Lopatkovec (Spathiphyllum), známy aj ako „peace lily„, je obľúbená izbová rastlina nielen pre svoj pekný a hustý vzhľad, ale aj pre svoju nenáročnosť a schopnosť čistiť vzduch. Vďaka jeho nenáročnosti je vhodný aj pre začiatočníkov. Lopatkovec je ideálnou rastlinou do miestností s rozptýleným svetlom a pri správnej starostlivosti vám doma bude kvitnúť niekoľkokrát do roka.
Druhy Lopatkovca
Lopatkovce ponúkajú viacero zaujímavých druhov a kultivarov, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom listov a kvetmi:
- Spathiphyllum wallisii – Tento druh je najznámejší a veľmi populárny. Má menšie tmavozelené listy a biele kvety, ktoré sa objavujú niekoľkokrát do roka. Je to kompaktný druh, ktorý sa hodí aj do menších priestorov.
- Spathiphyllum ‘Sensation’ – Najväčší druh lopatkovca, ktorý môže dorásť až do výšky 1,5 metra. Má veľké, široké listy, ktoré dodávajú priestoru výrazný tropický vzhľad.
- Spathiphyllum ‘Sweet Chico’ – Menší kultivar s úzkymi, elegantnými listami a častým kvitnutím. Tento druh je ideálny do menších priestorov alebo na parapety.
- Spathiphyllum ‘Domino’ – Zaujímavý, panašovaný kultivar so strakatými listami, ktoré kombinujú zelené a biele pruhy. Je vhodný pre pestovateľov, ktorí hľadajú niečo odlišné a dekoratívne.
- Spathiphyllum ‘Diamond’ – Tento kultivar má atraktívne zeleno-biele mramorované listy a kompaktný rast.
Pôda
Lopatkovec je Aroid a preto preferuje ľahkú, dobre priepustnú pôdu, ktorá dokáže zadržať dostatok vlhkosti, no zabezpečí, aby sa korene nepremočili. Ideálnym substrátom je zmes pre Aroidy s prídavkom perlitu alebo piesku, ktoré zlepšia priepustnosť a prevzdušnenie pôdy. Ako takýto substrát namiešať sa dočítate v tomto článku. Pre zdravý rast je dôležité, aby pôda bola dostatočne výživná a priedušná.
Svetlo
Lopatkovec sa dobre prispôsobí podmienkam nepriamo jasného svetla až mierneho tieňa. Najlepšie sa mu darí v miestnosti s rozptýleným svetlom, napríklad pri severnom alebo východnom okne. Vyhýbajte sa priamemu slnečnému svetlu, ktoré môže spôsobiť žltnutie a popálenie listov. V tmavších podmienkach síce rastlina prežije, ale môže menej kvitnúť alebo spomaliť svoj rast.
Hnojenie
Počas rastovej sezóny (jar a leto) Lopatkovec hnojte 1-2x za mesiac tekutým hnojivom pre izbové rastliny. Hnojivo pomáha dodávať potrebné živiny na podporu rastu a kvitnutia. V zime, keď rastlina prechádza do obdobia pokoja, hnojenie môžete obmedziť alebo úplne vynechať. Dôležité je vyhýbať sa prehnojeniu, ktoré by mohlo poškodiť korene.
Ja osobne používam organické hnojivá BioBizz, ktorými je možné hnojiť počas celého roka. – Na jeseň a zimu znižujem dávku.
Zalievanie a vlhkosť
Lopatkovec má rád stálu, mierne vlhkú pôdu, ale nesmie byť premočený. Polievajte ho, keď je vrchná časť pôdy suchá na dotyk. Rastlina je veľmi citlivá na nedostatok vody, čo sa prejaví vädnutím listov, ktoré sa však rýchlo obnovia po dostatočnom zaliatí. Ideálne je používať odstátu alebo filtrovanú vodu, pretože je citlivý na minerály a chemikálie v tvrdej vode.
Preferuje vyššiu vlhkosť vzduchu. Ak je vzduch v miestnosti príliš suchý, môžu sa mu na koncoch listov objaviť hnedé škvrny. Na zvýšenie vlhkosti môžete lopatkovec pravidelne sprchovať.
Množenie
Lopatkovec je možné množiť delením celých trsov pri presádzaní.
Pri presádzaní môžete oddeliť menšie rastlinky od hlavnej rastliny, pričom sa uistite, že každá oddelená časť má korene a aspoň jeden zdravý list. Takéto rastlinky môžete zasadiť do čerstvého substrátu a pravidelne zalievať. Delenie je najlepšie vykonávať na jar alebo začiatkom leta, keď je rastlina v aktívnom rastovom období.
Choroby a škodcovia
Lopatkovec je odolná rastlina, ale môže byť náchylný na niekoľko bežných problémov:
- Hniloba koreňov: Tento problém vzniká pri nadmernom zalievaní, keď korene zostávajú v premočenej pôde. Ak listy začnú žltnúť a rastlina vädne, môže to byť znakom hniloby. Odstráňte poškodené časti a presuňte rastlinu do čerstvého substrátu.
- Plesne a huby: Pri vysokej vlhkosti a nedostatočnej cirkulácii vzduchu sa môžu na pôde alebo listoch objaviť plesne. Dbajte na správne zalievanie a zabezpečte, aby okolo rastliny prúdil vzduch.
- Škodcovia: Pavúky, vošky alebo molice môžu napadnúť Lopatkovec, najmä ak je vzduch suchý. Pravidelné sprchovanie a utieranie listov vlhkou handričkou pomáha odstraňovať škodcov. V prípade silnejšieho napadnutia môžete použiť vhodný postrek.