Tipy na vianočné darčeky pre rastlinkára

tip na vianočný darček

December je v plnom prúde a s ním aj nákup darčekov, pre najbližších. Rastlinkára mnohokrát potešia veci, ktoré by vám ani napadlo kúpiť. Môže ísť o bežnú rastlinu, raritnejšiu rastlinu, špeciálny substrát alebo o rastlinné doplnky, ktorých je na trhu neúrekom.

Pri výbere darčeku sa vždy najskôr zamyslite, či to ten človek využije a ak ide o niečo väčšie, či na to doma nájde miesto. Pokiaľ kupujete rastlinu, pozrite si o akú rastlinu ide a aké podmienky vyžaduje. Ak je to rastlina určená na slnečný parapet, no kupujete to pre niekoho, kto býva v byte s malými oknami, zvážte inú rastlinu. Rovnako nekupujte rastlinu určenú do záhrady pre niekoho, kto býva v byte s malým balkónom. 

Takže ak máte doma milovníka rastlín, tento článok vám pomôže s výberom darčeka. Alebo aspoň minimálne s nápadom. 🙂 

Rastlina

Pri človeku čo má doma milión rastlín to môže byť ťažší výber. No pri rastlinách máte široký výber. Môže ísť o klasiku ako Hoja, Zelenec, Monsteru, Marantu alebo o menej dostupné druhy Philodendronov (Painted Lady, Micans, Gloriosum), či Ficusov (Shivereana, Belize) alebo Alocasií (Silver Dragon, Azlanii, Melo), Hojí (Kerii, Australis lisa, Krimson queen).. Najdrahšia varianta sú raritné rastliny alebo rastliny s variegáciou ako Thai monstera, Monstera albo variegata, Monstera adansonii variegata, Monstera sport, Maranta kerchoveana variegata, Philodendron Ring of fire, Philodendron Melanochrysum,  Philodendron florida ghost, Aglaonema pictum Tricolor či Anthurium Veitchii.

panašovaná monstera

Riasogule alebo Tilandsie

Obe z týchto možností sú adekvátne pre začiatočníkov aj pokročilých rastlinkárov. Riasogule prežijú v menšom akváriu alebo vo väčšom pohári s vodou. Tilandsie je možné pestovať len tak niekde položené na poličke alebo na kuse dreva. Riasogule zoženiete v akvarijných potrebách alebo v niektorých obchodoch/e-shopoch s rastlinami. Tilandsie zakúpite napríklad aj v Merkury markete či špecializovaných obchodoch s rastlinami.

riasogule do vody

Machový obraz

Machový obraz je vhodný aj do priestorov bez akéhokoľvek denného svetla. Priame slnko dokonca môže obraz poškodiť. Teda čím menej svetla má, tým bude mach krajší. Obraz je vytvorený z prírodného machu, ktorý je špeciálne zastabilizovaný a teda nie je ho potrebné ani polievať. Jediné čo machový obraz potrebuje je vzdušná vlhkosť aspoň 40 %, ak ju mať nebude môže sa znížiť jeho životnosť, no inak vám zelený vydrží aj zopár rokov. 

Rastlinné terárium

Opäť niečo aj pre ľudí, ktorí chcú mať doma rastliny, no nemajú na ne toľko času. Terárium vyžaduje minimálnu starostlivosť. Stačí ak mu doprajete svetlé miesto bez priameho slnka, prípadne polotieň a zálievku/rosenie cca 1x mesačne (závisí od toho, či je terárium uzatvorené alebo otvorené). Terárium si môžete vyrobiť alebo kúpiť už hotové. 

otvorené terárium s rastlinami

Ozdobný kvetináč 

Ani kvetináč nemusí byť nuda. Existuje množstvo materiálov od betónových, kovových, keramických, plastových cez terakotové a takto by som mohla pokračovať ešte chvíľu ďalej. Rovnako je to aj s ich veľkosťou, tvarom a farbami. Široký výber nájdete v rôznych kvetinárstvach, rastlinárstvach alebo aj vo väčších nákupných reťazcoch.

Substrát

Zarytý pestovateľ izbových rastlín sa poteší aj kvalitnejšiemu substrátu, napríklad od značky Profík. Zakúpiť ho môžete napríklad v Merkury Markete. Druhá možnosť je zakúpenie namiešaného substrátu pre špeciálne zvolený druh rastlín (aroid, sukulenty..). Takto špeciálne namiešaný substrát poskytujú zväčša menšie obchody zamerané na rastliny a ich pestovanie. 

Rašelinník

Rašelinník je záchrana pri množení rastlín. Najmä pri raritnejších kúskoch je to väčšia istota zakorenenia. Rašelinník viete zakúpiť v špecializovaných obchodoch s rastlinami alebo aj na Mall.sk.

rašelinník pri zakoreňovaní rastlín

Kryt na mobil s držiakom Popsocket

Držiak na kryte na mobil v tvare Monstery alebo len s rastlinným motívom. Pekné a k tomu aj praktické. Nájdete ich na rôznych e-shopoch s mobilom pod pojmom Popsocket, napríklad aj TU či TU.

Kniha o rastlinách

Môj názor je, že knihou nikdy nič nepokazíte. Pestovateľa začiatočníka ale i pokročilého potešíte knihou o izbových rastlinách, kde sa dozvie informácie o pestovaní rôznych druhov. Alebo môže ísť o knihu s usporiadaním rastlín v miestnosti, ako ich správne a esteticky v miestnosti uložiť. Pokročilý pestovateľ by sa mohol potešiť knihe o vlastnostiach rastlín, o tom ktorá a ako čistí vzduch, a ktorá je vhodná do akej miestnosti. 

Taktiež môže ísť o knihu s bylinkami, ich účinkami na ľudské telo. Pre nadšenca rastlín a dizajnu môžete zvoliť knihu o záhradnom dizajne. Široký výber nájdete napríklad v kníhkupectve Pantha Rhei alebo na e-shope Knihy pre každého.

Grow lampa – led lampa pre rastliny

Lampa na rast rastlín poslúži bežným izbovým rastlinám, no možné je pod nimi pestovať aj bylinky. Žiarovky sa cenovo pohybujú od 10€, no je potrebné k nim vlastniť alebo dokúpiť vhodnú lampu. Nájdete ich na rôznych e-shopoch s rastlinami alebo aj svetlami, napríklad TU a TU. Takýto dar neohúri každého, no ak viete o niekom kto po nej túži, tak nie je nad čím rozmýšľať. O grow lampách sa dočítate viac v tomto článku.

grow led lampa

Mini záhradné náradie

Náradie je vhodné aj pre mestských pestovateľov na balkónoch. Dokúpiť k nim môžete aj nejaké vzorové, pracovné rukavice a o praktický darček máte postarané. Kúpite napríklad TU.

Zvlhčovač

Opäť darček, ktorý nie je pre každého. Veľa ľudí má v byte vlhko aj bez zvlhčovača, no a ten kto zvlhčovač potrebuje, ho zväčša už vlastní. Ak ale poznáte niekoho, kto o ňom uvažuje, v obchodoch ho viete nájsť aj za prijateľné ceny. Pre praktické využitie zvoľte taký, ktorý dokáže zvlhčiť celú miestnosť. A hlavne dajte pozor na to, aby išlo o zvlhčovač a nielen difúzér. Online ho môžete napríklad TU alebo aj TU.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore