Čomu sa vyhnúť pri začiatkoch pestovania rastlín, keď ste prvorastlinkár?
Dnes som si pre vás pripravila zoznam vecí, ktorým sa pri pestovaní rastlín vyhnúť alebo naopak, na ktoré si dať väčší pozor a nezabúdať na nich.
Tento zoznam pomôže každému, kto s rastlinami začína a hľadá návod, ako nezabiť svoju prvú rastlinu, ale možno si tu prídu na svoje aj pokročilí pestovatelia, ktorí sa len túžia dozvedieť z rastlinného sveta opäť niečo nové.
Zoznam som pripravila spolu s mojimi sledovateľmi na Instagrame, ktorí sa do jeho prípravy zapojili. Ak by ste radi doplnili niečo, čo sa nižšie nenachádza, smelo mi napíšte a zoznam rada obohatím aj o vaše skúsenosti. 🙂
A teraz už poďme na to.
Zoznam vecí, ktoré je dobre pri pestovaní rastlín vedieť (alebo ako udržať rastliny čo najdlhšie živé)
- Pri kúpe rastlín cez eshop v chladnejšom počasí, nechajte krabicu vždy aspoň 30 min. zabalenú aj po prinesení domov. Rastlina sa tak lepšie prispôsobí a nebude mať teplotný šok z okamžitého rozbalenia.
- Každú novú rastlinu, ktorú si zakúpite nechajte najskôr aspoň 1-2 týždne u vás aklimatizovať a ideálne aj trošku mimo ostatných rastlín v “karanténe”. Presádzajte až po tomto intervale. Za túto dobu sa rastlina môže prispôsobiť novým podmienkach a nebude mať dvojitý šok z presunu aj z presádzania. Navyše sa za tento čas ukážu prípadný škodcovia, ktorí môžu byť ukrytý v substráte z obchodu a vďaka karanténe sa tak ľahko nedostanú na vaše ostatné rastliny.
- Každú novú rastlinu, ktorú si zakúpite presaďte, umyte s jarovou vodou a postriekajte proti škodcom. (Ja to vykonávam až po 2 týždňovej aklimatizácii a karanténe).
- Vyberajte správny substrát. Na Orchideu substrát pre Orchideu. Pre Aroidy do substrátu primiešajte potrebné prísady na prevzdušnenie. Pre kaktusy a sukulenty zvoľte substrát pre kaktusy a sukulenty. Pre mäsožravé rastliny, substrát pre mäsožravé rastliny. Viac o substrátoch sa dočítate po kliknutí SEM.
- Vždy zvoľte kvetináč s drenážnym otvorom a podmiskou. Prebytočná voda musí vedieť z kvetináča odtiecť, aby sa nedržala pri koreňoch. Ak si chcete vytvoriť skalku alebo terárium, zvoľte priesvitnú nádobu, aby ste videli či sa na dne nedrží voda. No a pokiaľ chcete mať istotu, vytvorte si skalku zo sukulentov a nie z bežných izboviek, pretože vďaka tomu, že sukulenty a kaktusy nevyžadujú častú zálievku je malá pravdepodobnosť, že dôjde k preliatiu.
- Vždy zvoľte kvetináč podľa veľkosti koreňov a rastliny. Veľký kvetináč neznamená, že rastlina porastie rýchlejšie, ale znamená to skôr to, že pri polievaní voda stečie na spodok kvetináča, kde sa bude držať a keďže tam nebudú korene, ktoré môžu vlhkosť spotrebovať, môžu sa tam tvoriť hubové ochorenia, plesne a viesť to až k hnitiu koreňov. Niektoré rastliny ako Zamiokulkas či Svokrin jazyk sa navyše v kvetináči radi tlačia.
- Presádzajte vždy do kvetináča, ktorý je len o troška väčší, ako pôvodný. Rastlina rastie vždy najskôr do koreňov a až potom do stoniek. V menšom kvetináči sa rýchlejšie zakorení a bude tak môcť aj rýchlejšie dať energiu do nového rastu stoniek.
- Ak nezvolíte klasiku kvetináč a podmisku, ale kvetináč a okrasný obal, dajte pozor na to, aby nebol okrasný obal príliš tesný. Prebytočná voda, ktorá doň stečie potrebuje priestor na odparovanie. Pri okrasnom obale, ktorý je úplne nalepený ku kvetináču sa voda nebude mať kadiaľ odpariť a môžu tak viesť k postupnému odhnívaniu koreňov. Okrem toho niektoré rastliny ako Syngonium majú tendenciu ťahať sa koreňmi za vlhkom a tak by zbytočne rýchlo korene prerastali kvetináč.
- Zálievku vždy prispôsobte ročnému obdobiu. V lete je potrebná zálievka častejšie, na jeseň a v zime menej často. Pokiaľ si nie ste istí, investujte do testeru pôdnej vlhkosti alebo substrát testujte prstom. Viac si prečítate v TOMTO článku.
- Rastliny potrebujú viac svetla ako si myslíš. Áno, prežijú aj v kútoch miestnosti o tom niet pochýb, no čím viac svetla im dopraješ, tým budú zdravšie a porastú rýchlejšie.
- Popínavé rastliny budú mať väčšie listy, pokiaľ im dáš oporu po ktorej sa môžu šplhať. Medzi tieto rastliny patrí Epipremnum (Potos) alebo aj Philodendron.
- Nie všetky ťahavé rastliny potrebujú oporu. Niektoré je lepšie nechať len tak, visieť z poličky, ako napríklad Maranty.
- Pri škodcoch vždy zvoľ správny postrek. Na niektoré fungujú akaricídy, na iné insekticídy atď. Všetko sa dočítaš v TOMTO článku.
- Niektoré rastliny sú toxické pre zvieratá a ľudí. Preto ak máte v byte domáce zvieratko či malé dieťa, dobre zvážte kúpu týchto rastlín.
- Nekupujte si každú rastlinu, ktorá sa vám páči. Vždy sa najskôr aspoň na 1 minútu zamyslite, či pre ňu máte doma vhodné miesto, vhodné stanovisko a či máte dostatok času a chuti na starostlivosť o ňu.