Tipy ako docieliť husto zarastený Potos

Ako prinútiť Potos alebo aj inú ťahavú rastlinu, rásť hustejšie.

Epipremnum alias Potos patrí do rodiny Aroidov. Klasický Potos je ľudovo nazývaný aj Divný Jano, ale stretnúť sa môžete aj s pomenovaním Divoký Brečtan. Ide o veľmi nenáročnú, ťahavú rastlinu. K životu dokonca nepotrebuje ani tak veľa svetla, no určite sa naň nebude ani sťažovať. Čo má vo svojom živote rád, je vysoká vlhkosť, ako každý Aroid. 

S Potosom sa môžeme stretnúť v nákupných centrách, v kanceláriách, na chodbách panelákov, proste kdekoľvek. Môže za to práve jeho nenáročnosť a rýchly rast.

Pri staršej rastline sa môže stať, že sa postupne vysilí. Znakom je predlžovanie medzier medzi jednotlivými uzlami, z ktorých idú listy. Dokonca rastlina môže začať z tak dlhých stoniek schnúť od konca alebo môže svoje listy skrúcať. Takáto situácia môže nastať aj v zime, kedy rastlina nemá dostatok svetla a všeobecne sú podmienky na pestovanie horšie. 

Ako takémuto predlžovaniu zabrániť?

Dostatočným svetlom

Rastline doprajte dostatok slnečného svetla. Nie priame slnko, ale jasné a rozptýlené, aspoň zopár hodín denne. Ak Potosu rastú menšie, skrútené listy je možné, že mu nevyhovuje stanovisko. Malé listy sú z nedostatku svetla, skrútené listy sú následkom nedostatku vlahy alebo prievanu.

Dostatočným vlhkom

Ako som vyššie spomenula, Epiremnum je Aroid, čo vypovedá o tom, že jeho prirodzené prostredie je v tropických pralesoch. Má rád veľa vlahy a časté rosenie. Polievať ho môžete kľudne i ponorením do vody, čím sa zabezpečí rovnomerná zálievka. V zime môžete rosenie obmedziť, no neodporúčam ho úplne vynechať.

Presádzaním

Presaďte rastlinu vždy, keď jej trčia zo spodu kvetináča korene. Pokiaľ sa korene len ťahajú za vlahou, ale kvetináč nie je úplne prerastený, postačí obmena časti substrátu.

Hnojením

Pre dlhé a bujne prerastené stonky s listami rastlinu pravidelne prihnojujte. Napríklad hnojivom na izbové rastliny. Samozrejme, len počas vegetačného obdobia, teda cca od marca do októbra. 

Pravidelne prerezávajte

Jeden z najdôležitejších bodov je prerezávanie a presvetlovanie rastliny. Na spodné stonky cez vrchnú časť neprechádza dostatočné množstvo svetla, tomu zamedzíte prestrihaním rastliny. Pravidelným prerezávaním rastline formujete vzhľad aj dĺžku stoniek. Teda jej rast bude symetrický. Navyše vám z toho vzniknú nové odrezky, ktorými ju môžete zahustiť. Prerezávajte vždy v jarných alebo letných mesiacoch a vyhnite sa tomu v chladných mesiacich, kedy rastlina odpočíva a rastie pomalšie. 

Na prerezávanie používajte čisté, ostré nožnice alebo nožík.

Zahusťujte

Rastlinu môžete zahustiť buď ostrihnutými odrezkami z rastliny alebo zakorenením vychádzajúcich stoniek zo zeme, na viacerých miestach. Ak máte rastlinu pri koreni riedku, vezmite pripinačky alebo spinky a stonku rastliny rozložte a pripnite na vrchu hliny, pri rastovom uzle. Stonka pri kontakte so substrátom vypustí z uzlu koreň a postupne aj nové rastové body. 

množenie odrezkami pothos

Oporou

Ťahavé rastliny majú radšej oporu. Opäť je to kvôli ich prirodzenému prostrediu, kde sa ťahajú do výšky po vysokých stromoch. Ak jej zabezpečíte akúkoľvek oporu či už v podobe kokosovej, rašelinníkovej tyče alebo len nejakej kovovej/drevenej podpery, Epipremnum sa vám odvďačí silnejšími a väčšími listami, ako keby len visel “hlavou dole”. 🙂 Samozrejme to ale nie je nevyhnutnosť, rastlina môže aj visieť alebo plaziť sa, záleží aj od preferencie pestovateľa. 

Ak ťa moje články bavia a chceš vedieť viac, sleduj ma na Instagrame. 🙂  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *