Monstera variegata alias panašovaná monstera

monstera variegata

Rastlinné chiméry

Monsterám som už venovala článok tu, ale tento druh “monštier” si zaslúži moju aj vašu špeciálnu pozornosť.

Monstera variegata, inak nazývaná aj panašovaná monstera, je špeciálny druh, ktorý sa líši nielen cenou, vzhľadom, ale i starostlivosťou. Panašovanosť, mutácia, variegácia, odbornejšie chimérizmus je v podstate genetická choroba, ktorá postihuje rastliny. Chiméru poznáme ako zmutovanú príšeru zo starogréckej mytológie, z časti lev, z časti koza, z časti drak. Panašované monstery sú taktiež obeťou zmutovanosti resp. genetickej mutácie, kedy sa v jednej rastline nachádzajú zdravé bunky spolu s bunkami s nedostatkom chlorofylu (pigmentu). Je to vlastne neschopnosť spracovať slnečné svetlo, čo znamená že tieto bledé časti rastlinky sú výživovo závislé od zelených častí.

monstera variegata s begoniou

Farebná mutácia

Najvyhľadávanejšia a najznámejšia mutácia je, keď je rastlina z časti biela alebo krémova, tieto druhy sú nazývané ako Albo (Monstera deliciosa albo variegata, Monstera borsigiana albo variegata, Monstera adansonii albo variegata). Mutácia sa ale vyskytuje aj ako svetlozelená, vtedy ide o Sport (Monstera deliciosa sport variegata), alebo taktiež aj ako žltá Aurea (Monstera deliciosa aurea variegata).

monstera variegata sport

Typ mutácie

Pri monsterách sa môžete stretnúť s mramorovou mutáciou, čo znamená je časť lístka je klasicky zelená a časť zmutovaná. Druhá forma je, keď je polovica zelená a druhá polovica zmutovaná. Tretia, najmenej častá forma mutácie je keď celý list pokrýva napríklad biela farba a druhý list je klasický zelený. Variegáciu je pri klasických, bytových podmienkach ťažké udržať, najmä v zime kedy sa kúri a máme suchý vzduch, môže sa stať že listy zhnednú a z časti oschnú. Tiež sa môžete stretnúť s Monstera deliciosa thai constellation – tento druh pochádza z laborátórie, listy sú v tomto prípade ako keby fŕkané a pripomínajú hviezdy na nočnej oblohe.

monstera albo variegata

Rozmnožovanie

Najčastejšie je táto monstera rozmnožovaná odrezkami, ale tento spôsob je aj najmenej stabilný, nakoľko sa variegácia týmto spôsobom môže vytratiť. Taktiež je možné ju rozmnožiť štepením – očkovaním alebo vrúbľovaním, avšak nato je potrebné mať viac odborných zručností.

Starostlivosť

Tým, že choré časti, najčastejšie biele nie sú schopné absorbovať svetlo, majú to náročnejšie aj pri fotosyntéze. Rastlina bude preto spokojnejšia na svetlejšom, teplom mieste, bez priameho ostrého slnka a taktiež bez prievanu. Tiež je tu dvakrát tak dôležitá vlhkosť vzduchu, čím rastline pomôžete častým postrekovaním dažďovou alebo aspoň odstátou vodou. Vyhnite sa premokreniu hliny, napríklad pomocou kokosovej kôry alebo perlitu. Výživu potrebujú všetky listy, preto rastlinu občas otočte. Ak sa dá, vyhnite sa samozavlažovaciemu črepníku a namiesto neho zvolte radšej terakotový. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore