Najčastejší škodcovia na izbových rastlinách

list poškodený škodcom

Ako spoznať škodce na izbových rastlinách a ako ich účinne odstrániť

Prezeráte si svoje rastliny, kocháte sa veľkosťou či farbou, keď tu zrazu uvidíte vädnúci list. Idete ďalej, nasleduje žltý list aj s prekvapením vo forme chrobákov. Zaleje vás pot, oblíznete si suché pery, beriete do rúk mobil a začnete Googliť. Chrobák na rastline s modrými očami. Nič. Chrobák, 8 nôh, žltá farba, chutí mu Monstera. Nič. A tak hľadáte až kým nenájdete, že to čo doma máte roznáša smrteľné choroby a pravdepodobne už požiera aj vás. Možno (šanca 99,9%) som to trochu zveličila. Čo tým chcem povedať je, že s týmto článkom už Googliť nemusíte. Poďme sa pozrieť na najčastejších škodcov na rastlinách a na to, ako sa ich zbaviť. 🙂

 

Škodcovia

Strapky

problém: Voľným okom sotva viditeľný hmyz (niektoré majú aj krídla), ktorý z listov vyciciava šťavu. Na listoch zanechávajú strieborné alebo akoby ligotavé sfarbenie, na vrchu listu alebo na spodnej časti môžu zanechať čierne bodky (trus). Rastline spôsobujú deformáciu stoniek a listov. Strapky sú veľké cca 2mm a sú žltej alebo hnedej farby.

 

riešenie: Rastlinu osprchujte, listy poriadne umyte jarovou vodou, znovu osprchujte a zvoľte vhodný postrek, ktorým rastlinu ošetríte. (viac o postrekoch na konci článku)

strapky na izbových rastlinách

Roztočce

problém: Drobné pavúčiky, ktoré z listov vyciciavajú šťavu. Na listoch ako aj strapky zanechávajú strieborné alebo ligotavé sfarbenie, no roztoče po sebe nechávajú i pavučinu. Väčšinou sú na spodnej strane listu a darí sa im v horúcom a suchom vzduchu. Najčastejšie ide o červené pavúkové roztoče, inak nazývané aj roztočce chmeľové. 

 

riešenie: Rastlinu osprchujte, listy poriadne umyte jarovou vodou, znovu osprchujte a zvoľte vhodný postrek, ktorým rastlinu ošetríte. (viac o postrekoch na konci článku)

roztočce na izbových rastlinách

Vošky (Fyloxéry)

problém: Je to taktiež cicavý druh. Chrobáky sú zväčša bez problémov viditeľné voľným okom, ich sfarbenie môže byť do biela, žlta, hneda, ale i do čiernej farby. Vyskytujú sa najmä sa vonkajších rastlinách v lete, ale nie je to podmienka. Vošky zanechávajú lepkavé cestičky tzv. medovicu a nachádzajú sa na stonkách pod listami, kde je “najtučnejšie” miesto rastliny. Fyloxéry sú taktiež vošky, ale skrývajú sa v koreňoch preto si skôr všimnete príznaky ako chrobáčiky. 

 

riešenie: Vošky môžete ručne popukať a odstrániť, no ja na to nemám žalúdok, volím preto vždy postrek. Ak sú Vošky na vonkajších rastlinách s jedlými plodmi, postrek používajte len kým nemajú plody, prípadne minimálne 2 a viac týždňov plody potom nekonzumujte. Bylinky nikdy nestriekajte, radšej ich dôkladne osprchujte pod vodou. (viac o postrekoch na konci článku)

vošky na izbových rastlinách

Smútivky

problém: Drobné lietajúce mušky nazývané aj vínne mušky. Rastlinám nijako neubližujú, sú len otravné, vletia vám do úst, do nosa, do polievky i do čaju. Vylietavajú zo zeminy, najčastejšie ak je premokrená alebo ak máte substrát, ktorý nie je dobre priepustný.

 

riešenie: Rastlinu môžete presadiť do suchej zeminy. Ak sa vám presádzať nechce, v záhradných potrebách viete kúpiť lepivé doštičky, na ktoré sa smútivky nalepia. Postrek nie je nutný.

Červce – Vlnatka

problém: Červcov je niekoľko druhov, vrátane Vlnatky. Voľným okom pripomínajú biele chumáče vaty. Sú pokryté voskovým obalom, ktorý vytvárajú aj okolo seba, slúži ako ich ochrana pretože cez túto vrstvu neprenikne voda a niekedy to nedokážu ani postreky. Červce patria jednoznačne k jedným z najodolnejších škodcov. Existujú aj koreňové červce, ktoré žijú v zemine a živia sa vyciciavaním koreňov. Červce sa často prenášajú rovno z obchodu, najmä ak rastliny kupujete vo väčších reťazcoch. 

 

riešenie: Napadnuté časti rastliny odstráňte. Rastlinu osprchujte a ideálne kefkou namočenou v postreku alebo alkohole Červce postupne odstráňte. Na záver rastlinu celú postrekom postriekajte, môžete ho naliať i do zeminy (okrem sukulentov, kaktusov). Koreňové škodce vyhubíte insekticídom – napr. Lindan. Rastlinku každý týždeň kontrolujte či sa škodca neobjavuje znovu. (viac o postrekoch na konci článku)

vlnatka na izbových rastlinách

Zdroj obrázka: wikipedia

Puklice

problém: Žltohnedé alebo hnedé vypuknuté útvary na listoch, pripomínajúce lastúry. Pri bližšom pohľade uvidíte, že Puklice sú malé chrobáky ukrývajúce sa akoby pod pancierom. Zanechávajú za sebou lepkavú tekutinu. Ich vajíčka sú bielej farby. 

 

riešenie: Rastlinu osprchujte. Do misky alebo pohára si dajte jarovú vodu a ručne Puklice odstráňte, napr. vatovou tyčinkou. Rastlinu potom znovu osprchujte a postriekajte vhodným prípravkom. (viac o postrekoch na konci článku)

puklice na izbových rastlinách

Húsenice

problém: Drobné húsenice, skôr napádajú vonkajšie, balkónové rastliny ako vnútorné. Skrývajú sa pod listami s ktorými často splývajú.

 

riešenie: Húsenice je potrebné ručne pozbierať. Rastlinu môžete osprchovať, listy pomačkať aby ste rozpučili prípadné larvy a použiť vhodný postrek. (viac o postrekoch na konci článku)

húsenica ako škodca na izbových raslinách

Molice

problém: Mušky bielej farby viditeľné voľným okom. Nazývaná je aj Molica skleníková. Na listoch sa vyskytujú vo väčšom množstve a po pohýbaní s ním sa nad rastlinu vznesie obláčik malých mušiek. Dospelé Molice spôsobujú na listoch čiernu pleseň (čierne fľaky na listoch).

 

riešenie: Dospelé muchy zachytíte lepivými doštičkami, na malé larvy funguje postrek – insekticíd. (viac o postrekoch na konci článku)

Účinné látky na ničenie škodcov

Fungicídy: prevencia alebo ničenie parazitických húb

Zoocídy: prevencia alebo ničenie živočíšnych škodcov, delia sa na Akaricídy, Insekticídy, Moluskocídy a Nematocídy

 

  • Akaricídy: účinné na Roztočce a Pavúkovce
  • Insekticídy: účinné na okrídlený a neokrýdlený hmyz – Vošky, Molice, Strapky, Puklice, Vlnatky,
  • Moluskocídy: účinné na hlodavce
  • Nematocídy: účinné na háďatká

 

Na izbové rastliny sú využívané Akaricídy a Insekticídy, niektoré prípravky sa skladajú z oboch a teda ich použitie je univerzálnejšie a účinné sú takmer na všetko. Insekticídy sa delia ďalej na systémové a kontaktné.

 

Systémové: pôsobia dlhodobejšie, listy otrávia a škodce postupným požieraním vyhubia, najúčinnejšie sú o 1-3 dni od aplikácie

Kontaktné: pôsobia okamžite a zabíjajú priamo, ochromia dýchacií systém a škodcovia sa udusia alebo škodcu paralyzujú, otrávia či inak zneškodnia a okamžite vyhubia

Postreky/prípravky proti škodcom

Insekticíd: Karate Zeon, Mospilan, 

Akaricíd: Nissorun, 

Insekticíd a Araricíd: Vertimec

BIO produkty (cicavé i žravé škodcovia): Rock Effect, Karanimba, Nimbový olej

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top