Starostlivosť o Ficus: druhy, pôda, svetlo, hnojenie, zalievanie a množenie

Ficus (Fikus) z čeľade Moraceae patrí medzi obľúbené izbové rastliny vďaka svojej nenáročnosti, dekoratívnemu vzhľadu a variabilite. Starostlivosť o ficus nie je náročná, no vyžaduje určitú starostlivosť, aby mohol prosperovať.

V tomto článku vám prezradím základné druhy fikusov, pôdu, svetlo, hnojenie, zalievanie, množenie a najčastejšie choroby, ktoré môžu postihnúť tento populárny rod rastlín.

1. Typy fikusov

  • Ficus lyrata (figovník lyrový) – Veľké, lesklé listy s výrazným žilkovaním.
ficus lyrata
  • Ficus elastica (kaučukovník) – Silné, oválne listy, tmavozelené, červenkasté alebo čierne. Existujú aj poddruhy ako napríklad Tineke alebo Belize, s panašovanými listami.
ficus elastica
  • Ficus benjamina (figovník plačúci) – Drobnolistý fikus s elegantným vzhľadom pripomínajúci menšie listnaté stromy.
fikus benjamina
  • Ficus microcarpa / ginseng (bonsajový fikus) – Obľúbený pre svoj bonsajový vzhľad, ideálny do menších priestorov.
fikus ginseng
  • Ficus Shivereana – Ide o panašovaný druh, je známy najmä svojím unikátnym vzorom na listoch, kde sa miešajú rôzne odtiene zelenej s nádychom krémovej až svetložltej farby.

2. Pôda

Fikusy preferujú dobre priepustnú pôdu, ktorá dokáže zadržiavať vlhkosť bez premokrenia. Ideálna je zmes zeminy a rašeliny. Rašelina ktorá poskytuje potrebnú drenáž, pričom pridanie trochy perlitu, píniovej kôry alebo piesku môže pomôcť zlepšiť priepustnosť pôdy. Rašelinová zemina navyše býva mierne kyslá, čo fikusom vyhovuje, pretože väčšina druhov preferuje pôdy s mierne kyslým až neutrálnym pH.

3. Svetlo

Fikusy obľubujú jasné, nepriamo osvetlené prostredie. Priamy slnečný svit môže spôsobiť popáleniny na listoch, najmä pri citlivejších druhoch, ako je Ficus lyrata. Ficus benjamina zvládne aj slabšie osvetlenie, no slabé svetlo môže viesť k opadaniu listov.

4. Hnojenie

V období aktívneho rastu, od jari do leta, je vhodné fikus hnojiť každé dva týždne vyváženým tekutým hnojivom pre izbové rastliny (NPK). V zime nie je potrebné fikus hnojiť, pretože rastlina v tomto období prirodzene spomaľuje svoj rast.

Obľúbenou prírodnou alternatívou sú u mňa hnojivá od BioBizz, ktoré odporúčam snáď každému. Kúpite ich napríklad v Kvetárni.

5. Zalievanie

Zalievanie fikusu si vyžaduje rovnováhu, pretože premokrenie môže viesť k hnilobe koreňov. Fikus zalievajte, keď je vrchná vrstva pôdy suchá na dotyk. Najlepšie je použiť odstátu vodu pri izbovej teplote a uistiť sa, že prebytočná voda odteká z kvetináča.

6. Množenie

Množenie fikusu je možné odrezkami so stonkou a listom. Najjednoduchšou metódou je odrezanie stonky so zdravými listami (1-3 listy) a vloženie do vody alebo priamo do pôdy. Odrezanú časť je dobré ošetriť koreňovým stimulátorom, čo podporí rýchlejšie zakorenenie.

Fikusy produkujú latexovú šťavu, ktorá je mliečne biela a vyteká z rastliny v mieste rezu alebo keď je inak poškodená. Táto šťava obsahuje látky podobné latexu a je prírodnou ochranou rastliny proti škodcom a infekciám.

7. Choroby a škodcovia

  • Padanie listov – Tento problém môže byť spôsobený zmenou svetla alebo teploty. V zime býva častou príčinou práve prievan.
  • Hniloba koreňov – Premokrenie pôdy je častým dôvodom hniloby koreňov.
  • Škvrny na listoch – Prejavujú sa často pri prílišnom zalievaní alebo napadnutí škodcami.
  • Škodcovia – Fikusy môžu napadnúť vošky, roztoče alebo červce. Pravidelné kontrolovanie listov a použitie vhodného insekticídu môže pomôcť pri ochrane rastliny. Viac o postrekoch a škodcoch si môžete prečítať v tomto článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *