Mäsožravé rastliny a ich pestovanie

Dionaea muscipula_mucholapka

Mäsožravé rastliny sú najnetradičnejšie rastliny na svete a ich spôsobom rastu si získali nejedného pestovateľa. Od ostatných rastlín sa odlišujú schopnosťou prijímať potravu zo živočíchov. Existujú mäsožravky, ktoré sa živia drobnými muškami, ale aj také, ktoré dokážu “zjesť” aj statné muchy. 

Podstata mäsožravých alebo inak nazývaných aj hmyzožravých rastlín, je chytanie hmyzu pomocou rôznych druhov pascí. Spoločné majú to, že zväčša svoju korisť vábia na nektár, ktorým sú pokryté. 

Medzi mäsožravými rastlinami existuje mnoho druhov pascí, nižšie vám priblížim tie, na ktoré môžete v obchodoch natrafiť najčastejšie.:

  1. Adhézna pasca: listy sú lepkavé, korisť sa prilepí a nedokáže späť vzlietnuť (Drosera alias Rosička, Pinguicula, Drosophyllum a Byblis)
drosera
  1. Mechanická pasca: pasca pripomína mušľu, akonáhle rastlina zacíti korisť zaklapne sa a uzavrie (Aldrovanda vesiculosa, Dionaea muscipula alias Mucholapka)
Dionaea muscipula
  1. Gravitačná pasca: pasca pripomína trúbu, korisť je nalákaná na nektár a nútená letieť hlbšie, odkiaľ nie je schopná späť vzlietnuť nahor (Nepenthes alias Krčiažnik, Cephalotus, Darlingtonia, Heliamphora a Sarracenia)
Pestovanie mäsožravých rastlín

Pestovanie mäsožravých rastlín sa líši od pestovania bežných rastlín, pretože tieto rastliny potrebujú špecifické podmienky na prežitie a rast.

Substrát

Mäsožravé rastliny potrebujú špeciálnu pôdu, ktorá má nízky obsah živín a kyslé pH. Môžete si zakúpiť špeciálny substrát na mäsožravé rastliny v obchode alebo si ho pripraviť sami. Pokiaľ ste zvolili druhú možnosť, budete potrebovať:

  •  rašelinu 
  • piesok
  • keramzit, kamienky alebo vermikulit
  • rašelinník

Všetky suroviny spojíte a vytvoríte prievzdušný substrát. Nepoužívajte záhradný substrát, pre mäsožravé rastliny nie je vhodný. 

Zalievanie

Mäsožravé rastliny potrebujú čistú vodu, ktorá neobsahuje žiadne minerály. Najlepšie je použiť destilovanú vodu alebo dažďovú vodu. Nikdy nepoužívajte vodu priamo z kohútika, pretože tá obsahuje minerály a chlór, ktoré môžu poškodiť korene. Väčšina mäsožravých rastlín vyžaduje vlhkú až mokrú pôdu v teplejších mesiacoch a menej vlahy v zime.

Všeobecne vyžadujú vysokú vlhkosť. Rastlinu môžete zvlhčovať zvlhčovačom, rosením alebo ju umiestniť na kamienky s vodou. V žiadnom prípade ju nenechávajte dlhodobo preschnúť. 

Svetlo

Mäsožravé rastliny potrebujú veľa svetla, ale nemusia byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Ideálne miesto pre pestovanie mäsožravých rastlín je okno na južnej strane alebo umelé osvetlenie s nízkou teplotou. Výnimkou je Sarracenia spp., tá priame slnečné svetlo miluje. 

Hnojenie

Mäsožravé rastliny získavajú živiny z hmyzu, ktorý loví pomocou špeciálnych lapačov alebo pascí. Rastliny nie je potrebné prikrmovať, dokážu si živiny zaobstarať samé. Pri prekŕmení môže dokonca uhynúť. Rovnako ju nekŕmte ani mäsom, ktoré máte doma, obsahuje bielkoviny, ktoré rastlina nedokáže stráviť. 

Teplota 

Mäsožravé rastliny rastú najlepšie pri teplotách od 18 °C do 24 °C. V zime ich môžete pestovať v interiéroch s teplotou okolo 15 °C, aby sa zabránilo zamrznutiu koreňov.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore