Ako si vytvoriť vlastné rastlinné terárium?

rastlinné terarium

Vytvorenie vlastného rastlinného terária môže byť zábavným a pomerne jednoduchým projektom, ktorý zvládne aj začiatočník. Vyžaduje to len trochu trpezlivosti a trochu zručnosti. 

Rastlinné terárium môže byť buď otvorené alebo uzavreté. Oba tipy majú svoje výhody ale i nevýhody. Podľa typu, no najmä veľkosti terária je dobré zvoliť i druh rastliny. 

Na vytvorenie rastlinného terária potrebujete:
  • vhodnú nádobu
  • substrát
  • rastliny
  • kamienky alebo piesok
  • aktívne uhlie 
  • perlit alebo vermikulit 
  • mach, kokosová kôra (nemusí byť)
  • paličku k lepšiemu vkladaniu rastlín (nemusí byť)

Nie všetky suroviny budete nutne potrebovať. Prečítajte si najskôr text nižšie a podľa toho sa budete vedieť rozhodnúť, ktoré zvoliť. 

rastlinne terarko
Tu je niekoľko krokov, ako na to:

Krok 1: Vyberte si vhodnú nádobu

Krok 2: Príprava pôdy

Pre výsadbu rastlín potrebujete vhodnú pôdu. Je dôležité, aby bola dobre drenážna a mala dobrú vzdušnosť. Odporúčam do zeminy pridať perlit alebo vermikulit, prípadne rašelinu či rašelinník. Použiť môžete aj klasický izbový alebo univerzálny substrát, ktorý už niektoré zložky obsahuje a bude postačujúce pridať perlit. 

substrat do rastlinného terária

Krok 3: Výber rastlín

Výber rastlín spočíva v zvolení správnej veľkosti a porozumeniu ich potrieb. Ak máte menšiu nádobu, zvoľte napríklad Fittonie, Hypoestesy alebo menšiu Papraď. Pokiaľ máte väčšiu nádobu môžete zvoliť rastliny s väčšími listami, ako Maranta, Epipremna (Potosy) alebo Peperómiu. Je dôležité zvoliť také rastliny, ktoré majú rovnaké nároky na svetlo a vlhkosť. Nekombinujte rastliny, ktoré preferujú slnečné stanovisko s tými, ktoré preferujú tieň. Napríklad kombinácii Papraď a Orchidea alebo Papraď a Tradescantia sa nemusí dariť, pretože Papraď má radšej polotieň, kdežto Orchidey a Tradescantie preferujú slnečné stanovisko. Rovnako je to aj so sukulentami. Ak chcete vytvoriť terárium so sukulentami, nekombinujte ich so žiadnymi inými rastlinami okrem sukulentov.

Taktiež myslite na to, že ťahavé rastliny zaplnia priestor rýchlejšie ako taká Orchidea, no na druhú stranu zelené rastliny v kombinácii s farebnými vytvoria príjemný kontrast. 

Krok 4: Rozvrhnutie terária

Umiestnite rastliny do pôdy v teráriu podľa vašej predstavy. Môžete vytvoriť rôzne úrovne alebo vrstvy, ktoré vytvoria zaujímavý dizajn. 

Krok 5: Postup

  1. Na dno nádoby umiestnite kamienky alebo piesok. Poslúžia k tomu, aby sa voda nedržala v substráte, ale odtiekla na dno.
  2. Ako druhú vrstvu použite aktívne uhlie, ktoré má vlastnosti prírodného spomaľovača rastu. V teráriu je to veľká výhoda, pretože rastliny sa zvyknú rýchlo zakoreniť a rozrastať. Aktívne uhlie navyše zabraňuje tvorbe plesní a pohlcuje toxické látky. 
  3. Teraz je to na vás. Použiť môžete znovu kamienky alebo piesok, ktorý vytvoria oku lahodiaci predel alebo môžete použiť rovno pripravený substrát. 
  4. Teraz už len vezmete rastliny a opatrne ich vložíte do substrátu. Pokiaľ máte menšiu nádobu, prácu vám uľahčí palička. Rastliny môžete uložiť do jedného radu alebo vytvoriť poschodia. Predsa fantázii sa medze nekladú. 
  5. Na záver terárium môžete dodekorovať. Môžete použiť mach pre zelenšie terárium alebo ak ste zvolili poschodový vzhľad, tak pre vytvorenie schodíkov zvoľte malé drievka či kokosovú kôru. Využiť môžete kamienky, ulity, drobné postavičky. V podstate čokoľvek vám napadne. Len pozor, aby predmety neobsahovali toxické látky, ktoré môžu rastlinám ublížiť.
substrat greenest

Krok 5: Prispôsobenie svetla a vlhkosti

Krok 6: Starostlivosť o terárium

Okrem udržiavania vhodnej vlhkosti je potrebné pravidelne kontrolovať stav pôdy a rastlín. Ak sa objaví nejaký problém, ako napríklad hniloba alebo preschnutie či premokrenie, musíte ho ihneď riešiť. Pri objavení škodcov rastliny okamžite vyberte, oddeľte od ostatných a napadnuté rastliny ošetrite vhodným postrekom. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore