Umelý vs živý vianočný stromček – aké sú výhody a nevýhody?

December značí len jedno a to, že najkrajšia časť roka je opäť tu. Máme za sebou 1. adventnú nedeľu a mnoho z nás začína chytať paniku z kupovania darčekov, z rodinných návštev, z plesnejúceho tesnenia na oknách a zo škrábania námrazy na aute. 

Niektorí z nás riešia otázku, čo s vianočným stromčekom. Zaobstarať si umelý a mať ho ďalších 10 rokov alebo kúpiť živý vianočný stromček? Živý stromček predsa len rozvonia domov ihličím, no umelý zasa vydrží zopár rokov. Tak je lepšie kupovať každý rok nový alebo mať 1 dlhšiu dobu?

Tak poďme sa pozrieť na fakty a rozhodnúť spolu. 

Ešte predtým chcem upozorniť, že neexistuje len voľba umelý vs živý vianočný stromček. Pokiaľ chcete byť ekologický a máte počas Vianoc iné priority ako vianočný stromček, môžete si napríklad len zavesiť a ozdobiť nejaký krajší, vyschnutý konár. Prípadne si takto viete vyskladať celý vianočný stromček, ktorý si zavesíte na stenu. Rovnako čo sa týka ozdôb, je možné vyrobiť si ich po domácky. Napríklad z orieškov, pomarančov, mandarínok, šišiek či rôzne štrikované ozdoby alebo použiť medovníky. Taktiež na stromček viete prichyhtiť aj spoločné fotografie. 🙂

Umelý vs živý vianočný stromček

Cena 

Pri otázke ceny záleží na rozmeroch, aký veľký stromček hľadáte, logický čím väčší, tým bude drahší. Oba dokážete nájsť do 30€. Pri živom stromčeku treba myslieť na to, že väčšinou je potrebné zvlášť dokúpiť stojan. Pri umelom stromčeku máte stojan v balení. Živý stromček kupujete každý rok, no umelý vianočný stromček kúpite raz a máte ho dlhšie. V otázke ceny, umelý stromček víťazí

Starostlivosť

Umelý stromček nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Postavíte, pozametáte opadané ihličie a je hotovo. 

Živý stromček je potrebné skladovať v chlade, ideálne na terase alebo balkóne a do vnútra ho dať až pár dní pred Vianocami, aby neopadal. Vo vnútri vám dlhšie vydrží ak bude umiestnený ďalej od tepelného zdroja (radiátor, krb..). Živý stromček vyžaduje taktiež veľa vody, aby neopadával a vydržal pekný čo najdlhšie. Zdobenie môže byť tiež náročnejšie, kvôli pichľavému ihličiu. 

Vzhľad

Pri umelom stromčeku nie je šanca, že by bol nesymetrický. Nemá žiadnu vôňu, teda domácnosť vám určite nerozvonia tak, ako živý vianočný stromček. 

Živý stromček môže mať nesymetrický tvar, no jeho vzhľad je prirodzenejší, prírodnejší a pri jeho vôni proste cítite vo vzduchu Vianoce. 🙂 

Likvidácia 

Umelé vianočné stromčeky sa v dnešnej dobe dajú recyklovať. Teda po využití 5-20 rokov, ho proste hodíte do plastu a kovu. Je však otázne, či ho každý hodí do správnej nádoby a nielen do komunálneho odpadu.

Živý vianočný stromček je po splnení účelu možné odniesť na zberný dvor, kde ho zrecyklujú. Druhá možnosť je kúpiť stromček s koreňmi a po Vianociach ho vysadiť do kvetináča či záhrady (podľa veľkosti stromčeka). V niektorých mestách (aj v Bratislave) funguje povianočný zber stromčekov, kedy ho stačí len doniesť ku smetným nádobám. 

Ekologickosť

Kedysi umelé stromčeky nebolo možné recyklovať. Dnes je tomu inak a pokiaľ zainvestujete do umelého recyklovateľného stromčeka a správne ho po niekoľkých rokoch zatriedite, dokáže byť aj táto možnosť ekologická. Druhá vec je výroba (potrebný materiál a energie na spracovanie), ktorá už nie je taká ekologická. 

V otázke ekologickosti jednoznačne vyhráva živý vianočný stromček. Živé stromčeky sú pestované v lesných škôlkach špeciálne pre tento účel, teda nejde o výrub stromčekov z lesa. Navyše nie všetky vypestované stromy sa predajú a za každý vyrúbaný strom sú vysádzané nové. Teda vďaka kupovaniu živých stromčekov, sa vysádzajú a pestuje každoročne viac stromov. 

Výhody/nevýhody umelého a živého vianočného stromčeka

Živý stromček

Výhody

vzhľad, vôňa

recyklovateľnosť 

ekologickosť a pestovanie v lesných škôlkach

výroba a prospech do ovzdušia

Nevýhody

skladovanie pred Vianocami 

potreba likvidácie po Vianociach

starostlivosť počas vianoc

každý rok je potrebný nový

vianočné stromčeky

Umelý vianočný stromček

Výhody

vydrží viac rokov, čo je aj cenovo výhodnejšie

bez starostí počas Vianoc

nie je potrebná likvidácia po sviatkoch

jednoduchšie zdobenie

Nevýhody

žiadna vôňa 

proces výroby nie je ekologický

je potrebné ho skladovať počas roka

pri nesprávnom vyseparovaní je vyhodený na skládku alebo spálený v spaľovni

Za mňa, pokiaľ máte financie na každoročné kupovanie vianočného stromčeka, je to jednoznačne lepšia voľba ako umelý vianočný stromček. No ak mám byť úplne úprimná, najlepšou voľbou z ekologického hľadiska je DIY vianočný stromček. 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top