Maranta: sprievodca starostlivosťou tejto modliacej sa rastliny

Maranty (Maranta), známe aj ako modliace sa rastliny, patria medzi obľúbené izbové rastliny vďaka svojim nádherne vzorovaným listom a jedinečnému správaniu sa listov, ktoré v noci dvíhajú nahor. Tieto tropické rastliny pochádzajú z dažďových pralesov Južnej Ameriky, kde rastú v teplom, vlhkom a tienistom prostredí.

Populárne druhy maránt

  • Maranta leuconeura ‚Kerchoveana‘ – Zelené listy s tmavými škvrnami pripomínajú pehy. Tento druh je odolný a vhodný pre začiatočníkov.

maranta kerchoveana

  • Maranta leuconeura Kerchoveana ‚Beauty Kim‘ – Ide o raritný, variegovaný druh Kerchoveana, s bielym panašovaním. Fľaky na listoch sú na začiatku malinovo ružové a postupne tmavnú. 

maranta kerchoveana beauty kim

  • Maranta leuconeura ‚Fascinator‘ – Tento kultivar má zelené listy s červenými žilkami a tmavými škvrnami. Patrí medzi najobľúbenejšie a najčastejšie druhy.

maranta fascinator

  • Maranta leuconeura ‚Lemon Lime‘ – Tento druh je podobný ako Fascinator, no jej listy sú s kontrastnými zelenými a žltozelenými pruhmi, ktoré pripomínajú svieži citrusový vzhľad. Je to atraktívna a trochu vzácnejšia odroda.

maranta lemon lime

  • Maranta ‚Silver Band‘– Jej listy majú zeleno strieborné (biele) sfarbenie, z čoho je odvodený aj názov. Stredná žilka na liste je zelená, no ako sa tiahnu tak farba prechádza až do úplne strieborného zakončenia.

maranta silver band

Pôda

Potrebujú dobre priepustnú, ľahkú a vlhkosť udržiavajúcu pôdu. Ideálnym substrátom je zmes pre izbové rastliny s prídavkom perlitu alebo píniovej kôry/kokosového vlákna, ktoré zabezpečia priedušnosť. Pridanie rašeliny alebo humusu zvýši obsah organických látok, čo podporí zdravý rast rastliny.

Svetlo

Preferujú rozptýlené svetlo. Priame slnečné lúče môžu ich jemné listy popáliť, alebo sa začnú skrúcať. Pri nedostatku svetla môžu blednúť, rast a sa spomalí a vyfarbenie nebude také sýte. Ideálne stanovisko pre nich kvôli, preferencii vysokej vlhkosti, je kúpeľna s oknom.

Hnojenie

Maranty sú citlivé na nadmerné hnojenie. Počas jari a leta ich hnojte raz za mesiac tekutým hnojivom pre izbové rastliny, pričom používajte polovičnú koncentráciu. Prehnojenie môže spôsobiť hnednutie koncov listov. V zimných mesiacoch, keď rast spomaľuje, hnojenie obmedzte alebo vynechajte. Osobne hnojím celoročne hnojivami Bio-bizz.

Zalievanie a Vlhkosť

Obľubujú mierne vlhkú pôdu, ale nemajú radi preliatie. Polievajte ich, keď vrchná vrstva pôdy začne vysychať, a používajte odstátu alebo filtrovanú vodu, pretože sú citlivé na minerály a chlór. Vlhkosť vzduchu by mala byť nad 60 %, čo zabráni hnednutiu koncov listov. Pri suchom vzduchu je vhodné rastlinu pravidelne sprchovať alebo ju umiestniť na podložku s vodou a kamienkami.

Množenie

Maranty je možné množiť delením pri presádzaní na jar alebo v lete. Oddelené časti musia mať korene a aspoň jeden zdravý výhonok. Niektoré druhy Maránt môžete množiť aj pomocou odrezkov  s kolienkom– odrežte zdravý výhonok tesne pod hrubou, guľatou časťou na stonke, tzv. kolienko a nechajte ho zakoreniť vo vode , perlite alebo rašelinníku.

Choroby a Škodcovia

Maranty môžu trpieť niekoľkými bežnými problémami:

  • Hnednutie koncov listov: Často spôsobené nízkou vlhkosťou alebo tvrdou vodou. Používajte filtrovanú vodu a zabezpečte dostatočnú vlhkosť vzduchu.
  • Žltnutie listov: Môže byť dôsledkom nadmerného zalievania alebo nedostatku svetla. Dbajte na správne zalievanie a dostatok nepriamého svetla.
  • Škodcovia: Vošky, molice a pavúkovce môžu napadnúť maranty pri nedostatku vlhkosti. Pri výskyte škodcov postupujte kliknutím sem, podľa tohto návodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *