Výber vhodného kvetináča

vhodný kvetináč

Výber vhodného kvetináča závisí od druhu rastliny, jej veľkosti ale aj od toho či rastlina bude umiestnená v interiéri alebo v exteriéri. Existuje viac ako 8 rôznych druhov materiálov kvetináčov, nižšie si o nich povieme viac. 

Najskôr si ujasnime niektoré pojmy:

Kvetináč / črepník – nádoba s drenážnym otvorom slúžiacim na odtok vody

Obal na kvetináč – nádoba bez drenážneho otvoru

Pod miska – miska pod kvetináč alebo ozdobný kvetináč

Zásady pri výbere vhodného kvetináča

Rastliny by mali byť vždy pestované v nádobách s drenážnym otvorom. Ak rastliny nemajú drenážny otvor je potrebné na spodok kvetináča umiestniť drenážnu vrstvu. Môže ísť o kamienky, keramzit, štrk alebo kúsky keramiky. Potrebné je to kvôli tomu, aby mala voda kam odtiecť a nedržala sa na spodku kvetináča v substráte.

Jedine kaktusy je možno pestovať aj v nádobách bez otvoru, pretože nevyžadujú častú zálievku a tak by nemalo dôjsť k premokreniu a hnitiu koreňov. Navyše kaktusy nepotrebujú ani hlboké kvetináče, pretože na rozdiel od bežných rastlín nemajú tak zložitú koreňovú sústavu. Ideálny je hlinený  alebo plastový kvetináč, či keramická nádoba napr. starý hrnček. 

Nový črepník je potrebné zvoliť o 10-20 mm väčší ako starý. 

Rastlina dáva najskôr energiu do koreňov a pri príliš veľkom črepníku môže nastať vysilenie a uhynutie. Ak rastline dáte príliš veľký kvetináč naozaj neporastie rýchlejšie, preto je potrebné zvoliť len o zopár mm väčší. 

Ak sa stále pýtate na dôvody, preto by nemohla mať rastlina veľký kvetináč od začiatku, tak je to preto, aby korene vyplnili kvetináč. Pokiaľ bude nádoba príliš veľká tak sa môže na spodku kvetináča držať prebytočná voda, ktorú nemá rastlina ako spotrebovať a tak bude substrát neustále vlhký, bude sa v ňom dariť smútivkám a postupne ako budete rastlinu prelievať a voda nebude odtekať začnú z prebytočnej vlhkosti hniť korene

Kedy rastlinu presadiť do nového kvetináča?

Prejavom malého kvetináča je žltnutie listov a prerastajúce korene zo spodnej strany kvetináča. 

Kvetináč do exteriéru

Do exteriérov je lepšie zvoliť kvetináč z hrubšieho materiálu. Je to kvôli tomu, že hrubšia stena kvetináča ochráni lepšie korene pred ostrým slnkom. Nevhodný je kovový kvetináč a pokiaľ ide o vlhkomilnú rastlinu tak aj betónový a plastový kvetináč, ktorý by korene mohol udusiť. 

Priesvitný alebo nepriesvitný kvetináč? Aký je rozdiel? 

Výhoda priesvitného črepníka je, že korene majú viac svetla a je teda menšia šanca, že zle preschnú a začnú hniť. (Orchidey nemajú radi mokré korene aj preto sa sadia do priesvitných črepníkov).

Priesvitný kvetináč je tiež pomocník pri polievaní rastlín, pretože ihneď vidíš či  sa zálievka dostala všade, či substrát preschol a podobne.

Priesvitný kvetináč je určite pomocník, no nie je to nevyhnutnosť. 

Druhy kvetináčov

Plastové – držia vlhkosť, no na slnku sa rýchlo prehrejú. Sú mrazumzdorné, cenovo dostupné a existuje asi miliarda farieb.

rastlina v plastovom kvetináči

Hlinené/terakotové – dobrá priepustnosť – hliva je savý materiál preto je menšia šanca, že rastliny ostanú prepolievané a zároveň sú ako stvorené pre suchomilné rastliny. Vplyvom mrazu môžu prasknúť. V byte môže dôjsť k prepusteniu vlhkosti na podlahu. 

rastlina v terakotovom kvetináči

Laminátové – cenovo drahšie, vhodné sú dnu aj von, plus sú mrazuvzdorné

Keramické – nepriepustné, ideálne sú pre vlhkomilné rastliny

rastlina v keramickom kvetináči

Drevené – prírodný materiál a sú veľmi estetické či vo vnútri alebo vonku. Rastliny chránia pred teplom aj pred mrazom. Drevené kvetináče vyžadujú starostlivosť, iak môžu začať hniť, môžu prasknúť alebo časom vyblednúť. 

Betónové – nepriepustné, vhodné sú dnu aj von. Tak ako drevo v lete chránia pred teplom a v zime pred mrazom. 

rastlina v betónovom kvetináči

Kovové – rýchlo sa zohrejú, preto sú vhodné skôr dnu. Využívané sú skôr ako obal na kvetináč.

Smaltované – dajú sa použiť staré smaltované hrnčeky, hrnce. Vlastnosti majú podobne ako kovové, rýchlo sa prehrejú, držia teplo a vhodné sú skôr do interiéru.

Slamené – majú len estetický charakter a nie sú nepriepustné. Väčšinou je nutné vložiť do vnútra pod misku alebo iný, vode odolný materiál. Vhodné sú do interiérov, naopak do exteriérov sú nevhodné najmä kvôli krehkosti voči vetru. 

rastlina v slamenom kvetináči

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top