Niekto sa chce najmä v zime vyhnúť postrekovaniu rastlín vo vnútri, čo úplne nedáva zmysel najmä ak v byte používa iné chemické prostriedky na čistenie podlahy, okien, kúpeľne… No ak s tým má niekto naozaj problém, vždy sa dá použiť prírodné prostriedky ako Nimbový olej či Rock effect. Ich vôňa nie je zrovna najlepšia, no je to zdravšia varianta od chemických postrekov. Ďalšia možnosť je pripraviť si postrek z alkoholu a mydla (vysoko % alkoholu žiaden rumík a vaječný likér). Určite nečakajte na to, že problém alebo škodca odíde sám od seba.

 

suché listy na izbových rastlinách

8. Spoznajte ročný cyklus rastlín a dodržujte vegetačné obdobie. Nehnojte v období, keď rastliny odpočívajú, je to zbytočné. Hnojením rastline dodáte vitamíny a minerály, ktoré potrebuje k fotosyntéze a rastu. Lenže ak rastlinu pohnojíte počas zimy, dodáte jej podporné látky, ktoré nemá do čoho vložiť keďže v zime toho slnka až toľko nie je a rastliny prirodzene odpočívajú. Rastlina má teda v sebe nespotrebovanú energiu a stane sa niečo podobné ako keď sa ľudia predávkujú vitamínmi. Nestane sa buď nič a bude rásť tak ako by rástla aj bez hnojiva alebo to neprežije. Pokiaľ sa vašim rastlinkám darí aj v zime a myslíte si, že je to tým, že ich hnojíte počas celého roka, tak to tak nie je. Pokiaľ ale máte stále presvedčenie, že hnojenie v zime rastlinám prospieva tak dobre, len myslite na to, že všetkého veľa škodí a to ostatné treba robiť s mierou. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top