Čo trápi izbovú rastlinu?

čo trápi rastlinu

Izbové rastliny svoju nespokojnosť dajú väčšinou zjavne najavo. Môže ísť o žltnutie či hnednutie listov, opadávanie listov, vädnutie celej rastliny alebo aj o predĺžený rast stonky medzi listami, pokiaľ ide o ťahavé rastliny. Celkovým problémom, ktoré môžu trápiť vaše rastliny som sa venovala v tomto článku. 

Dnes si niektoré takéto problémy alebo skôr ich prejavy ukážeme. 

Preliatie 

Na rastlinách sa prejavuje zožltnutím celého lista (napr. Zamiokulkas) alebo žltými či hnedými fľakmi na liste. Na prvý pohľad si to môžete pomýliť so spálením od slnka, no z preliatia je list skôr mäkký až postupne hnijúci. Vyhnúť sa tomu môžete tým, že predtým ako rastlinu polejete skúsite jej substrát prstom. Pokiaľ bude vrchná 1-3cm suchá, môžete zvesela polievať.

K preliatiu často dochádza aj pokiaľ má rastlina malé korene, no zbytočne veľký kvetináč. Vodu tým pádom nemá do čoho absorbovať a drží sa na spodnej časti kvetináča. 

preliatie na rastline, hnedá škvrna

Spálenie od slnka

K spáleniu môže dôjsť ak je rastlina umiestnená príliš blízko okna s ostrým slnkom alebo počas letnenia rastliny vonku. Prejavuje sa suchými končekmi listov (napr. Avokádo) alebo suchými fľakmi na ploche listu. Zatiaľ čo preliatie je mokrý (hnijúci) hnedý fľak, spálenie býva suché, popraskané miesto. 

spálenie rastliny od slnka
Monstera má žltý list, čo bol v tomto prípade prejav jesene. Hnedý fľak vpravo na liste je spálené miesto. Je suché a popraskané.

Suchý vzduch 

Prejavuje sa suchými špičkami listov. Na suchý vzduch často trpia Calathey, Juky alebo Dracény. Pri Calatheách alebo Marantách môžu byť prejavom aj skrútené (zrolované) listy. 

Preschnutie

Ak je rastlina smädná, prejaví sa to jej vädnutím a sklopenými listami. Príznakom môže byť aj žltnutie a postupné odumieranie listov. 

suchý vzduch a škodca
Na marante je vidieť žlté, zrolované listy a suché končeky, čo bol prejav nedostatočnej vlhkosti a zálievky, kedy odumrela polovica rastliny. Podobne sa môže prejavovať aj škodca.

Škodca

Tu môžu byť príznaky rôzne v závislosti od toho o akého škodcu ide. Strapky sú malé biele, žlté alebo hnedé chrobáčiky, prejavom sú ligotavé škvrny na listoch. Roztočce sú drobné pavúky, prejavom sú pavučiny. Puklice sú drobné živočíchy na pohľad akoby s pancierom, prejavom sú lepkavé škvrny na listoch. Vlnatka sú biele chrobáky pripomínajúce chumáč alebo vatu, rastlinu postupne celú vyciciavajú. Viac o škodcoch je v tomto článku. 

Predlžujúce sa stonky medzi listami alebo menšie či blednúce listy

Toto je prejavom nedostatočného svetla. Je to častým úkazom najmä na jeseň a zimu, keď je všeobecne menej slnečného svetla. Môže to byť aj znak nedostatku živín, v tomto prípade stačí rastlinu pohnojiť. 

strapky
V tomto prípade bol Philodendron napadnutý Strapkami.

Jeseň

Áno aj jeseň je problémom rastlín a prejavuje sa žltými listami. Je to úplne v poriadku, rastlina sa len pripravuje na ťažšie obdobie, púšťa staré listy a energiu dáva do tých mladších. 

anthurium crystallinum

Ak máš otázky alebo ťa zaujíma ešte niečo viac, ozvi sa mi na mojom Instagrame alebo zanechaj komentár. 🙂 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore