Ako zistiť kedy rastlinu opäť poliať + 7 tipov pre správnu zálievku

zalievanie izbových rastlin

Zalievanie izbových rastlín

Väčšina rastlín má zalievací cyklus podobný alebo rovnaký, no aj medzi nimi sa nájdu výnimky. Niektoré rastliny majú radšej vlhký substrát a častejšiu zálievku, iným stačí zálievka raz za čas až po úplnom preschnutí. Nájsť ideálnu zálievku je rovnako dôležité pre ich rast a kvitnutie, ako ideálne stanovisko či podmienky v byte. 

Pri polievaní rastlín je dobré vytvoriť si pravidelnosť zálievky. Vytvoríte tak zvyk rastlinám, no najmä sebe a tak sa nestane, že rastliny preleteje alebo zabudnete poliať.

 

7 tipov na správne zalievanie izbových rastlín:

  1. Vrchný substrát. Vždy pred polievaním sa uistite, či je substrát preschnutý. Nižšie mám na to zopár tipov. 
  2. Množstvo vody. Čím má rastlina menšie korene, tým menej vody je schopná absorbovať. Ak si nie ste dostatočne istý, vždy radšej zvoľte menej vody a častejšie, ako veľa a jednorazovo. 
  3. Pravidelnosť. Stanovte si jeden deň v týždni (alebo 1x za 14 dní), kedy rastliny budete zalievať. Nestane sa vám tak, že zabudnete či ste ich už polievali no a tým sa vyhnete preliatiu či preschnutiu. 
  4. Teplota vody. Nikdy nepolievajte ľadovou vodou, mnoho rastlín je citlivých na teplotné zmeny. Najlepšie je zvoliť dažďovú alebo odstátu vodu, čím sa vyhnete chlórovým fľakom na listoch (zvyčajne biele fľaky na spodnej strane lista). Samozrejme ak zrovna nemáte veľa času a polievate na rýchlo, raz za čas im neublíži ani voda priamo z kohútika. 
  5. Typ kvetináča. Pokiaľ s rastlinami nemáte veľa skúseností alebo ich zvyknete preliať, vždy ich saďte do nádoby s odtokom. Prebytočná voda tak skôr odtečie, ako keď mať odtok nebude. Pri nádobe bez odtoku rastline vytvorte drenáž. Pokiaľ sa voda bude držať na spodku kvetináča a nebude mať kam odtiecť, môže dôjsť k hnilobe koreňom či plesniveniu substrátu. 
  6. Správne stanovisko. Áno aj pri polievaní záleží od umiestnenia rastliny v miestnosti. Pokiaľ máte rastlinu na okne, slnko jej vysuší substrát rýchlejšie ako tej, čo je v rohu na opačnej strane miestnosti. 
  7. Ročné obdobie. V lete rastliny presychajú rýchlejšie, najmä ak ich letníte alebo ich máte umiestnené blízko k oknu. Pri letnení počas horúcich dní je rastliny možné polievať aj každý deň. Vo vnútri môže byť frekvencia 1 – 2x týždenne. V zime je naopak potrebné zálievku obmedziť, aby nedošlo k hnitiu koreňov a tvorbe plesní. Zálievka je postačujúca 1 – 2x za 14 dní, no veľmi záleží od podmienok a umiestnení rastlín v byte.
polievanie rastlín

Ako zistiť kedy rastlinu opäť poliať?

Test prstom

Doslova strčte prst do kvetináča s rastlinou. Pokiaľ je vrchná vrstva substrátu aspoň 1-3 cm preschnutá, je čas opäť poliať. 

test substrátu prstom

Test paličkou

V princípe je to rovnaké ako test prstom, no vo výsledku zistíte či je substrát suchý aj na spodku kvetináča. Vopchajte paličku až na spodok kvetináča a nechajte ju tam zopár sekúnd (môžete použiť špajdľu, no lepšia bude o trochu hrubšia). Ak paličku vytiahnete suchú môžete polievať, no ak sa na paličku prilepí substrát znamená to, že sa na spodku kvetináča drží voda. Vtedy môžete zeminu paličkou prepichať čím sa trocha prevzdušní a rýchlejšie preschne. 

test substrátu paličkou

Rastlina je preliata

Pri preliatí dochádza k hnilobnému procesu koreňov a v tomto prípade je nutné rastlinu nechať preschnúť. Môžete tak urobiť jej presunutím na svetlejšie miesto, ideálne s dostatkom slnka. No existujú aj iné triky ako na to.:

  1. Substrát poprepichujte paličkou, prípadne vidličkou. Tým vytvoríte priestor pre vzduch a substrát preschne rýchlejšie. 
  2. Prekyprite vrchnú vrstvu pôdy, zabránite tak aj tvorbe plesni na vrchnej vrstve substrátu.
  3. Trochu nezvyčajný lifehack je umiestniť do zeminy dámsky tampón, ktorý vlhkosť nasaje a z kvetináča vytiahne. 
  4. Podobne ako tampón fungujú aj natrhané noviny na malé kúsky.
preliaty vs suchý substrát
preliaty substrát vľavo verzus suchý substrát vpravo

Rastlinu nikdy neumiestnite priamo na radiátor. Spôsobili by ste jej teplotný šok čo by sa mohlo prejaviť vädnutím rastliny, žltnutím alebo schnutím listov a prinajhoršom spálením koreňov. 

Za ideálnu zálievku sa považuje 1x za 10 – 14 dní, no záleží od typu rastliny. Pri sukulentoch a kaktusoch je vo väčšine prípadoch postačujúca zálievka 1x za 2 mesiace. Výnimkou je Pilea, ktorá patrí k sukulentom, no obľubuje klasickú zálievku. Ďalšou výnimkou je napríklad  Zamiokulkas alebo Dracéna či Juka, ktorým postačí zálievka 1x mesačne. Naopak Lopatkovec či Maranta milujú vlhký substrát a preto najmä v lete je potrebná zálievka častejšie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top