5 spôsobov množenia rastlín

množenie izbových rastlín

Izbové rastliny je možné množiť viacerými spôsobmi. Základný spôsob je rozmnoženie rastliny resp. zakorenenie vo vode. Pokiaľ však rastlina vo vode nezakorení, pri iných spôsoboch množenia môže byť výsledok úspešnejší. 

Ako rozmnožiť a zakoreniť rastlinu:

  1. vo vode
  2. v rašelinníku
  3. v substráte
  4. v perlite
  5. v hydropónií, v keramzite, vo vermikulite

Množenie vo vode

  • najjednoduchší a najdostupnejší spôsob množenia rastlín
  • efektívny spôsob pre množenie odrezkov listov a stoniek
  • ideálne obdobie na množenie rastlín vo vode je jar, leto a skorá jeseň. Počas neskorej jesene a počas zimy môžu odrezky o vode zhniť. 

Postup: Vyčistite spodok lista alebo stonky a ponorte ho do vody tak, aby ⅔ trčali von. Vodu je potrebné aspoň 1x za 2 týždne vymeniť, aby ste sa vyhli riasám a odhnívaniu stonky. Po narastení aspoň 3 mm dlhých korienkov môžete rastlinku zasadiť. 

Množenie v rašelinníku

  • vďaka jeho vlastnostiam ho pokladám za najefektívnejší/najistejší spôsob množenia rastlín, najmä pri raritnejších kúskoch alebo pri ťažšie sa koreniacich rastlinách 
  • efektívny je pre množenie odrezkov listov (napr. Zamioculkas, Senpólia/Fialka), stoniek (ťahavé rastliny, napr. Epipremnum aureum), rezov listov (napr. Peperomia) alebo oddelením celých odnoží (napr. Pilea), alebo aj pri množení hľuzami (napr. Alocasia, Caladium)
  • ideálne obdobie je jar a leto, no úspešnosť bude vysoká i na jeseň a zimu

Postup: Vyčistite spodok lista alebo stonky a ⅓ vložte do nádoby s rašelinníkom. Ak použijete nádobu bez krytu, je potrebné rašelinník pravidelne zvlhčovať. Pokiaľ bude nádoba uzatvárateľná vlhkosť sa v nej bude držať sama, no pozor na plesne, nádobu je potrebné pravidelne vetrať alebo v nej vytvoriť malé otvory. Po narastení korienkov môžete rastlinu zasadiť do substrátu alebo rastlinu môžete pestovať priamo v rašelinníku. Rašelinník je vhodný aj na výrobu podporných tyčí. 

Množenie v substráte

  • zriedkavý spôsob množenia rastlín
  • efektívny spôsob pre množenie odrezkov listov, stoniek a rezov listov (vhodný spôsob napr. pre Zamiokulkas)
  • ideálne obdobie na množenie je jar, leto a skorá jeseň. V zime zeminy nepresychá tak dobre a odrezok môže ľahšie zhniť. 

Postup: Vyčistite spodok lista, stonky alebo odrezku lista a zasaďte ho do substrátu. Pomôcť si môžete namočením spodnej časti do stimulátora rastu. Ak použijete uzatvorenú nádobu je potrebné ju pravidelne vetrať alebo v nej vytvoriť malé otvory na vzduch. 

Množenie v perlite

  • nevšedný spôsob množenia rastlín
  • efektívny pre množenie odrezkov listov, stoniek, rezov listov, celých odnoží
  • ideálnym obdobím na množenie je jar, leto a skorá jeseň. 

Postup: Vyčistite spodok lista alebo stonky a ⅓ ponorte do nádoby s perlitom. Pomôcť si môžete namočením spodnej časti do stimulátora rastu. 

Množenie v hydropónií, v keramzite či vermikulite 

  • bežný spôsob množenia (aj pestovania) rastlín
  • efektívny spôsob pre množenie odrezkov listov, stoniek, rezov listov a celých odnoží
  • ideálnym obdobím je jar, leto a skorá jeseň. V zime je to efektívnejšie ako vo vode či v substráte. 

Postup: Vyčistite spodok lista alebo stonky a ⅓ vložte do živného roztoku (voda + hydroponické hnojivo = živný roztok). Po narastení korienkov môžete rastlinu zasadiť do substrátu alebo rastlinu môžete naďalej pestovať v guličkách. 

Tip na záver

Ak rastlinu množíte v rašelinníku, substráte či perlite, použite uzatvárateľnú nádobu alebo rastlinu prekryte igelitovým vreckom. BUde si držať stálu vlhkosť a tak nemusíte myslieť na to, že ju treba polievať alebo postrekovať.

Pri množení vo vode a hydropónii vrecko potrebovať nebudete. 

mnozenie rastlin

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top