Starostlivosť o rastlinu Caladium (Kaládium)

kaladium izbová rastlina

Kaládium, rastlina s anjelskými krídlami

Kaládium je teplomilná, tropická rastlina s takmer bezkonkurenčnou farebnosťou listov. Ich listy pripomínajú anjelské krídla a vyskytujú sa v rôznych farebných variáciách, od priehľadných bielych listov, cez ružové, zelené, krvavo červené alebo dokonca aj čierne.

Teda i keď je to takmer vždy len listnatá rastlina (ako väčšina Aroidov), dokáže rozžiariť každý priestor. 

caladium_zelene
kaladium_červené
caladium_variants
caladium_kaladium

Aroid 

Kaládium patrí do rodiny Aracea (Aroid). Rastlina je pestovaná kvôli farebným listom, no pri ideálnych podmienkach dokáže zakvitnúť. Jej kvety sú pre Aroidy typické, tvorí ich púčik, ktorý sa neskôr rozvinie a prejde do klasu obaleného akoby lopatkou. 

Hľuzy

Rastlina rastie z hľúz, čo znamená, že sa nedá dopestovať zo semiačka, ale z hľuzy. 

Zimovanie

Hoc je to teplomilná trvalka aj v prirodzenom prostredí rastie od jari do jesene. Teda dalo by sa povedať, že sa správa skôr ako letnička, no jej doba odpočinku počas zimného obdobia nezávisí od slnka a tepla, ale od rastového cyklu rastliny a jej listov. 

S príchodom zimnej sezóny rastlina slabne a ideálne je ju zazimovať. Môžete tak urobiť dvomi spôsobmi:

  1. rastline ostriháte listy a hľuzy necháte prezimovať v substráte, v kvetináči
  2. hľuzy vyberiete z kvetináča a umiestnite ich na tmavom mieste, napr. v papierovom vrecku niekde v skrinke

Rastlina môže rásť aj bez zazimovania, no nebude to pre ňu prirodzené a buď stratí všetky listy alebo budú malé, slabé a nie úplne vyfarbené. 

Starostlivosť

Kaládiá sú náchylné na svetlo, ak ho majú nedostatok prejaví sa to na sile celej rastliny. Taktiež ak sa objavia na listoch škvrny, je potrebné nájsť príčinu a listy odstrihnúť, inak môže celá rastlina veľmi rýchlo zoslabnúť. 

Substrát

Patrí do rodiny Aroidov, ktorí sú milovníci vlhkého vzduchu a priepustného substrátu. Ideálny substrát je teda priamo namiešaný pre Aroidy. Pri presádzaní dajte pozor. V pôde sa môžu skrývať zatiaľ spiace hľuzy a vyhodiť ich by bola škoda. 🙂 

Svetlo

Rastlina obľubuje svetlé stanovisko, s nie celodenným slnečným svetlom. Jej listy sú krehké a tak ich môže ostré slnko rýchlejšie spáliť. V lete je možné rastlinu letniť na balkóne či terase. 

Voda 

Polievať 1x za 7-14 dní. Rastlina miluje vlhký vzduch, pomôžete jej rosením alebo zvlhčovačom vzduchu. Pri preschnutí jej môžu začať žltnúť listy. 

Pri zimovaní v kvetináči môžete zálievku vynechať a obnoviť ju až s končiacim sa zimným obdobím, čím dáte rastline najavo, aby sa začala preberať z odpočinku. 

Hnojenie

Kaládium môžete hnojiť ako klasickú izbovú rastlinu, 1x za 14-30 dní hnojivom na izbové rastliny. V zime hnojenie vynechajte.

Rozmnožovanie Kaládia

Množenie je možné klasicky, oddelení trsov spolu s hľuzami alebo len samostatne hľuzami. Ďalší spôsob je rozrezanie jednej hľuzy na viac častí, avšak každá časť musí mať očko, odkiaľ narastie nová stonka. 

Ak máte otázky, napíšte mi na môj Instagram alebo do komentára, kde vám rada odpoviem. 🙂 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore